آیت‌الله هادوی تهرانی: طرح ذوقیات در منبرها باعث دوری مردم از معنویت می‌شود

کد خبر: 103770
استاد سطح عالی حوزه با بیان اینکه برخی منبری‌ها با طرح ذوقیات، مردم را از معنویت دور می‌کنند، گفت: یکی از مهمترین موانع فراروی معنویت، تصورات غلطی است که از آن درست کرده‌ایم.
وارث

آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی، استاد سطح عالی حوزه، امروز، ششم مهرماه در ادامه مباحث تفسیری سوره فرقان، گفت: یکی از بهانه‌های کفار نسبت به پیامبر این بود که چرا او همانند بقیه مردم می‌خورد، می‌نوشد و در بازار راه می‌رود، در حالی که اگر در نبوتش صادق است، باید امکانات ویژه مانند باغ‌های پرمیوه و ملائکه در اختیار او باشد.

وی افزود: قرآن با بیان این مطالب، صرفاً نمی‌خواهد یک ماجرای تاریخی را بیان کرده باشد، بلکه قصد قرآن این است که این مسئله برای بسیاری از انبیاء تکرار شده و ماجرایی است که تا قیامت و دائماً تکرار خواهد شد؛ این تردید که چرا انبیاء و اولیاء و اهل معرفت همانند بقیه هستند و ویژگی مادی خاصی که آنها را از دیگران متفاوت کند، ندارند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه از منظر الهی، این افراد ظالم تلقی می‌شوند، تصریح کرد: کفار خطاب به پیروان پیامبر هم می‌گفتند که شما از فرد مسحور و مجنون و خیال‌زده تبعیت می‌کنید و از این بابت آنان را سرزنش می‌کردند.

هادوی تهرانی با بیان اینکه کفر دارای مراتب است، افزود: امروز هم برخی افراد زکات و خمس را زیر سؤال می‌برند و می‌گویند اینها ساخته و پرداخته آخوندها است؛ بهشت و جهنم را آخوندها ساخته‌اند و اساطیر الاولین است. 

وی اضافه کرد: انبیاء، اولیاء، صلحا و مجاهدان در راه حق، دلسوزان حقیقی برای مردم هستند، ولی همواره کفار و افراد لجوج با نیش و کنایه، آنان و پیروانشان را سرزنش می‌کنند.

هادوی تهرانی با بیان اینکه امروز هم بسیاری فکر می‌کنند که عرفا و افراد صاحب دل و معنوی باید تفاوت‌های مادی ویژه و قدرت فوق‌العاده‌ای نسبت به دیگران داشته باشند، اظهار کرد: برخی تعابیر و و مثال‌هایی که ما منبری‌ها می‌زنیم و تصویری که از زندگی اولیاءالله داریم، باعث گمراهی مردم و حتی خودمان می‌شود، در حالی که این تصویر با واقعیت زندگی اولیاء مطابقت ندارد.

استاد سطح عالی حوزه اضافه کرد: قرآن برای رفع این توهمات به پیامبر که به مقام «قاب قوسین او ادنی» هم رسیده، فرموده به مردم بگو من هم بشری مانند شما هستم، با این تفاوت که بر من وحی نازل می‌شود.

وی تأکید کرد: بنابراین در تبیین شخصیت پیامبر و ائمه نباید غلو کرد و تصورات غیرقابل واقع را برای مردم بیان کنیم. برخی در مورد امام زمان تعابیری به کار می‌برند که گویی با انسان غیرمتعارفی روبرو هستیم، در حالی که این مسئله خلاف قرآن و سبب گمراهی افراد است.

استاد حوزه علمیه اضافه کرد: به تصور بنده، یکی از مهمترین موانع فراروی معنویت، تصورات غلطی است که از معنویت درست کرده‌ایم و همین سبب شده تا این معنویت غیرقابل دسترس باشد و خودمان هم نتوانیم به آن برسیم، غولی از معنویت درست کرده‌ایم که خودمان هم از آن می‌ترسیم.

رئیس مؤسسه رواق حکمت بیان کرد: باید معنویت را به کمک آیات و روایات به درستی بفهمیم و به دیگران هم بیاموزیم، اما برخی منبری‌های ما بدون آنکه چیزی را خودشان فهمیده باشند، می‌خواهند به مردم هم بیاموزند، از این رو ذوقیات و خیالاتی را می‌گویند.

هادوی تهرانی تصریح کرد: اهل منبر خیلی باید در سخن گفتن دقت کنند و به بیان ذوقیات نپردازند و با احسنت گفتن چند نفر، خود و دیگران را گمراه نکنند؛ باید تلاش کنیم مانند آیت‌الله مطهری و دیگران که منبر می‌رفتند، دین را بفهمیم و به دیگران بفهمانیم و به صاحبنظران مراجعه کرده و مطالب را با مستندات صحیح بیان کنیم.
منبع: ایکنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.