رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس؛ پژوهش دینی ما در حوزه قانونگذاری محدود به فقه نیست

کد خبر: 111781
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به مأموریت‌های این مرکز براساس اصل چهارم قانون اساسی تأکید کرد که نگاه ما بر اساس الهام از اصل چهارم قانون اساسی در زمینه انطباق قوانین با موازین اسلامی، حداکثری است و فقط محدود در فقه اسلامی نیست.
وارث

عطاء‌الله رفیعی آتانی در اولین نشست گروه فرهنگی اجتماعی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: براساس اصل چهارم قانون اساسی باید به دنبال اشراب معارف دینی در قانون باشیم و قانون‌گذاری باید مبتنی بر معارف دینی باشد. اگرچه تدوین‌کنندگان قانون اساسی در جایی که وظایف شورای نگهبان را از همین منظر مطرح می‌کردند، عدم مغایرت با احکام شرعی را مطرح کردند.

*مأموریت اصلی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس

 

وی تصریح کرد: مأموریت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس این است که براساس اصل چهارم قانون اساسی، قانونگذاری باید مبتنی بر موازین شرع و معارف دینی باشد و ما نیز دنبال نگاه حداکثری بر وفق اصل چهارم قانونیم و این کار پشتوانه قانونی هم دارد. فضلای حوزوی با همین نگاه حداکثری در عرصه قانون‌گذاری از کانال مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ورود کنند.

 

*دین را در فقه خلاصه نکنیم

 

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس همچنین با بیان اینکه دین را نباید تنها در فقه خلاصه کنیم، گفت: با اینکه فقه کار اصلی ما هست، اما دستاوردهای نوپدید که در ظرف گفتمان علوم انسانی اسلامی ایجاد شده مانند اقتصاد اسلامی، جامعه‌شناسی و روانشناسی اسلامی و غیره را نیز باید به رسمیت بشناسیم، این علوم لزوماً و به معنای خاص خودش، فقهی نیست، هرچند از فقه بهره‌مندند. این دستاوردهای انقلاب اسلامی است که براساس ضرورت پیش آمده و نباید خود را محدود کنیم. ما به معنای عام کلمه پژوهش دینی می‌کنیم که فقه هم جزئی از آن است، اما از سایر دانش‌ها با همان جدّیت و شدت استفاده می‌کنیم اما خود را محدود به فقه مصطلح نمی‌کنیم چون قانونگذاری هم محدود به آن نیست.

 

*ضرروت توجه به جایگاه فرهنگ

 

وی با اشاره به اینکه فرهنگ باید اصل باشد، گفت: جمهوری اسلامی از منظر فرهنگی درخشیده و انقلاب بر همین اساس شکل گرفت اما به دلایل گوناگون امروز اقتصاد اصل شده است، این اولویت نیز مبانی نظری خود را پیدا کرده و در عمل نیز برنامه‌های توسعه عمدتاً با ماهیت اقتصادی انجام می‌شود.

 

رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: در حالی که نظام و جوهر و اساس برنامه‌ها باید فرهنگی باشد و این یکی از مشکلات و گرفتاری‌های ما است، تا زمانی که به این نتیجه برسیم که اساس برنامه‌های کشور باید بر مبنای فرهنگ باشد، کار درست نمی‌شود، چون اکنون اساس چیز دیگری است.

 

* اگر از نگاه دینی به فرهنگ غفلت کنیم جامعه سکولار می‌شود

 

وی همچنین با بیان اینکه فرهنگ را نباید به فرهنگ دینی محدود کنیم، گفت: فرهنگ دینی با همه اهمیتی که دارد، اما نباید فرهنگ را به فرهنگ دینی محدود کنیم، بلکه اصل ما باید نگاه دینی به کل فرهنگ باشد، دیدگاه‌هایی که از جمهوری اسلامی روی خوشی ندارند دوست دارند که ما روی فرهنگ دینی تأکید کنیم اما به نگاه دینی به مقوله فرهنگ کاری نداشته باشیم. رسالت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس باید این باشد که به فرهنگ نگاه دینی داشته باشیم و اگر غفلت کنیم جامعه به سمت سکولار شدن پیش می‌رود.

 

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: جمهوری اسلامی می‌گوید باید فرهنگ دینی را وارد این عرصه‌ها بکنیم، یعنی نگاه دینی به کلیت کارها و فرهنگ‌ها داشته باشیم، ما باید رسالت وهویت خود را بازخوانی کنیم.

 

رفیعی آتانی با بیان اینکه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس مشاور مجلس است، گفت: حق رأی تنها مخصوص نماینده است و مراکز وابسته به مجلس نیز نقش مشاور دارند، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و مرکز پژوهش‌ها مشاورهای جدّی‌اند. ارتباط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با نمایندگان و کمیسیون‌های تخصصی مرتبط‌تر و گسترده‌تر خواهد شد.

 

وی بیان داشت: مجلس دو وظیفه قانونگذاری و نظارتی دارد و وظیفه نظارتی آن مغفول مانده است، یکی از کارهای خوب مرکز تحقیقات اسلامی مجلس باید تقویت بعد نظارتی مجلس در حوزه فرهنگی باشد و این کار را باید رسالت خود بدانیم و به مجلس و نماینده مشاوره دهیم.

 

علی‌اصغر شعاعی مدیر مرکز امور قرآنی دانشگاه علوم و معارف قرآن نیز طی سخنانی گفت: مجلس شورای اسلامی در زمینه ساماندهی مساجد هم از نظر تولیت و مدیریت و هم برنامه‌ها و سازوکارها باید قوانینی را بگذراند که از موازی‌کاری در این عرصه خودداری شود و درب مساجد نیز به روی مردم باز باشد. نهادهای زیادی متولی اداره مساجدند اما زمان پاسخگویی کسی حاضر نیست پاسخگو باشد و این مشکل باید از طریق نهاد قانونگذاری برطرف شود.

 

زهرا امین مجد عضو هیأت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان نیز طی سخنانی گفت: رویکرد ما از نگاه انفعالی و تصحیح باید به سمت نظام‌سازی در عرصه تقنین سوق داده شود، باید سمت وسوی نظام تقنینی کشور به سمت چارچوب‌های اصلی باشد و تصویری که در آینده نیز باید در این نظام‌سازی‌ها به آن دست پیدا می‌کنیم نیز باید روشن باشد. برخی قوانین گاهی هم‌پوشان و غیرعملیاتی‌اند، در ظاهر گاهی دینی است اما در عمل باعث زدودن سبک زیست دینی می‌شود.

منبع: تسنیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.