تفسیر قرآن رهبر انقلاب/ جهاد برای عدم پیروی از دشمن

کد خبر: 101705
رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدار‌ها با اشاره به آیه ۵۲ سوره مبارکه فرقان تبعیت نکردن از دشمن را جهاد کبیر دانستند و افزودند: یکی از کار‌های استکبار این است که می‌خواهند ما را به تبعیت از خود وادار کنند و این تبعیت نکردن همان جهاد کبیر است
وارث

 رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدار‌ها با اشاره به آیه ۵۲ سوره مبارکه فرقان تبعیت نکردن از دشمن را جهاد کبیر دانستند و افزودند: یکی از کار‌های استکبار این است که می‌خواهند ما را به تبعیت از خود وادار کنند و این تبعیت نکردن همان جهاد کبیر است.

 

می‌خواند کاری کنند که نظام اسلامی از عناصری که مایه اقتدار اوست خالی و تهی شود. وقتی ضعیف شد و عناصر قدرت و اقتدار در او نبود از بین بردنش و کشاندنش به این سمت و آن سمت کار مشکلی برای ابرقدرت‌ها نیست.

می‌خواهند ما را وادار به تبعیت کنند. اینجا جای جهاد کبیری است که چند روز پیش از این من مطرح کردم. «فَلا تُطِعِ الْکافِرینَ وَ جاهِدْهُمْ بِهِ جِهاداً کَبیراً» پس کافران را [که انتظار دارند از ابلاغ وحی باز ایستی] فرمان مبر و به وسیله این [قرآن] با آنان جهاد [ی فرهنگی و تبلیغی] کن.

در تفاسیر «بِهِ» در این آیه به قرآن مطرح شده است. مرحوم علامه می‌گویند: مراد قرآن است، من هم همین را گفتم بعد به ذهنم رسید یک وجه اوضحی اینجا وجود دارد و این «بِهِ» یعنی با عدم‌الاطاعه یعنی مصدری که از فعل انشقاق پیدا می‌کند و در فعل مستتر است. پس آن عدم الاطاعه جهاد کبیر است.

این احتمال، احتمال مهمی است و جهاد کبیر یعنی این. جهاد برای عدم تبعیت و پیروی از دشمن.

منبع: فارس


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.