آیت‌الله شبستری:

انسان بدون رعایت حق‌الناس به درجات عالی انسانی نمی‌رسد

کد خبر: 103656
آیت‌الله شبستری گفت: انسان بدون رعایت حق‌الناس به درجات عالی انسانی نمی‌رسد، خون، اموال و آبروی مومنان محترم است و کسی حق ندارد آنها را تصاحب کند.
وارث

آیت‌الله «محسن مجتهدی شبستری» امروز پیش از آغاز درس خارج فقه که در حوزه علمیه ایروانی برگزار شد، با استناد به حدیثی از پیامبر اسلام(ص)، گفت: چهار چیز بسیار مذموم است و انسان باید از آنها پرهیز کند.

آیت‌الله شبستری افزود: یکی از این چهار مورد دشنام و ناسزاگویی به مومن است زیرا هرکس مومنی را دشنام و ناسزا دهد عدالت را نابود کرده و سبب ایجاد فسق می‌شود.

تولیت حوزه علمیه ایروانی با استناد به مباحث فقهی اظهار کرد: طبق فقه اسلامی اگر کسی به صورت انسان سیلی بزند انسان می‌تواند مقابله به مثل کند اما در مقابل کسی که فحاشی و ناسزاگویی کرده حق مقابله به مثل ندارد.

وی با بیان اینکه از دیگر اعمال ناپسند و مذموم قتل است، عنوان کرد: قتل برابر با کفر قرار دارد، انسان قاتل با کافر هر دو در آتش جهنم به صورت جاودانه باقی می‌مانند.

آیت‌الله شبستری با بیان اینکه از دیگر اعمال ناپسند و مذموم در دین اسلام غیبت است، خاطرنشان کرد: طبق آنچه در قرآن آمده هرکس غیبت کند گویا گوشت برادر مرده خود را خورده است، این آیه قرآن نشان از میزان مذمت غیبت است، غیبت حق‌الناس بوده و غیبت‌کننده برای بخشیده شدن باید از غیبت شونده حلالیت بطلبد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انسان بدون رعایت حق‌الناس به درجات عالی انسانی نمی‌رسد، اظهار کرد: خون، اموال و آبروی مومنان محترم است و کسی حق ندارد آنها را تصاحب کند.
منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.