منطق شعار "هیهات من الذله" چیست؟

کد خبر: 109732
حجت الاسلام شاکرفر گفت: یکی از مهمترین عبرتهای حماسه بزرگ عاشورای اباعبدالله الحسین علیه السلام، ضرورت تبعیت از رهبری است.
وارث

قیام امام حسین (ع) و یاران باوفایش کمتر از یک روز طول کشید و همۀ این بزرگان و آزادگان به دست انبوه سپاهیان یزید بن معاویه به شهادت رسیدند . این خیزش عظیم و مقدس ، پیام ها و عبرتهای فراوانی برای مسلمانان و همه مردم جهان دارد ، زیرا پیام های نهضت عاشورا ریشه در فطرت انسانی و عقل سلیم دارد و بسیاری از آنها همه جهانیان را مورد خطاب قرار می دهد. به همین دلیل تعداد زیادی از متفکرین و سیاستمداران غیرمسلمان دربارۀ حسین بن علی (ع) و آرمان هایش ، کتاب و مقاله نوشته اند و از ایشان تجلیل به عمل آورده اند.

در طول تاریخ بشري، چنین جانبازي در راه آزادگی و کرامت انسانی به یاد نمی آید. لذا در راستاي تاریخ حادثه کربلا از ابعاد مختلف، همانند عمق فاجعه و روشن بودن صفوف حق و باطل کم نظیر بوده است.خداوند در سوره طه، آیه 1 تا 3 میفرماید " اي پویندگان راه حق و اي رسول" ما این کتاب را از آن جهت بر شما نازل نکردیم که خویشتن را به رنج در افکنید، بلکه هدف از نزول آن، هشدار به انسان خدا ترس و بیدار است.

بنابر این گزارش حجت الاسلام حسین شاکر فر، عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و رئیس مجمع آزادگان روحانی کشور در گفتگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان، با اشاره به مهمترین درس ها و آموزه های حماسه اباعبدالله الحسین علیه السلام در کربلای معلی لزوم تن دادن به حرف ظلم گفت: یکی از مهمترین عبرتهای حماسه بزرگ عاشورای اباعبدالله الحسین علیه السلام، ضرورت  تبعیت از رهبری است در واقع جامعه بدون رهبر مانند تسبیحی است که نخی از آن نگذشته باشد رهبر همچون ستون فقرات جامعه عمل می کند.

 

وی افزود: جامعه بدون رهبر مستلزم عقب ماندگی است مانند کشور افغانستان که از این موهبت بزرگ بی‌بهره است اما جامعه ای که رهبری دینی داشته باشد و عقیده اش خدمت به مردم باشد سربلند خواهد شد.

 

این استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: اگر کشور جمهوری اسلامی ایران در دنیا پیشتاز است و به عنوان یک کشور مستقل در برابر تمام قدرت ها و مستکبرین عالم و امپریالیسم جهان ایستاده است یا آنکه آقابالاسری در این کشور وجود ندارد و ما با شعار نه شرقی و نه غربی در دنیا حرف برای گفتن داریم به خاطر آن است که گرد ولی امر و نائب بر حق امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف جمع شده ایم.

 

وی تصریح کرد: طی  روزهای مقدس مقاومت و هشت سال دفاع مقدس رزمندگان ما با شعار "ما به جبهه می رویم تا امام تنها نماند" در برابر دشمن ایستادگی کردند این یکی از مهمترین درس ها و عبرت های عاشورایی حسینی است. جامعه ای که امام حسین علیه السلام و امیر المومنین حضرت علی علیه السلام را تنها بگذارد سعادتمند میشود.

 

حجت الاسلام شاکرفر اظهار کرد: عبرت دوم حماسه عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و تسلیم ناپذیری در برابر ظلم و ذلت است امام حسین علیه السلام شعار "هیهات من الذله" را برافراشت تا جامعه امروز بداند که اگر زیر بار ذلت برود خوشبخت نخواهد شد.

 

وی افزود: رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای فرمودند هزینه مقاومت کمتر از تسلیم شدن در برابر مستکبران عالم است کشورهایی که خود را تسلیم محض آمریکا کردند روی خوش ندیدند مانند سرهنگ معمر قذافی که از زمان تسلیم شدن در برابر آمریکا و تحویل سلاح های پیشرفته خود امید داشت آمریکا اقتصاد کشورش را اصلاح کند اما سرانجام توسط خود آمریکایی ها تکه تکه شد.

 

رئیس مجمع آزادگان روحانی کشور تصریح کرد:  وقتی انسان به سرانجام صدام حسین ملعون نگاه می کند می بیند چطور زیر بار ذلت رفتن و تسلیم آمریکا شدن خفت بار است به طوری که کشور عراق را نابود کرد و همین موضوع برای رئیس جمهور افغانستان که خود را تسلیم غرب و آمریکا کرد اتفاق افتاد تا جایی که آمریکایی ها  حاضر نشدند رئیس جمهور افغانستان را با هواپیمای خود ببرند.

 

وی خاطرنشان کرد: در کشور هر کجا که بر مصلحت و عزت اندیشی خود پافشاری کردیم بیگانگان و دشمنان در برابر مقاومت عقیده ما کوتاه آمدند و این نیز یک استی از مهمترین عبرت های عاشورا برای زندگی امروز است.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.