حجت الاسلام پناهیان؛ هدفی انتخاب کن که بتونی عاشقش بشی!

کد خبر: 105646
عاشق هدف زندگی‌ات هستی؟
وارث

  اباذر! برای هر حرکتَت و سکونَت، برای هر حرکت و سکونت، هدف تعیین کن. نیّت داشته باشد. نیّت داشته باش. حتی برای خور و خواب خودت. بعد می‌فرماید اگر نداشته باشی، جزو غافلین خواهی بود. خب تا اینجایش آدم می‌گوید حالا غافل همچین زیاد هم سنگین نشد ها! غافلیم دیگر، ما غافلیم. بعد می‌فرماید غافلان همان کسانی هستند که در قرآن کریم می‌فرماید «أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ»؛ آنها مانند حیوانات بلکه بدتر هستند. «أَعْقَلُ اَلنَّاسِ أَنْظَرُهُمْ فِی اَلْعَوَاقِب»؛ بیشتر نگاه می‌کند به عاقبت! خیلی نگاه می‌کند! شما چقدر نگاه کردی؟ عاقل‌ترین ما توی این جمع کیست؟ یقیناً آن کسی است که بیش از همۀ ما به هدف نگاه می‌کند!
  هم هدف باید داشت، هم باید دربارۀ هدف اندیشید، هم باید به هدف عشق ورزید. من پیشنهاد می‌کنم به اهدافتان عشق بورزید. جوانمرد باشید. رگبار را بگیرید به شکم هدفی که نمی‌شود باهاش عشقبازی کرد! مثلاً طرف هدفش این است که دکتر بشود دیگر آخر هدفش این است ها! دکتر شدن چیز خوبی است، آخر هدفش این است. خب بیا باهاش عشقبازی کن ببینم. ای مدرک دکترای من، ای برگۀ سپید! ای امضای وزیر علوم و رئیس دانشگاه زیر برگۀ من! این خودت حالت به‌هم می‌خورد؛ نمی‌توانی با این هدف عشقبازی کنی. بریز دور! انسان باش. هدفی انتخاب کن که بتوانی باهاش عشقبازی بکنی. چه هدفی داری؟ هدفی را انتخاب کنیم که بشود بهش رسید. می‌شود بهش رسید؟
  وقتی خداوند متعال می‌فرماید هر هدفی غیر من انتخاب بکنی نابودش می‌کنم برایت و تو را فلج می‌کنم که بخواهی به آن برسی، ناامیدت می‌کنم از رسیدن به هر هدفی که از هر آرزویی که غیر از من انتخاب کردی! خداوند متعال در حدیث شریفی صدا زد یا داوود! اشتیاق تو به بهشت من خیلی زیاد است. گفت خدایا تو می‌دانی دیگر. خیلی خوب است ها! آدم بتواند بهشت را ببیند و بهش اشتیاق پیدا کند! بعد خداوند متعال حضرت داوود را یک پله آورد بالا فرمود پس کِی اشتیاقت به خودِ من زیاد می‌شود؟ حضرت داوود تازه به این مقوله انگار داشت توی آن کلام شریفی که نقل شده آشنا می‌شد. عرضه داشت مشتاقین به شما کی‌ها هستند؟ فرمود آنهایی هستند که از هر خار و خاشاکی پاک هستند. یک لکّه رویشان نیست! مست شده بود حضرت داوود از وصفی که خداوند متعال داشت انجام می‌داد از کسانی که مشتاق به خودش هستند، برتر از اشتیاق به بهشت.
  انتخاب هدف اگر نود درصد از عمرمان را سرش بگذاریم، سود کردیم. انسان باش! هدفی انتخاب کن که بتوانی باهاش عشقبازی بکنی! هدفی را انتخاب کنیم که بشود بهش رسید.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.