خاموشی؛ ظرفیت درمانی وقف بیش از ۲۰ درصد ظرفیت درمانی کشور است

کد خبر: 108984
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وقف سرمایه اجتماعی است، بیان کرد: وقف مصداق خیر عمومی است و مردم از این خیرات بهره می‌برند و موجب نجات انسان‌ها و توسعه عدالت می‌شود.
وارث

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری وقف چشمه همیشه جاری با حضور حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

براساس این گزارش پس از قرائت قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران حجت الاسلام غلامرضا عادل به ارائه گزارش روند اجرایی این جشنواره پرداخت و گفت: فراخوان این جشنواره سال ۱۳۹۹ در هفته وقف در هشت بخش و ۲۷ رشته آغاز شد.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: زمان ارسال آثار تا عید سعید فطر بود که در این مدت قریب به ۵ هزار آثار فاخر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

وی به برگزاری دوره‌های آموزشی این جشنواره اشاره و تصریح کرد: این دوره‌های آموزشی با حضور اساتید برجسته با کمترین هزینه برگزار شد و هیچ ریخت و پاشی در برگزاری این جشنواره صورت نگرفت.

ظرفیت درمانی وقف بیش از ۲۰ درصد ظرفیت درمانی کشور است

در ادامه حجت الاسلام سید مهدی خاموشی با استناد به روایتی از امام موسی کاظم (ع)، عنوان کرد: حضرت فرمودند: لقمان به فرزندش چنین گفت «دنیا دریای عمیقی است که بسیاری از دانشمندان در آن غرق شدند؛ انسان ممکن است دانشی پیدا کند اما بصیرت را نیابد و این مهمترین دلیل غرق شدن او در دنیا خواهد بود».

وی افزود: علقه انسان به مال عرضی است در حالی که علاقه خداوند به انسان اینگونه نیست و متفاوت است. امام علی (ع) می‌فرمایند دنیا نهایت دید انسان کور است. انسان کور به سمت دنیا تمایل پیدا می‌کند. در حالی که انسان بصیر از دنیا زاد و توشه می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تقوا سپر و کشتی نجات انسان است، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در خصوص دنیا می‌فرماید اگر کسی شب تاریک در بیابان حرکت کند، باید پوششی داشته باشد تا خارها به او آسیب نرساند. توکل، علم و عقل از ملزومات این کشتی است تا اهل خود را سالم به مقصد برساند؛ بر این اساس برای عبور از مشکلات امروز نیازمند یاری یکدیگر و صبر هستیم.

خاموشی تصریح کرد: کشور امروز نیازمند مدیریت صحیح و نقشه درست است تا به اهداف عالی دست یابد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه درباره توسعه قوانین شرعی وقف بیان کرد: رهبر انقلاب در این زمینه فرمودند وقف پول صحیح است و سازمان در این خصوص پیگیر روند اجرایی آن است و به زودی در این باره خبرهایی به جامعه ارائه خواهد داد و مردم بدانند که چگونه می‌توانند حتی با یک هزار تومان در امر خیر سهیم باشند.

وی افزود: امکانات شهروندان امروز ممکن است کمتر باشد اما اگر چنین وقفی وجود داشته باشد امر وقف قدرتمند می‌شود. جمعیت واقفین در حال حاضر چندین برابر قبل از انقلاب است.

خاموشی با تأکید بر اینکه نیات واقفین باید در مسیر خودش عمل شود، تصریح کرد: نظم بخشیدن بر اجرای نیات واقفین یک اصل اساسی است که سعی شده در سازمان به آن توجه شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰ شرکت دانش بنیان فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: فعالیت هر کدام از این مراکز به ثمر برسد، فواید فراوانی برای کشور از جمله در حوزه درمانی، مواد غذایی، بهینه سازی مصرف آب و غیره به همراه خواهد داشت.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به دیگر اقدامات سازمان اشاره و عنوان کرد: ساماندهی در شبکه درمانی وقف یکی از اقداماتی است که از سوی سازمان صورت گرفته است.

وی بیان کرد: ظرفیت درمانی وقف بیش از ۲۰ درصد ظرفیت درمانی کشور است.

وقف حوزه ماندگاری از خیرات و حسنات است

در ادامه حجت الاسلام عاملی دبیر شورای انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وقف حوزه ماندگاری از خیرات و حسنات است، گفت: وقف زبان خیر مشترک جهان است. عمل خیر همه مردم جهان و مشترک بین همه ادیان است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه وقف میراث مشترک جوامع انسانی است، اظهار داشت: اعانه و وقف یک مساله انسانی بوده و ریشه دار و فراگیر است و متناسب با همه فرهنگ هاست.

وی با اشاره به اینکه آستان قدس رضوی بزرگترین موقوفه جهان را به خود اختصاص داده است، تأکید کرد: آستان قدس رضوی سابقه وقف هزار ساله دارد و ۸۵ درصد آن به ثبت رسیده است.

عاملی افزود: وقف یک تاریخچه طولانی دارد ولی در کشورهای درگیر جنگ جهانی اول و دوم وقف توسعه بیشتری پیدا کرد. بیشترین حجم وقف در کشورهای غربی در موضوعات بشر دوستانه از جمله حمایت از تحقیقات علمی، رسیدگی به کودکان و حمایت از محیط زیست است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وقف سرمایه اجتماعی است، بیان کرد: وقف مصداق خیر عمومی است و مردم از این خیرات بهره می‌برند و موجب نجات انسان‌ها و توسعه عدالت می‌شود. البته برای استمرار و توسعه وقف، شفافیت لازم است.
منبع: مهر


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.