آیت‌الله اعرافی: عظمت مهدویت به حضور در همه دوائر معرفتی بشر است

کد خبر: 106630
مدیر حوزه‌های علمیه کشور تاکید کرد: مهدویت از آن اندیشه‌هایی است که در همه دوائر معرفتی نشانی بارز و برجسته دارد و این عظمت و جهانی بودن یک فکر و اندیشه و تئوری را نشان می‌دهد.
وارث

آیت الله «علیرضا اعرافی» با اشاره به جهانی بودن اعتقاد به منجی، اظهار کرد: معارف و مسائلی که در مذهب اهل بیت(ع) و مکتب پرافتخار خاندان رسالت مطرح است به اقسام و انواعی تقسیم می شود. اندیشه هایی که در عالم مطرح است گاهی انسانی است، گاهی مذهبی به معنای عام آن اعم از شرقی، ابراهیمی و ... گاهی یک اندیشه مربوط به مذاهب و ادیان ابراهیمی است گاهی به اسلام مربوط می شود، گاهی در مذهب تشیع مطرح است و زمانی به تشیع اثنی عشری اختصاص دارد.

 

مدیر حوزه های علمیه کشور تصریح کرد: این شش حلقه همچون درختواره ای است که هر معرفتی از معارف الهی در فهرست معارف اعتقادی، تفسیری، فقهی، اخلاقی و ... مطرح شود یکی از نخستین سوالات این است که این مبحث اختصاصی حلقه ششم است یا نه؟

 

وی ادامه داد: گاهی معرفتی فقط به این حلقه ششم اختصاص می یابد اما زمانی در دیگر حلقه ها هم ریشه دارد و زمانی می رسد که حتی در مکاتبی مثل بودیسم هم مطرح می شود ... اگر همه معارف ناب شیعی را بررسی کنید بلافاصله می توانید این درختواره را ترسیم کنید که این معرفت و اندیشه‌ی برای مثال کلامی، فقهی، حدیثی و تفسیری که محل سخن شما است آیا مختص دایره ششم است یا در دیگر دایره ها نیز راه دارد؟.

 

آیت الله اعرافی ابراز کرد: البته نوع وجود این معرفت و اندیشه در حلقه های قبل از تشیع اثنی عشری ناب، متفاوت است گاهی عینا و گاهی با تفاوت هایی مطرح می شود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این میان، اندیشه مهدویت از آن باورداشت هایی است که در همه این شش دایره نشانی بارز و برجسته دارد و این عظمت یک فکر و اندیشه و تئوری را نشان می دهد که در همه دوائر فکری و معرفتی از عقل کلان بشری تا کلان ادیان و نیز در همه مذاهب اسلامی و فِرَق شیعه و نهایتاً شیعه ناب مطرح است و وجود دارد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.