لزوم الگوگیری از سیره حضرت ابوطالب(ع) جهت نشر و تبلیغ معارف حقیقی

کد خبر: 105836
حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبایی اظهار کرد: از آنجا که تقریر معصومان(ع) حدیث است، تردیدی نیست که ضرورت دارد، رفتار حضرت ابوطالب(ع) به عنوان یک روند و رویکرد در حمایت از جریان حق با ملاک و معیار، عصری‌سازی شود.
وارث

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدکاظم طباطبایی، رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث، در نشست علمی وبیناری پژوهشگاه قرآن و حدیث با عنوان «عصری‌سازی سیره با تمرکز بر سیره حضرت ابوطالب(ع) پس از بعثت» اظهار کرد: در دانش تاریخ، رویکردهای مختلفی وجود دارد، اما بهترین رویکردها، چرایی وقایع و توجه به تاریخ از منظر تاریخ تحلیلی و تحلیل تاریخ است، تأمل و تفکر درباره چرایی پدید آمدن وقایع و در نهایت عصری‌سازی کردن آنها و فهم و کشف روندها است.

وی با اشاره به ضرورت عصری‌سازی وقایع تاریخی به ویژه تاریخ اسلام، ملاک و معیارها را در این زمینه مهم دانست و گفت: عصری‌سازی به نوعی عبورکردن از حصار تاریخ و فرازمانی و فرامکانی عمل کردن است و با توجه به اهمیت سیره پیامبر اکرم(ص) و بحث الگو بودن ایشان برای تمامی بشریت به خصوص مسلمانان، عصری‌سازی رفتارها و عملکرد معصومین(ع) و کسانی که مورد تأیید ایشان بوده‌اند، بسیار اهمیت دارد، گرچه نیازمند ملاک و معیار است.

رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث با اشاره به داستان‌های قرآنی و تاریخ اسلام، یادآور شد: هدف قرآن کریم از بیان وقایع این است که یک‌سری قواعد حاکم بر عالم تکوین و تشریع را تذکر دهد که این روند و رویکردهای مثبت یا منفی می‌تواند در هر زمانی تداوم داشته باشد.

وی افزود: گزاره‌های معصومان(ع) گاهی حقیقیه و برخی اوقات خارجیه است؛ نماز و روزه، گزاره حقیقیه و به عنوان یک قاعده فرازمانی و فرامکانی مطرح هستند، اما برای فهم همه افعال و رفتارهای ایشان که قرآن از آن برای همیشه به عنوان اسوه یاد کرده است، نیازمند ملاک و معیار و کشف روند و رویکردها هستیم، برای مثال از رفتارهای اجتماعی ایشان بحث فروتنی و تواضع به عنوان یک معیار برای همه انسان‌ها فهم می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبایی در ادامه در تبیین و معرفی سیره حضرت ابوطالب(ع) اظهار کرد: عملکرد ایشان در حفظ رسول اکرم(ص) به عنوان یک رفتار واقع‌نما و شایسته تبعیت است، اهم و مهم کردن ایشان در حفظ رسول خدا(ص) بدون اکتفا کردن به رفتار مؤمنانه، قابلیت عصری‌سازی و الگوگیری در حمایت از جریان حق را دارد.

وی رفتار حضرت ابوطالب(ع) را مورد تأیید و تقریر پیامبر اکرم(ص) دانسته و بیان کرد: رفتار ایشان در منظر و مورد تقریر معصومان(ع) معاصر یعنی رسول خدا(ص) و امیرالمومنین(ع) و مورد تأیید ائمه اطهار(ع) بوده است، بنابراین از آنجا که تقریر معصومین(ع)، حدیث است، تردیدی نیست که ضرورت دارد، رفتار حضرت ابوطالب(ع) به عنوان یک روند و رویکرد در حمایت از جریان حق با ملاک و معیار عصری‌سازی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبایی به راهبردهای حضرت ابوطالب(ع) در حمایت از پیامبر اکرم(ع) و دین اسلام اشاره کرد و گفت: ایشان حفظ رسول الله(ص) را در تزاحم با رفتار مؤمنانه ترجیح دادند و حتی سعی داشتند در کمال اخلاص و نهایت مجاهدت در راه اسلام، تظاهر به غیر آن داشته باشند و رنگ عشیره‌ای و حمایت قبیله‌ای به آن بدهند، چون بزرگ قبیله بودند و نمی‌توانستند از جایگاه یک مسلمان پیرو در مقابل مشرکان و استکبار یهود ایستادگی کنند.

وی در ادامه گفت: چه بسا بتوان این ادعا را کرد که ارزش کار حضرت ابوطالب(ع) در حمایت از پیامبر(ع) از مسلمانانی که در لباس اسلام از ایشان دفاع می کردند بسیار بالاتر است؛ زیرا اعتقاد داشتن به پیامبر(ص) در حالی که امکان بروز اعتقاد فراهم نیست، بسیار سخت‌تر و ارزشمندتر است.

رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث با بیان این که عصری‌سازی سیره حضرت ابوطالب(ع) می‌تواند موجب ایجاد یک روند در سیستم امروز نظام اسلامی باشد، اظهار کرد: در دنیای امروز نیز می‌توان نیروهایی را تربیت کرد که در موقعیت‌های مختلف و مهم با این مدل حرکت کنند که هیچ گونه بروز و ظهوری از اسلام نداشته باشند، اما با بیان کلیات و اصول اولیه انسانی باعث جذب شود.

وی بیان کرد: همین مسئله یکی از فروعات فقه نظام و حکومت است؛ زیرا نیرویی که در موقعیتی حساس قرار دارد آیا می‌تواند که نماز و روزه خود را به جا نیاورد؟ یکی از الگوهای مهم در این مسئله حضرت ابوطالب(ع) است که هیچ گزارش تاریخی دال بر نماز خواندن ایشان نداریم، ولی نسبت به ایمان وی هیچ شکی وجود ندارد.

حجت‌الاسلام طباطبایی در پایان گفت: حضرت ابوطالب(ع) حاضر شدند که آبروی خود را جهت حفظ پیامبر(ع) خرج کنند، اما جان پیامبر(ص) به خطر نیفتد. ایشان افترا و تهمت‌ها را در این ۱۴ قرن به جان خریدند، اما از حمایت خود از پیامبر(ص) دست نکشیدند.

یادآور می‌شود، پانزدهمین نشست از سلسله نشست‌های علمی همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع) حامی پیامبر اعظم(ص) با موضوع «عصری‌سازی سیره با تمرکز بر سیره حضرت ابوطالب(ع) پس از بعثت» با مشارکت پژوهشگاه قرآن و حدیث و دبیرخانه همایش بین‌المللی حضرت ابوطالب(ع) و مجمع جهانی اهل بیت(ع) در روز چهارشنبه، ۱ بهمن‌ماه، برگزار شد.
منبع: ایکنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.