آيت الله صدوقي مازندراني؛

اول سال ملکوتیان و عرشیان ماه رمضان است

کد خبر: 107305
آیت الله صدوقی مازندرانی گفت: طبق فرمایش رسول اکرم (ص) در خطبه‌ای که در جمعه آخر ماه شعبان بیان کردند: همه بندگان در ماه مبارک رمضان به مهمانی خداوند دعوت شده اند و مهمان پروردگار می باشند. سعی کنیم با خودسازی، عبد خدا و اهل ضیافت الله شویم.
وارث

حضرت آیت‌الله حاج شيخ «مرتضی صدوقی مازندرانی»(دام‌ظله) امروز(۳۰فروردین) در کلاس درس خارج فقه در رابطه با خودسازی در ماه مبارک رمضان بیان کرد: مرحوم «سید بن طاووس» (رضوان‌الله تعالی علیه) حدیثی از امام صادق (علیه‌السلام) نقل می‌کند: اول سال ملکوتیان و عرشیان ماه رمضان است به طبع این حدیث عرفا اول سال را ماه رمضان می‌دانند چون ماه رمضان نردبان ترقی‌شان سریع‌تر آن‌ها را بالا می‌برد تمام توجهشان قرب الی الله و رسیدن به عرش است و ماه رمضان این حرکت سریع‌تر می‌شود.

 

عالم برجسته مازندرانی، به بیان فضائل و توصیه‌هایی در خصوص ماه مبارک رمضان پرداخت و افزود: ماه رمضان ماه تکامل روح است این‌که روح آمده در عالم ناسوت و زمین بتواند این نردبان و تکامل را بالا برود و به عرش برسد. ماه رمضان انسان را سریع‌تر به عرش می‌رساند.

 

وی بابیان اینکه در ماه مبارک رمضان نیز مباحثی وجود دارد، گفت: پیغمبر اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) در خطبه‌ای که در جمعه آخر ماه شعبان بیان کردند زمانی که از مکه به مدینه هجرت کردند، در سال دوم هجرت واجب شدن روزه را به مسلمانان ابلاغ کردند.

 

آیت‌الله صدوقی مازندرانی بابیان اینکه رسول خدا (ص) در این خطبه فرمودند: از پروردگار خویش با نیت‌های راستین و دل‌های پاک، بخواهید که توفیق روزه این ماه و تلاوت قرآن در آن را به شما عنایت فرماید، ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام (ص) برای ترغیب مردم در ماه مبارک رمضان، در چند خطبه بیان کردند: رمضان ماه مهمانی خدا است و مهمانان بندگان خدا هستند، باید تناسبی بین مهمان‌دار و مهمانان باشد، چه شد که دعوت شدیم، باید روح را مجرد از شعور مادی قرار بدهیم، البته روح خودش مجرد است و عظمت دارد.

 

وی بابیان اینکه در وجود همه انسان‌ها روح الهی دمیده شده است، خاطرنشان شد: حضرت آدم سنبل انسانیت بود که مسجود ملائکه قرار گرفت.

 

آیت‌الله صدوقی مازندرانی با اشاره به سوره حجر از آیه ۲۷ تا ۳۰، گفت: انسان از خاک گل شده و گل مانده بو آمده سلاله گرفت و ماده اولیه‌اش ساخته شد، گل خلقتش قبل از خلقت انسان است ماده اولیه‌اش نار است، بشر پیکرش ساخته شد و در آن روح خدا دمیده شد، حالا ملائک باید سجده کنند چراکه روح‌الله شد.

 

وی ادامه داد: روح مجرد است و ماده نیست، همچنان که خدا مجرد است، خدا مجردی است که خلق مجردات می‌کند، خداوند خالق مجردها است، روح مجرد ما نمی‌تواند یک پشه بیافریند، خدا عالم خلق دارد، اگر قائل به تجرد روح شویم این روح مجرد نباید به شعور مادی توجه کند، مادیات برای جسم است.

 

این عالم وارسته بیان کرد: ماه رمضان ضیافت الله است، انسان باید خودش را از شعور مادی خالی کند تا لیاقت این ضیافت را داشته باشد، ماه شعبان مقدمه‌ای بر ماه رمضان است، ازاین‌رو بر خواندن مناجات شعبانیه امیرالمؤمنین (ع) تأکید شده است.

 

وی گفت: در دعای عرفه امام حسین (ع) با خداوند تکلم می‌کند امام سجاد (ع) در دعای ابوحمزه ثمالی باخدا حرف می‌زد علی و حسین و سجاد (ع) را از این دعاها باید شناخت؛ آن‌ها مستقیم باخدا حرف می‌زنند.

 

آیت‌الله صدوقی مازندرانی به حرف زدن امام سجاد (ع) در قالب دعا با خالق هستی اشاره و تصریح کرد: دعای امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه در شب اول ماه رمضان و وداع با این ماه در ابتدا عشق می‌کند و در آخر همچون خداحافظی با والدین آه می‌کشد و اشک می‌ریزد چراکه می‌فهمد این ماه چه ضیافتی بود برای ما این ماه می‌آید و می‌رود تا لذتی ببریم شاید اهل دعا و نمازش باشیم اما نتوانستیم درست استفاده کنیم‌.

 

وی بر لزوم بهره‌مندی از فیوضات ماه رمضان تأکید و بیان کرد: خداوند باکسی شوخی ندارد در قرآن به نوح پیغمبر وعده داد که تو و اهل تو را نجات می‌دهم و پسرش هم تخلف کرد کشتی نشست، در مسجد کوفه، همه پایین آمدند زمین گل بود و پاها در گل فرومی‌رفت، حضرت نوح (ص) گفت وعده دادی اهل مرا حفظ کنی فرزندم خانواده من بود، خداوند پاسخ داد: ای نوح! او از اهل تو نیست! بلکه او عملی غیر صالح است.

 

آیت‌الله صدوقی مازندرانی گفت: خداوند متعال در پایان ماه مبارک رمضان به ما گناهکاران می‌گوید ضیافت تو نبود با این گناهان آمدی شرکت کنی؟ ماه رمضان هم ماه دعا و نیایش است می‌توانید دعا کنید؟ بگویید ما را خلق کرده‌ای بدم خوبم مال توأم، این بلا (کرونا) را بردارید به‌خصوص از سر مسلمانان و شیعیان!!!

 

وی ادامه داد: بیایید اهل ضیافت شویم بهره ببریم دعای ابوحمزه را غنیمت بدانید هر شب یک صفحه از آن را بخوانید در ماه دو بار تمامش کنید با حال خوش بخوانید، به کلماتش در همین حدی که ما می‌فهمیم توجه کنید. از این مناجات استفاده کنید این مناجات نجات گر ما باشد از خدا بخواهیم که ما را آدم و انسان کند و ما را عبد خودش قرار دهد، بالاترین فایده‌اش رسیدن به لذت ضیافت الله است.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.