حجت‌الاسلام ابوالقاسمی؛ نگاه سکولار به عاشورا

کد خبر: 103322
کارشناس مذهبی گفت: محدود کردن دین به مساجد و کلیساها و نگاه سکولار به عاشورا دسیسه‌ای برای ایجاد انحراف در بهره‌برداری از دین در مسیر نادرست است.
وارث

حجت الاسلام ابوالقاسمی با بیان اینکه ابعاد درونی و بیرونی یک انسان باید تحت تعلیم و رشد قرار بگیرد، اظهار کرد: وجود ائمه اطهار به ویژه حضرت سیدالشهدا در صحنه کربلا در حقیقت در جهت رشد ابعاد وجودی بشر بوده است.

وی تاکید کرد: واقعه عاشورا نیز بعد درونی و بیرونی دارد و برای اصحاب آن رشد جامع و کامل به ارمغان آورد که در این میان برخی از افراد تنها جنبه بیرونی آنکه همان مباحث سیاسی است را در نظر می‌گیرند و برخی بر ابعاد درونی آن متمرکز می‌شوند که سبب رشد روحی و اخلاقی می‌شود.

این کارشناس مذهبی، محدود کردن دین به مساجد و کلیساها را دسیسه‌ای برای ایجاد انحراف در بهره‌برداری از دین در مسیر نادرست دانست و اظهار کرد: قیام امام حسین (ع) این تعریف از دین را کاملاً از بین برد و آنهایی که از امام حسین (ع) و حادثه عاشورا یک تعریف و نگاه سکولار دارند باید متوجه این باشند که آنچه که برای حضرت در کربلا مشکل آفرین بود تقابل در برابر ایشان بود.

حجت الاسلام ابوالقاسمی به دلایل اهمیت عاشورا در جریان ولایت از نخستین پیامبر تا آخرین امام اشاره و عنوان کرد: جریان ولایت از پیش از ما آغاز شده و پس از ما نیز ادامه دارد، اما این جریان در کربلا بیش از هر زمان دیگری شفاف و آشکار است.

وی با بیان اینکه حاج قاسم سلیمانی به دلیل تبعیت از رهبری مورد توجه حضرت امام زمان (ع) بود اظهار کرد: ایشان یک فرد رشد یافته بود که حتی در زمان تشییع پیکرشان هم تحول عظیمی در مردم ایجاد شد، البته در این میان هم افرادی پیدا می‌شوند که ظاهراً شبیه این شهید بزرگوار هستند اما منش ایشان را ندارند.

این کارشناس معارف اسلامی درباره تفاوت محرم در سال‌های پیش و پس از انقلاب گفت: امام خمینی، انقلاب اسلامی ایران را نقطه شروع و متصل به قیام جهانی به دست امام زمان (ع) می‌دانستند، پس می‌توان گفت برداشتی که از عاشورا در روزهای پس از انقلاب وجود داشت با پیش از آن متفاوت است.

حجت الاسلام ابوالقاسمی افزود: امروز به بهانه قیام حضرت حجت انقلابی برپا شده است که در حال تأثیرگذاری بر ملت‌های جهان است و جبهه‌ای در حال شکل گیری است تا در کنار حضرت مهدی و در برابر ظلم قرار بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پیام امام حسین (ع) در آنان که نسبت به نماز یا حجاب بی تفاوت هستند تأثیر گذار است، توضیح داد: هر ساله همه طیف‌ها برای عزاداری سیدالشهدا حضور می‌یابند، مطمئناً یک رشته محبت میان این افراد و عشق امام حسین (ع) وجود دارد، اما سست است. درواقع رشته حب به اهل بیت وجود دارد چون اینها در ولادت پاک هستند و ذات خوبی دارند، اما این عشق باید تقویت شود تا در رفتار نمود پیدا کند.

حجت الاسلام ابوالقاسمی در خاتمه تاکید کرد: مجالس اهل بیت و هیئت‌های امام حسین (ع) یک فضای مناسب برای تعلیم و تربیت است، از این رو با ادامه یافتن این عزاداری‌ها، جریان سکولار نیز از بین خواهد رفت.

منبع: مشرق نیوز

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.