لازمه رسیدن به همراهی پیامبر(ص) کنار گذاشتن اختلافات است

کد خبر: 114032
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: لازمه رسیدن به همراهی پیامبر(ص) کنار گذاشتن اختلافات است، همه باید به ریسمان الهی چنگ بزنیم و آزادی انتخاب و عمل به مذاهب اسلامی را تجویز کنیم.
وارث

روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع در دیدار جمعی از علمای نپال، با بیان این‌که ما در زمان حساسی زندگی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در دو قرن اخیر استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا تلاش زیادی برای حاکم کردن ارزش‌های لیبرالی در جهان انجام داده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: در ارزش‌های لیبرالی که آمریکا ترویج می‌کند هیچ حدودی از حدود الهی رعایت نشده و در نگاه آنها انسان برای انجام هر عملی آزاد است. در این زمان وظیفه ما ترویج آزادی در محدوده حدود الهی است.

شهریاری، هدایت انسان‌ها به سوی ارزش‌های اسلامی را وظیفه همه مسلمانان دانست و عنوان کرد: در رأس این ارزش‌ها تقرب و حب به خداوند متعال قرار دارد. در ارزش‌های اسلامی، خداوند متعال و در ارزش‌های لیبرالی، انسان محور حیات است. در ارزش‌های لیبرالی دین ممکن است قابل قبول باشد ولی در حاشیه قرار دارد ولی از نگاه ارزش‌های اسلامی دین محور اصلی زندگی هر فردی است و سبک زندگی او را تشکیل میدهد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معرفی ارزش‌های اسلامی به امت برای رسیدن به سعادت را مسوولیت علمای اسلام دانست و گفت:سنت نبی اکرم(ص) و قرآن کریم معیار مشترک همه مذاهب در سبک زندگی اسلامی هستند.

وی یادآور شد: مهمترین تفاوت سبک زندگی اسلامی با سبک زندگی غربی، رعایت حدود الهی است. دنیای غرب و استکبار جهانی برای کنار زدن ارزش‌های اسلامی و حاکم کردن ارزش‌های لیبرال از حربه تفرقه میان امت اسلامی استفاده می‌کند.

شهریاری، اتحاد مسلمانان را عاملی برای تشکیل ابرقدرت اسلام در برابر ابرقدرت استکبار عنوان کرد و بیان‌داشت: مهمترین پیام امام خمینی(ره) مقابله با استکبار، کمک به مظلوم و توجه به اتحاد کشورهای اسلامی بود.

وی اضافه کرد: مکتب فکری استکبار جهانی لیبرالیسم است اما مکتب عملیاتی آنها سودانگاری و رسیدن به منفعت است. از این‌رو اگر انگلیس و آمریکا بتوانند در ایجاد تفرقه میان امت اسلامی موفق شوند، به راحتی می‌توانند سرمایه مسلمانان را صاحب شده و به منفعت برسند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به این‌که در قرآن کریم دلایل کافی ایجاد وحدت میان مسلمانان مطرح شده است، خاطرنشان کرد: در زمان نبی اکرم(ص) تمام صحابه زیر چتر ایشان بودند و امروز ما باید دوباره مدینه النبی را زنده کنیم و زیر چتر واحدی قرار بگیریم، لازمه رسیدن به همراهی پیامبر(ص) کنار گذاشتن اختلافات است. همه باید به ریسمان الهی چنگ بزنیم. باید تلاش کنیم معیت خود با نبی اکرم(ص) را با چنگ زدن به حبل متین الهی دنبال کنیم

شهریاری، رسیدن به وحدت را امری شدنی برشمرد و تأکید کرد: می‌شود مذاهب مختلفی داشت اما با پیامبر(ص) بود و در مقابل دشمن صف واحدی را تشکیل داد. از نگاه شیعه و سنی معیار مسلمانان بودن نیز اعتقاد به مضمون شهادتین است که همه مسلمانان در نماز به زبان و قلبشان بیان می‌کنند.

وی ادامه داد: منشأ اصلی ایجاد تفرقه و اختلاف میان مسلمانان، دشمن استکباری است که  افراد جاهل نیز ابزار آنها برای رسیدن به اهدفشان هستند.

دکتر شهریاری در ادامه سخنان خود نظریه امت واحده و راهکارهای رسیدن به اتحادیه کشورهای اسلامی را تشریح کرد.

در این دیدار گزارشی نیز از وضعیت مسلمانان نپال و نحوه تعامل دولت این کشور با مذاهب مختلف ارائه شد.
منبع: ایرنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.