حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان: عبادت تفریح است زیرا انسان با آن خیال‌پردازانه به سوی آرزوهای خوب می‌رود

کد خبر: 107290
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: عبادت تفریح است برای اینکه انسان در آن خیال‌پردازانه به سوی آرزوهای خوب قدم برمی‌دارد و برای آرزوهای خود گریه می‌کند و مست می‌شود، کدام تفریح از این لذت‌بخش تر است که انسان از محدودیت‌های دنیا رها شود.
وارث

حجت‌الاسلام والمسلمین «علیرضا پناهیان» شامگاه جمعه به مناسبت ماه مبارک رمضان در حسینیه آیت‌الله حق‌شناس به سخنرانی پرداخته و گفت: تفریح کاری نشاط آور برای انسان است و در مقابل آن انتظار دریافت مزد ندارد حتی برای آن هزینه هم می‌کند.

 

وی افزود: تعریف عبادت تلخ نیست بلکه چیزی در حد تفریح حقیقی است، امیرمومنان امام علی(ع) می‌فرمایند خدایا کسی که دائما به ذکر تو ولع نداشته باشد و سفر به سوی تو ذهن او را درگیر نکرده باشد زندگی او مرگ و مرگ او هم حسرت است؛ ولع همان حسی است که انسان به سوی خوش‌گذرانی دارد.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه جوانان در آغاز نوجوانی عاشق بازی و تفریح هستند خدا در همان سن آنها را به عبادت دعوت می‌کند، عنوان کرد: تعریف عبادت آن چیزی نیست که برخی انجام می‌دهند و از آن لذت نمی برند، هر کس لذت عبادت را درک کند از آن دست برنمی‌دارد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه مبلغ حق ندارد مبالغه کند ما در بیان این سخنان مبالغه نمی‌کنیم، اظهار کرد: در دنیا برخی چیزها بدون هزینه به دست می‌آید، همه می‌فهمند که ازدواج برای انسان جذابیت دارد اما فهم شیرینی برخی چیزها نیاز به کار دارد شما باید حرفه‌ای باشید که بتوانید تفریح بودن آن را درک کنید.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از مواقع تفریح در جهت آرزوهای انسان است، ابراز کرد: پرداختن به آرزوها خود نوعی تفریح است، یکی از تفریح‌ها هم در تفریح این است که خیال پردازانه به سمت آرزوهای خود حرکت کنید.

 

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: تفریح انسان را در پرداختن به آرزوها و خیالات کمک می‌کند، در تفریح انسان آزادی خود را در جهت خیال‌پزدازی به کار می‌گیرد. اگر خیال‌پردازی و آرزوی شما درست باشد خداوند همه هستی را به کار می‌گیرد که شما به آن آرزو و خیال‌پردازی برسید.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه حرکت خیال‌پزدازانه به سوی آرزوهای خوب عبادت است، عنوان کرد: امیرمومنان امام علی(ع) می‌فرمایند تفریح عبادت است برای اینکه انسان در آن خیال‌پردازانه به سوی آرزوهای خوب قدم برمی‌دارد و برای آرزوهای خود گریه می‌کند و مست می‌شود، کدام تفریح از این لذت‌بخش تر است که انسان از محدودیت‌های دنیا رها شود.

 

وی با بیان اینکه خیال‌پزدازی درباره آزوهای دنیوی و مادی انسان را بپچاره می‌کند، اظهار کرد: عبادت پرداختن به آرزوهای خوب و درست است حتی اگر خیال‌پردازانه باشد.

 

استاد حوزه و دانشگاه با استناد به روایتی از یکی از اصحاب امیرمومنان امام علی(ع) ابراز کرد: یک شب حضرت به همه پشت کرده و با سرعت و اشتیاق به سوی کاری می‌روند، گویا تیری از چله کمان رها شده است از او پرسیدم یا امیرمومنان به کجا می‌روید حضرت در حالی که برای خواندن نماز شب می‌رفتند نگفتند می‌روم نماز شب بخوانم بلکه فرمودند آروزهای من مرا به سوی محبوب می‌کشد، آنی که باید بداند می‌داند و نیاز نیست به کسی بگویم.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه خداوند کسانی را که از حرص دنیا می‌ترسند در پناه خود قرار می‌دهد، گفت: عبادت این است که درباره آرزوهای خود با خدا صحبت کنید و خدا شما را به آرزوهایتان برساند، با همت خود نزد خدا بروید و از چیزهای بدی که در قلب شما است اعراض کنید مطمئن باشید که خداوند شما را به آرزوهایی که دارید می‌رساند.

 

وی با بیان اینکه عبادت زمان مرور آرزوها است و پرداختن به آرزوها آن رهایی است که در ذات تفریح نهفته است، خاطرنشان کرد: قصه حضرت مریم(س) و فرزندش حضرت عیسی(ع) آرزوی مادری است که خداوند دختری همچون حضرت مریم(س) و فرزندی چون حضرت عیسی(ع) به او عطا می‌کند.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.