روزهای پایانی ماه شعبان را از دست ندهیم

کد خبر: 107125
حجت‌الاسلام راشدی‌نوری گفت: در این روزهای آخر شعبان هر چقدر می‌توانیم، صلوات بفرستیم و تا می‌توانیم استغفار کنیم، باشد که آمرزیده وارد ماه سراسر نور رمضان شویم.
وارث

حجت‌الاسلام«محمدمهدی راشدی‌نوری»  با بیان اینکه ماه شعبان ماه پیامبر خدا است اظهار کرد: شعبان ماهی است که وقتی رسول خدا هلال این ماه را رویت می‌کرد، دستور می‌داد ندا داده شود: ای مردم، این ماه، ماه من است خدا رحمی کند کسی را که مرا در ماه من یاری دهد یعنی این ماه را روزه بگیرد.

 

امام جمعه صومعه‌سرا افزود: در حدیث معروف و مفصلی که از پیامبر اکرم(ص) نقل شده؛ در آن راه‌های سعادت و شقاوت ورقه‌های خودسازی و تهذیب نفس و خدمت به خلق و بندگی خدا و همچنین اسباب بدبختی ومحرومیت از سعادت هشدار داده شده، برای همه ماه‌های سال به‌ویژه در ماه شعبان که سرآغاز حرکت جدیدی بسوی خودسازی و خیرات و نیکی‌هاست، راهگشاست.

 

وی با بیان اینکه ماه شعبان، ماه ورود به ماه مبارک رمضان است گفت: برای همین است که روزه داری، ذکر صلوات و استغفار در این ماه بسیارسفارش شده  که در این راستا امام صادق(ع) فرمود: بهترین اعمال در این ماه استغفار و صدقه دادن است و آن را باعث نجات از آتش دوزخ دانسته است.

 

حجت‌الاسلام راشدی‌نوری تصریح کرد: امام صادق(ع) در حدیث دیگر فرموده‌اند؛ هرکه سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگیرد و به ماه رمضان وصل کند خداوند ثواب روزه دوماه را برای او می‌نویسد.

 

امام جمعه صومعه‌سرا بیان کرد: این حدیث معروف است که ابَوُالصّلت هَروى روایت کرده است که در جمعه آخر ماه شعبان به خدمت حضرت امام رضا(ع) رفتم، حضرت فرمود: که اى ابوالصَّلْت اکثَر ماه شعبان رفت و این جمعه آخر آن است پس تدارک و تلافى کن در آن چه از این ماه مانده است تقصیرهایى را که در ایّام گذشته این ماه کرده‌اى و بر تو باد که بر آنچه نافع است براى تو رُو آورى و دعا و استغفار بسیار کن و تلاوت قرآن مجید بسیار کن و توبه کن به سوى خدا از گناهان خود تا آنکه چون ماه مبارک درآید خالص گردانیده باشى خود را براى خدا و مگذار در گردن خود امانت و حق کسى را مگر آنکه ادا کنى و مگذار در دل خود کینه کسى را مگر آنکه بیرون کنى و مگذار گناهى را که مى کرده‌اى مگر آنکه ترک کنى و از خدا بترس و توکّل کن بر خدا در پنهان و آشکار امور خود و هر که بر خدا توکّل کند خدا او را بس است .

 

وی در ادامه حدیث مذکور اظهار کرد: و بسیار بخوان در بقیّه این ماه این دعا را: اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْهُ خدایا اگر در آن قسمت از ماه شعبان که گذشته ما را نیامرزیده اى در آن قسمت که از این ماه مانده بیامرزمان.

 

حجت‌الاسلام راشدی‌نوری با بیان اینکه به درستى که حقّ تعالى در این ماه، بنده‌هاى بسیاری را از آتش جهنّم به حرمت ماه مبارک رمضان آزاد مى گرداند خاطرنشان کرد: انسان باید زمینه آمرزش خود را با توبه و عمل به دستورات و توصیه های ائمه اطهار(ع) فراهم کند و از خداوند بخواهد در این روزهای پایانی ماه شعبان همه ما را مورد عفو خود قرار دهد.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.