مخدومی؛ هنوز در آثار ادبی نتوانسته‌ایم پیرامون سالروز آزادی خرمشهر حق مطلب را ادا کنیم

کد خبر: 113966
یک نویسنده کتاب گفت: کتاب های که بتواند معجزه هشت سال دفاع مقدس خصوصا آزادی خرمشهر را با همه ابعاد بیان و یا به تصویر بکشد تا به حال ندیدم لذا معتقدم هنوز نتوانسته ایم حق مطلب را پیرامون سالروز سوم خرداد و روز مقاومت ادا کنیم.
وارث

رحیم مخدومی در گفت‌وگویی پیرامون بزرگداشت روز مقاومت گفت: فتح خرمشهر یک درخشش عجیب در تاریخ بوده، فتوحات بسیاری در زمان هشت سال دفاع مقدس شکل گرفت اما فتح خرمشهر چیزی مجزا و متفاوت بود تا حدی که «امام خمینی(ره)» در مورد آن فرمودند: « خرمشهر را خدا آزاد کرد».

 

وی در همین راستا ادامه داد: آزادی خرمشهر و بازگشت این خطه به جغرافیای کشور در حد یک معجزه بود تمام کسانی که در آن زمان در جبهه مقاومت شرکت داشتند و تلاش ها فراوانی را برای آزادی خرمشهر از چنگال رژیم بعث کردند آزادی خرمشهر را در ابتدا رویایی جذاب و سپس آن را فتحی  تحقق یافته توسط خداوند متعال می‌دانند.

مخدومی به باور رزمندگان در زمان آزادی خرمشهر اشاره و تصریح کرد: همه افراد شرکت کننده در عملیات بیت المقدس بر این باور هستند که آنها عاملی برای یک فتح بزرگ بودند و تکیه بر نیروی الهی بود که زمینه آزاد سازی خرمشهر را در روز سوم خرداد رقم زد بنابراین این رویداد مهم را با عنوان روز مقاومت در تاریخ ایران نامگذاری کردند.

 

وی تصریح کرد: آزادی خرمشهر پیامی بزرگ در پس خود برای جامعه دارد و آن توکل به خداوند و حرکت در مسیر الهی است چنانچه با همین دستورات قدم در راه مبارزه با چالش های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بگذاریم موفق خواهیم بود لذا برای حل مشکلات؛ مردم و دولتمردان باید تکیه بر خداوند داشته باشند.

 

هدفهای والا، معامله با خدا

نویسنده کتاب«جنگ پا برهنه ها» به روزهای هشت سال دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: در زمان هشت سال دفاع مقدس سختی ها و مشکلات فراوانی وجود داشت اما همه رزمندگان آن اتحمل می کردند و لب بر نمی آورند زیرا هدف خود را رضایت پروردگار قرار داده بودند و در این مسیر نیز تلاش فراوانی داشتند و کسب بهره برای آزادی کشور و مردم ایران را مد نظر قرار داده بودند و به عبارتی با خدا معامله کرده بودند لذا دست از جان خود نیز شسته بودند و دور کردن دشمن از سرزمین را در دستور کار خود قرار دادند.

 

حق مطلب در مورد آزادی خرمشهر ادا نشده

وی در مورد کتاب های منتشر شده در مورد آزادی خرمشهر ابراز کرد: از ابتدای آزادی خرمشهر تا به امروز کتاب های زیادی در مورد این رویداد به یاد ماندنی نوشته شده است اما باید تاکید کرد که هیچ یک از این کتاب ها نتوانسته حق مطلب را در مورد آزادی خرمشهر ادا کند زیرا این رویداد یک واقعه بزرگ در تاریخ کشور و در طول هشت سال دفاع مقدس محسوب می شود.

مخدومی تصریح کرد: باید کتاب های فاخری پیرامون فتح شهر خرمشهر نوشته شود این کتاب ها می تواند چه در قالب مستند و یا رمان فراهم شود حتی جای خالی این نوع از نگارش ها و پرداخت ها به این مقوله در حوزه سینما نیز وجود دارد تا ابعاد چنین رویداد عظیمی مورد بررسی قرار گیرد.

 

وقتی همه خسته بودند اما از پا ننشستند

وی با اشاره به کتاب خود با نام «لوطی و آتش» بیان کرد: در یکی از آثارم که «لوطی و آتش» نام دارد به وقایقع پیش از فتح خرمشهر نیز اشاره شده است، در این کتاب آمده است با شکل گیری عملیات بیت المقدس، فرماندهانی همانند حسن باقری حضور داشتند و تمام تلاش خود را برای بازپس گیری شهر خرمشهر انجام دادند، آنها تا پشت دیوار های خرمشهر پیشروی کردند اما نتوانسته بودند شهر را باز پس بگیرند و تعداد زخمی ها و خسته های تیپ ها بسیار بود در شرایطی که همه ابراز نا امیدی می کردند یک نامه از دختر بچه ای که کلاس پنجم بود به دست سردار حسن باقری رسید سخنان و نوشته های صادقانه این دختر زمینه را برای نیرو گرفتن فرماندهان و رزمندگان فراهم کرد و به آزادی خرمشهر انجامید.

 

نامه ای صادقانه اما پر انرژی

مخدومی ابراز کرد: این دختر در نامه خود نامش را زهرا نقی زاده معرفی کرده بود و از پدرش نوشته بود که در بمباران های شهر تهران شهید شده و مادرش که مجبور است برای تامین مخارج خانه کار کند و خواهران و بردارانی کوچکش که از آنان نگهداری می‌کند. در بخش هایی دیگری از نامه گفته است تنها دو بسته بیسکویت دارد که آنها را همراه با نامه اش برای رزمندگان فرستاده و چنانچه در جنگ پیروز میدان باشند بازهم برایشان بیسکویت ارسال می کند و همچنین همواره برای سلامتی و موفقیت رزمندگان و فرماندهان در جنگ دعا می کند. او در این نامه هر آنچه را داشته صادقانه بیان و برای حمایت از رزمندگان ارسال داشته این نامه همه فرماندهان و سردار حسن باقری را تحت تاثیر قرار داد و نیرویی دوباره به آنها داد تا سر انجام خرمشهر آزاد شد.

مخدومی پیرامون نگاه جستجوگر ثبت کنندگان آثار فاخر هشت سال دفاع مقدس خاطرنشان کرد: کتاب هایی که بتواند معجزه هشت سال دفاع مقدس خصوصا آزادی خرمشهر را با همه ابعاد بیان و یا به تصویر بکشد تا به حال ندیدم لذا معتقدم هنوز نتوانسته ایم حق مطلب را نسبت به سوم خرداد و روز مقاومت ادا کنیم.

منبع: میزان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.