با پرهیز چشم و گوش از گناه قلب در ماه رمضان مهمان خدا می شود

کد خبر: 101393
حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی گفت: اعضا و جوارح مثل چشم و گوش محل واردات به قلب هستند در ماه رمضان ماه مهمانی قلب نزد خداوند بر پرهیز این دو از گناه بیشتر مراقبت کنیم.
وارث

حجت‌الاسلام والمسلمین «کاظم صدیقی» به مناسبت ماه مبارک رمضان در حوزه علمیه امام خمینی(ره) به شکل مجازی سخنرانی کرده و گفت: گوش وسیله‌ی تکامل انسان با فراگیری حکمت، علم و شنیدن تسبیحِ الهی، دعا و نیایش است.

وی افزود: انسان با گوش بر معلومات خود می‌افزاید، واردات قلب از طریق گوش فراوان است بنابراین اهلِ مراقبه در مجالس گناه همچون غیبت، غنا، ساز و آواز، لهو و لعب حضور پیدا نمی‌کنند که آلوده نشوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی با بیان اینکه یکی از اصول روزه‌داری تمرینِ پرهیز گوش از شنیدن حرام است، عنوان کرد: گوش سرباز قلب است وقتی قلب شما در ماه رمضان مهمان خداوند متعال باشد باید سرباز آن هم چنین عمل کند و از شنیدن آنچه خداوند را ناراضی می‌کند پرهیز کند.

امام جمعه موقت تهران با استناد به روایتی از امیرمومنان امام علی(ع) ابراز کرد: گناه غیبت از زنا بیشتر و از گناهان کبیره است که انسان را به درکاتی از جهنم می‌برد که افراد بی‌عفت آنجا قرار دارند.

وی با بیان اینکه غیبت لذت ندارد و خباثت است، اظهار کرد: غیبت‌کننده و شنوده غیبت هر دو به یک درجه گناه می‌کنند بر همین اساس بزرگان و علمای اسلام بر غیبت بسیار حساس بودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی افزود: همه ما باید در جامعه نسبت به غیبت ایجاد حساسیت کنیم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان مراقب چشم خود باشیم، گفت: مظاهر طبیعت، زینت‌ها و جاذبه‌های دنیا با چشم انسان را از خدا غافل می‌کند بنابراین انسان باید چشم خود را کنترل کند و  آنچه را خدای متعال راضی است ببیند.

وی با بیان اینکه دست انسان باید بال پرواز او به سوی خدا باشد، ابراز کرد: دست نقشِ بسیار مهمی در پیشرفت روحی انسان دارد و هر میزان دست انسان گره‌گشا، سخاوتمند، بخشنده دور از اعمال حرا‌م‌ها باشد به همان میزان می‌تواند بال پرواز انسان در سیر و سلوک به سوی خدا باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی افزود: داد و ستد انسان با دست است که باید مراقب باشد حرام نگیرد و حرام ندهد، به عنوان مثال در روایت است که رشوه در حد کفر است، بنابراین گرفتنِ مال حرام آتش است.

منبع: فارس


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.