صله‌رحم و کمک به محرومان از وجوه شادی مومنانه است

کد خبر: 102004
حجت‌الاسلام جعفری با بیان اینکه برای شادی مومنانه و معرفت افزایی ابتدا باید توجه خود به پروردگار را نسبت به گذشته افزایش دهیم، گفت: کمک به نیازمندان از وجوه نشاط مومنانه است که خود باعث ایجاد نشاط در انسان می‌شود.
وارث

جشن های دهه کرامت نه تنها در ایران اسلامی برگزار می شود بلکه بسیاری از نقاط جهان میزبان برگزاری جشن های دهه کرامت هستند،ولی متاسفانه امسال به دلیل بحران کرونا، برگزاری این برنامه ها هم محدود و هم متفات تر از سال های گذشته شده است ضمن اینکه شیوع ویروس کرونا نباید بنبستی برای گرامیداشت دهه کرامت باشد لذا در این خصوص با حجت الاسلام والمسلمین «عباس جعفری فراهانی»، دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) و کارشناس مذهبی گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

 

در کنار عوامل زیستی و انسانی، چه عوامل غیرمادی ای می تواند عامل جهان گیر شدن بحران کرونا باشد؟

 

ویروس کرونا، بلا و مشکل بزرگی است که امروزه دامن گیر همه عالم بشریت شده و علت آن هم امتحان الهی است. اگر با نگاه دینی به این مسایل نگاه کنیم، متوجه می شویم که همه مسایل و فتنه هایی که امروزه در جامعه رخ می دهند، اعم از مادی و یا حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله یک نوع آزمایش، امتحان الهی و فتنه است (فتنه در لغت عربی به معنای ابتلا و آزمایش است) اما در میان این بحران ها ما مسلمانان باید توجه داشته باشیم که ایمان به خداوند داریم و پروردگار هم هیچ گاه بندگان خود را رها نمی کند، قرآن کریم می فرماید: «وَاللّهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَاد» یعنی خداوند به همه بندگان و مخلوقاتش به ویژه مومنان، رئوف و مهربان است و هیچ گاه آنها را رها نمی کند لذا باید توجه داشته باشیم که همه این بلاها و مشکلات به ویژه ویروس کرونا که مسلمانان و بیشتر جهانیان به آن مبتلا شدند، یک نوع آزمایش الهی است و باید سعی کنیم از این آزمایش به نحو احسن بهره برداری کرده و سربلند بیرون بیاییم.

 

محوریت برنامه های امسال  دهه کرامت  ایجاد شادی و نشاط مومنانه با هدف معرفت زایی نامگذاری شده است  با توجه به اینکه ما امسال در بحران کرونا قرار داریم  برای اینکه مردم آن حس و حال سال های گذشته را از دست ندهند و شادی و نشاط مومنانه را حفظ کنند شما چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟

 

در این بحران کرونا برای شادی مومنانه و معرفت افزایی ابتدا باید توجه خود به پروردگار را نسبت به گذشته افزایش دهیم کما اینکه همین طور هم شده است، چون وقتی در جامعه صحبت از رهایی ویروس کرونا می شود، مردم می گویند خداوند باید خودش کمک کند، یعنی همین توجه به پروردگار، راه مواجه شدن با این مسئله است. در ادامه توجه به پروردگار، باید انس و الفت مردم نسبت به یکدیگر که همان صله رحم است بیشتر شود، البته با رعایت پروتکل های بهداشتی، بنابراین مومنان می توانند از طرق مختلف مانند تلفن همراه یا فضای مجازی از احوال اقوام و بستگان خود آگاه شوند و در صورت اطلاع از احوال بندگان در صورتی که نیاز به کمک داشته باشند به رفع نیاز آنها بشتابند.

 

ضمن اینکه ما در همین بحران کرونا شاهد تشکیل گروه های جهادی برای کمک به مستمندان و نیازمندان جامعه بودیم کما اینکه انجام این کارهای خداپسندانه باعث ایجاد شادی و نشاط در میان خود این افراد می شود و راه دیگر رسیدن به شادی و نشاط مومنانه توجه افراد به مسایل دینی و اقامه فرایض مذهبی مانند نماز، روزه، دادن صدقه، انفاق مال، توجه به کودکان و نوجوانان و ایجاد استقامت و امیدواری در زنان و دختران است تا با خواندن قرآن و احادیث، توجه خود به خداوند و ائمه معصومین (ع) را زیاد کنند. این موارد از جمله راه هایی هستند که در ایجاد نشاط و معرفت افزایی در جامعه موثر می باشند که خوشبختانه امروزه در بخشی از طبقات مختلف جامعه مشاهده می شود و جای بسی امیدواری و خوشحالی است، انشاءالله خداوند متعال از این طریق لطف خود را شامل حال بندگان خود کند تا هرچه زودتر این ویروس منحوس کرونا از کره خاکی رخت بربندد.

 

 

 

باتوجه به اینکه زیارت یکی از وجوه شادی و نشاط مومنانه است و امسال به دلیل بحران کرونا با خلاء زیارت مواجه هستیم به نظر شما چگونه باید این خلاء جبران شود؟

 

زیارت یکی از آداب اسلامی است که از دیدگاه قرآن کریم و روایات توجه زیادی به آن شده است لذا توسل به اولیای الهی و قبور ائمه الهی و معصومین (ع) یکی از دستورات دینی و مستحب موکد است که در جای خود بر آن تاکید زیادی شده است مانند زیارت حرم پیامبر اکرم (ص)، ائمه بقیع، کربلا، نجف، سامرا، کاظمین، حرم امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) که اماکن مذهبی و اصلی زیارت مومنین هستند و از لحاظ معنوی ارزش و برکات فراوانی برای مسلمانان دارند لذا با توجه به موانع ایجاد شده از زمان شیوع ویروس کرونا این مراکز به مدت زیادی تعطیل بودند.

 

بنابراین برای جبران این خلأ زیارت از نزدیک به چند نکته باید توجه داشته باشیم، اینکه در روایات تاکید شده در صورتی که زیارت امام (ع) از نزدیک امکان پذیر نشد، زیارت از راه دور امکان پذیر است؛ بر همین اساس در مفاتیح الجنان و کتب دعا، زیارت های متعددی در این خصوص وجود دارد و با توجه به اینکه در بعضی از اعیاد و مناسبت ها که تاکید بر زیارت شده، امکان زیارت حضوری برای همه مردم در یک زمان واحد وجود ندارد (زیارت حضرت علی (ع) در ایام غدیر) لذا زیارت از راه دور سفارش شده است که ما باید به این بخش از زیارت معصومین (ع) توجه کنیم که زیارت از راه دور هم امکان دارد و همان فضایل و برکاتی که برای زائر قبر امامین معصومین (ع) از نزدیک دارد همان برکات شامل حال زائر از راه دور هم می شود؛ بنابراین در این بحران کرونا افراد می توانند از منزل یا محل کار خود ائمه معصومین(ع) را زیارت و عرض ادب کنند که قطعا مورد لطف خداوند و ائمه معصومین (ع) قرار خواهند گرفت و این معذوریت جبران می شود.

 

در خصوص کیفیت زیارت معصومین (ع) در فضای مجازی توضیح دهید.

 

امروزه با توسعه فناوری و پیشرفت تکنولوژی، امکان زیارت مجازی برای افراد مهیا شده است و تقریبا برای همگان در دسترس است لذا افراد می توانند با تلفن همراه خود از طریق کانال های مرتبط به زیارت ائمه معصومین (ع) در فضای مجازی ارتباط زیارتی پیدا کنند و با خواندن زیارت نامه، متوسل شدن و دعا کردن به آرامش معنوی خود برسند. قطعا خداوند هم با کرامتی که در وجود ائمه معصومین قرار داده، آنها زائران خود را مورد توجه و لطف خود قرار داده و حاجت شان را برآورده می کند.

 

تکریم دختران در جامعه اسلامی و در ایامی همچون دهه کرامت چه جایگاه و کیفیتی باید داشته باشد؟

 

دختران در نگاه دینی و مذهبی از جایگاه والایی برخوردار هستند. یکی از برکات ظهور اسلام احیای کرامت انسانی به ویژه زنان و دختران بود که خداوند به وسیله پیامبر بزرگوارشان حضرت محمد (ص) این بی توجهی به جایگاه زنان و دختران را جبران کرد، بر همین اساس عزت و جایگاه واقعی را به دختران ارزانی داشت و آنها را مورد لطف و کرامت خود قرار داد، چون دختران نعمت های الهی هستند. در روایت آمده است، خانواده ای که اولین فرزندشان دختر باشد، از سوی پرودگار برکات زیادی شامل حال آنها می شود و این از سعادت آن زن و مرد است که اولین فرزندشان دختر باشد. دختران از یک فضای باطن و رفعت قلب برخوردار هستند، به همین دلیل باید مورد توجه قرار بگیرند. آنها باید با مسایل روز آشنا شوند. دختران مادران آینده هر جامعه ای هستند و می توانند فرزندانی به دنیا بیاورند و تربیت کنند که برای زندگی و جامعه بشریت مثمر ثمر باشند.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.