جدیدترین کتاب آیت‌الله جاودان منتشر شد

کد خبر: 103615
تازه‌ترین اثر آیت‌الله جاودان با عنوان «سیره و خاطرات علما» توسط انتشارات واژه‌پرداز اندیشه، روانۀ بازار کتاب شد.  
وارث

گردآورنده این اثر، مؤسسۀ ایمان ماندگار و موضوع این اثر همان‌طور که از نامش پیداست، ذکر خاطراتی درس‌آموز و عبرت‌انگیز از علماست. با توجه به اینکه نویسنده یکی از اساتید اخلاق در شهر تهران است، در این کتاب هم کوشش کرده است مطالبی به عنوان سرمشق عملی و تذکری از آخرت و تقوا برای خواننده بیاورد. بسیاری از آنچه در این کتاب آمده، نویسنده آن را از اشخاص موثق شنیده ‌و بعضی از مطالب هم برگرفته از کتاب‌هایی است که در در زمینۀ تاریخ و شرح حال افراد نگارش یافته ‌است؛ البته خیلی از این خاطرات نیاز به سند ندارد؛ چون حاوی نکته‌ای عملی است که هم معقول است و هم باعث تنبه.

با توجه به اینکه نویسندۀ کتاب، نوۀ مرحوم شیخ مرتضی زاهد است و نیز سال‌ها از محضر علامه سیدمرتضی عسکری بهره برده‌ است، تعداد خاطراتی که از این دو عالم بزرگوار در کتاب ذکر شده، زیاد است؛ اما به جز این دو عالِم، سایر علمایی که از آنها در کتاب، خاطره‌ای نقل شده ‌است، از این قرارند:

حضرات آیات و حجج اسلام شیخ محمدحسین زاهد، شیخ عبدالکریم حق‌شناس، میرزا محمدتقی بافقی، فاضل اردکانی، شیخ هادی تهرانی معروف به حاج مقدس، آقا سید جمال‌الدین گلپایگانی، میرزا ابوالحسن جلوه، سیدمحمدباقر علوی قزوینی، شیخ انصاری، آخوند ملا حسین‌قلی همدانی، شیخ آقابزرگ ساوجی، سیدعبدالکریم لاهیجی، آخوند ملا فتحعلی سلطان‌آبادی، سیدمحمد فشارکی، شیخ محمدحسین مسجدشاهی اصفهانی، سیدمحمدمهدی بحرالعلوم، سیدحسین قاضی طباطبایی، میرزا محمدحسن شیرازی (میرزای بزرگ)، میرزا محمدتقی شیرازی، شیخ فضل‌الله نوری، ملا قربانعلی زنجانی، آقا حسین بروجردی، میرزا جواد ملکی تبریزی، سیدمهدی قوام، شیخ حسنعلی نخودکی، سیدحسن صدر، حاجی اشرفی، میرزا محمدحسن آشتیانی، ابوالقاسم کبیر قمی، سید محمدتقی خوانساری، میرزا محمدعلی شاه‌آبادی، ابوالقاسم خویی، ملا محمدعلی مجتهد رستم‌آبادی، محمدرضا قمشه‌ای، قاضی نورالله شوشتری، میرزا عبدالعلی تهرانی، سیدموسی زرآبادی، آخوند خراسانی، ملا حسن یزدی، شیخ هاشم قزوینی، میرزا طاهر تنکابنی، حاج آقا حسین قمی، سردار کابلی، ادیب نیشابوری و سیدحسن مدرس.

 

بعضی از حکایاتی که در این کتاب ذکر شده‌، ناظر به مسائل سیاسی هم هست؛ از جملۀ این حکایات، جریان مباحثۀ شیخ فضل‌الله نوری با آقایان سیدعبدالله بهبهانی و سیدمحمد بروجردی دربارۀ مسائل مشروطه است؛ این در زمانی انجام شده که شیخ فضل‌الله به حرم حضرت عبدالعظیم مهاجرت کرده بود. این حکایت 17 صفحه از کتاب را به خود اختصاص داده و حاوی نکات مهم تاریخی دربارّۀ مشروطه است.

بر پایۀ این گزارش، کتاب «سیره و خاطرات علما» تألیف محمدعلی جاودان با شمارگان 2 هزار نسخه در 232 صفحه، به بهای 32 هزار تومان منتشر شده است.

منبع:تسنیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.