۲۳ کتابی که به مناسبت ازدواج امیرالمومنین و حضرت زهرا باید خواند

کد خبر: 114652
به مناسبت نخستین روز از ماه ذی‌الحجه سالروز ازدواج امیرالمومنین و حضرت زهرا(س) که در تقویم رسمی کشور به نام روز ازدواج نامگذاری شده است، 23 عنوان کتاب معرفی می‌کنیم.
وارث

 نخستین روز از ماه ذی‌الحجه سالروز ازدواج امیرالمومنین و حضرت زهرا(س) است که در تقویم رسمی کشور به نام روز ازدواج نامگذاری شده است. به این مناسبت ۲۲ عنوان کتاب با موضوع زندگی امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) و همچنین ازدواج در اسلام و سیره شهدا معرفی می‌کنیم.

۱ـ فاطمه علی است (داستان‌هایی کوتاه از بلندای سبک زندگی حضرت صدیقه طاهره (سلام‌الله علیها) و امیرمؤمنان علیه‌السلام)

 

نویسنده: علی قهرمانی

ناشر: کتاب جمکران

 

کتاب فاطمه علی است، مجموعه داستان‌های کوتاهی از سبک زندگی علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) را شامل می‌شود. داستان‌های این کتاب در چهار فصل تنظیم شده است. فصل اول «تولد دو نور» به داستان ولادت و بالندگی آن دو معصوم می‌پردازد. در فصل دوم به نام «پیوند دو دریا» ماجراهای شورانگیز وصلت آن دو نور را می‌خوانیم. در سومین فصل که «داستان زندگی» نام دارد، کاممان با داستانک‌هایی از زندگی و سلوک آن دو چراغ هدایت شیرین می‌شود. فصل آخر حین و بعد از شهادت مظلومانه حضرت زهرا (س) را روایت می‌کند و «در فراق یار» نام دارد.

۲ ـ هلهله فرشته‌ها؛ تکنیک‌های خوشبختی زندگی حضرت علی و حضرت زهرا

 

نویسنده: علی اکبر حائری ـ سعید شریف یزدی

ناشر: معارف

 

در کتاب هلهله فرشته‌ها، ابتدا به معرفی سبک زندگی حضرت علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در بین داستان زندگی یک زوج امروزی به نام شیرین و فرهاد و الگوگیری آنها از آن زندگی نورانی پرداخته و در ادامه مؤلفه‌ها و تکنیک‌های خوشبختی زندگی حضرت علی(علیه‌السلام) و حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) با رویکرد روان‌شناختی و دینی بیان شده است.

 

۳ ـ خاطر نازک گل، نگاهی نو به زندگی و شخصیت حضرت زهرا (س)

 

نویسنده: حسین سیدی

ناشر: معارف

 

«خاطر نازک گل» جلد سوم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم(ع)» یا «سبک زندگی معصومین(ع)» است که در دهه ۸۰، برنده جایزه کتاب سال حوزه علمیه قم شد. در این مجموعه سعی می‌شود، مسائل مختلف زندگی از دیدگاه اهل بیت(ع) بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سئوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت(ع) می‌توانند الگو باشند و چگونه آنها می‌توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند.

 

این سیره کاربردی که بیش از ۵۰ موضوع مثل سیمای ظاهری، سیمای باطنی، سبک زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و سیاسی، دفاع از ولایت، خطبه های انقلابی حضرت(س)، ماجرای فدک، ارتباط با خدا، دیگران و طبیعت، حقوق مخالفان و حیوانات و… را شامل می شود، برای عموم مردم به ویژه جوانان و نوجوانان نوشته شده است.

 

نویسنده برای نگارش این کتاب، ۵۰۰ منبع مطالعه و دیده که از ۲۲۹ تای منبع آن بهره گرفته شده است.

۴ـ امیر گل‌ها، نگاهی نو به زندگی و شخصیت امام علی (ع)

 

نویسنده: حسین سیدی

ناشر: معارف

 

این اثر چاپ اول ناشر در قطع جدید می باشد و در مجموع چاپ هشتم می باشد که ۲۵۰۰۰ نسخه تیراژ داشته است. این کتاب کاندیدای جایزه کتاب سال ولایت نیز است. «امیر گل‌ها» جلد دوم از مجموعه چهارده جلدی «سیره کاربردی چهارده معصوم» است که جلد اول آن با نام «هم نام گل‌های بهاری» برنده جایزه کتاب سال حوزه شد. در این مجموعه سعی می‌شود، مسائل مختلف زندگی از دیدگاه اهل‌بیت بیان شود و هدف این مجموعه پاسخ به این سوال است که در روزگار امروز و برای انسان قرن بیست ویکم چگونه اهل بیت می‌توانند الگو باشند و چگونه آنها می‌توانند گرهی از زندگی مردم باز کنند. این سیره کاربردی که بیش از صد موضوع مثل محیط زیست و حقوق مخالفان را شامل می شود، برای نوجوانان نوشته شده است.

 

۵ ـ سیره اخلاقی و سبک زندگی حضرت زهرا (س)

 

نویسنده: محمدرضا جباری

ناشر: معارف

 

در سخن آغازین این کتاب به بحث «سبک زندگی اسلامی» به عنوان یکی از دغدغه های مهم مورد توجه اصحاب فکر و فرهنگ و مطالبه ای جدی مقام معظم رهبری پرداخته شده است. نگارنده در فصل اول کتاب به عنوان معناشناسی به موضوعاتی همچون اخلاق، اخلاق فردی، اخلاق اجتماعی و اخلاق خانوادگی و اجتماعی و در نهایت سبک زندگی پرداخته است.

 

فصل دوم کتاب به بحث اخلاق فردی در دو موضوع خصلت های مرتبط با نیازهای جسمانی که عبارت اند از تغذیه، پوشاک، بهداشت، آراستگی و زینت، خواب و استراحت، کار و معیشت، و خصلت های مرتبط با شخصیت های معنوی در محورهای معرفت و بصیرت، نگاه توحیدی، توکل، تقید به شریعت و اوامر خدا و رسول (ص)، اهتمام به عبادات سخت و طاقت فرسا، صبر و استقامت، سکوت و صداقت و حجب و حیا را مورد بررسی قرار داده است.

 

فصل سوم این کتاب شامل موضوع تبین اخلاق خانوادگی حضرت زهرا (س) در چهار محور شیوه رفتار با والدین، رفتار با همسر، فرزندان، خویشاوندان و ... است. فصل چهارم نیز با موضوع «اخلاق اجتماعی» موضوعاتی چون حضور موثر در عرصه‌های اجتماعی، رعایت آداب دینی در روابط اجتماعی، دگرگونی و پرهیز از خودمحوری، خدامحوری در دوستی‌ها و دشمنی‌ها، عدالت‌گرایی و ظلم ستیزی و خدمات علمی و فرهنگی حضرت صدیقه طاهره(س) را در بر می‌گیرد.

۶ ـ فاطمه علیها‌ سلام از نگاه علی علیه‌السلام

 

نویسنده: محمد محمدیان

ناشر: معارف

 

کتاب «فاطمه سلام الله علیها از نگاه علی علیه السلام» ترجمه و تکمیل شده کتاب «فاطمه سلام الله علیها فی رؤی علی علیه السلام» است که دوازده سال پیش منتشر شده است. در آن کتاب فقط سخنان امیرالمؤمنین علیه‌السلام نقل شده بود و هیچ نکته‌ای در ذیل آن سخنان ذکر نشده بود.

 

در کتاب حاضر علاوه بر ترجمه روان سخنان امیرالمؤمنین علیه السلام، تلاش شده است که با استفاده از آیات قرآن و احادیث رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه معصومین علیهم السلام مطالبی در ذیل سخنان حضرت بیاید که به فهم بهتر آن سخنان و شناخت جامع‌تر حضرت فاطمه سلام الله علیها کمک کند. این مطالب تحت عنوان «نکته‌ها» در هر فصلی ذکر شده است.

 

۷ ـ خاطرات یک فرشته: دفتر طوبی

 

نویسنده: حمزه شریفی‌دوست

ناشر: معارف

 

کتاب حاضر به سبک رمان و داستان به شرح زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) پرداخته است. تمامی رویدادهای زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) در این کتاب انعکاس یافته است، به گونه‌ای که می‌توان گفت یک دوره از زندگانی حضرت بیان شده است.

 

نکته حائز اهمیت این است که برای ارائه مطالب در این کتاب از منابع معتبر استفاده شده است.

 

کتاب‌هایی با موضوع ازدواج

 

در ادامه کتبی با محوریت ازدواج معرفی می‌شود:

۸ـ کتاب ازدواج ـ جلد اول: تأسیس|کتاب زندگی: جلد اول: ماهیت و شناخت

 

نویسنده: حمید حبشی

ناشر: معارف

 

«کتاب ازدواج، کتاب اول تأسیس» اثری است شیوا و روان که حاصل سال‌ها جلسات و مشاوره‌های حضوری و همایش‌های نویسنده است که با استفاده از تجارب محافل سخنرانی و برخورد چهره به چهره با زوج‌ها و جوانان منتشر شده است.

 

«کتاب زندگی» در شش فصل به دلایل مشکلات زندگی زوجین و راه‌حل رفع این مشکلات پرداخته است. حبشی از این منظر، اساس همه مشکلات را به نگاه مالکیت زوجین به همدیگر می‌‌داند و راه‌علاج آن را تغییر این نگاه و جایگزینی نگاه امانت‌داری به جای نگاه مالکیت تقریر می‌کند. حال اینکه نشانه‌‌های این نگاه مالکیت به همدیگر چیست و چه مضراتی دارد و ویژگی‌‌ها و اثرات و مزایای نگاه امانتداری زوجین به یکدیگر چیست در کتاب قطور «کتاب زندگی؛ ماهیت و شناخت» به تفصیل پرداخته شده است.

 

۹ ـ مطلع مهر (راهکارهای جامع و کاربردی برای انتخاب همسر)

 

نویسنده: امیرحسین بانکی پورفرد

ناشر: حدیث راه عشق

۱۰ ـ مطلع عشق: گزیده رهنمودهای حضرت آیت الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای (مد ظله‌العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی به زوج‌های جوان

 

گردآورنده: محمدجواد حاج علی اکبری

ناشر: انقلاب اسلامی

 

کتاب حاضر مجموعه‌ای است از پندها و نصایح رهبر معظم انقلاب به زوج‌های جوانی که توفیق یافته‌اند پیوند زناشویی خود را با آهنگ کلام ایشان آغاز کنند. این پندها و نصیحت‌ها که در پس و پیش خواندن خطبه عقد ایراد شده است، آمیخته‌ای است از حکمت‌های نظری و عملی که به زبانی ساده و شیرین بیان شده است.

 

این مجموعه شامل چهار کلام و هفت رهنمود است. کلام‌ها در واقع ره توشه نظری و رهنمودها ره توشه عملی، به شمار می‌روند. در کلام‌ها، دانستنی‌هایی ضروری در مورد ازدواج و خانواده مطرح می‌شود و در رهنمودها، مهارت‌های زندگی مشترک و توصیه‌هایی به زوج‌های جوان. در این کتاب که براساس فرمایشات معظم‌له در میان حدود 300 خطبه عقد جمع‌آوری شده است، فرازهای گوناگون سخنان ایشان با عناوین مناسب متمایز گشته است.

 

۱۱ ـ خانواده به سبک ساخت یک جلسه مطول مطوی در محضر مقام معظم رهبری

 

گردآورنده: مرکز صهبا

ناشر: موسسه فرهنگی هنری ایمان جهادی

 

۱۲ ـ زن و خانواده (نقش و رسالت زن۳)

 

گردآورنده: امیرحسین بانکی‌پور فرد

ناشر: انقلاب اسلامی

۱۳ ـ ازدواج اسلامی

 

نویسنده: سیدعبدالحسین دستغیب

ناشر: دفتر انتشارات اسلامی (وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم)

 

اسلام به عنوان آخرین و کامل‌ترین دین بشری توسط رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برای سعادت انسان‌ها ابلاغ شده است.

لازمه دین کامل این است که از آنچه نیاز زندگی بشری است، غافل نبوده و برای تمام ابعاد آن برنامه ارائه کرده باشد. از جمله این امور ازدواج است که طبق نص صریح قرآن برای آرامش روحی و جسمی بنا نهاده شده است.

 

ازدواج اسلامی که از آثار شهید محراب آیت الله دستغیب (ره) است، در اهمیت ازدواج و آثار مثبت فردی و اجتماعی آن سخن گفته است. هم چنین برای تکمیل بحث به عوارض ناشی از عدم ازدواج در فرد و جامعه اشاره کرده است.

 

۱۴ ـ ازدواج به سبک شهدا

 

نویسنده: حسین کاجی

ناشر: حماسه یاران

 

۱۵ ـ ازدواج، موانع و راه حل‌ها

 

نویسنده: ابراهیم امینی

ناشر: بوستان کتاب

 

۱۶ ـ جوان و همسرگزینی

 

نویسنده: ابراهیم امینی

ناشر: بوستان کتاب

 

۱۷ ـ نیمه دیگرم ۱ ـ از من بودن تا ما شدن (مهارت‌های انتخاب همسر)

 

نویسنده: محسن عباسی ولدی

ناشر: آیین فطرت

۱۸ ـ نیمه دیگرم ۲ ـ از ما شدن تا تا شدن (موانع ازدواج)

 

نویسنده: محسن عباسی ولدی

ناشر: آیین فطرت

 

۱۹ ـ جوشکاری (ازدواج عاقلانه، آسان و به موقع)

 

نویسنده: حسین عالمی

ناشر: کتابستان

 

۲۰ ـ مهارت‌های زندگی خانوادگی در آئینه آیات و روایات، جلد اول؛ مهارت‌های پیش از ازدواج

 

نویسنده: زهرا آیت‌اللهی

ناشر: معارف

 

کتاب حاضر مجموعه‌ای از آیات نورانی قرآن و روایات اهل بیت علیهم‌السلام درباره تشکیل و تداوم زندگی خانوادگی است تا مورد استفاده اساتید گرانقدری قرار گیرد که شیوه مناسب انتخاب همسر و همسرداری را به زوج‌های جوان می‌آموزند و همچنین جوانانی که در این موضوعات نیازمند آشنایی با رهنمودهای خداوند مهربان هستند. بنابراین به ذکر آیات، روایات و ترجمه آن‌ها اکتفا کرده‌ایم و تنها در آغاز هر فصل، برخی شاخص‌های زندگی موفق خانوادگی را براساس آیات و روایات آن فصل برشمرده‌ایم. در مواردی نیز به برخی مهارت‌های زندگی موفق در آغاز و پایان هر فصل، اشاره اجمالی شده است تا به اختصار شیوه عملی کاربرد این شاخص‌ها در زندگی مشترک ارائه شود.

 

همچنین در این کتاب سعی بر آن بوده که برخی از مهارت های لازم جهت خویشتن داری تا آستانه ی ازدواج، انتخاب همسر، روابط همسران، اقتصاد خانواده، بهداشت خانه و خانواده و پیشگیری از بحران در خانواده با استفاده از آیات و روایات ذکر گردد. در تدوین کتاب از قرآن و منابع متعدد روایی استفاده شده و از کتاب «زن و خانواده ۱» بیشترین بهره‌وری شده است. در ذکر مهارت‌های کاربردی روابط همسران نیز علاوه بر استفاده از منابعی که نام آن‌ها در پایان کتاب آمده، از تجربیات گران‌بهای دوستان و آشنایان نیز استفاده شده است.

۲۱ ـ دل به دل راه داره: مهارت‌های مدیریت ازدواج از منظر استاد محسن قرائتی

 

نویسنده: سیدعلی آقای کابلی

ناشر: مهرستان

 

همه می‌نالیم و فریادمان به آسمان بلند است از هفت خوان ازدواج! مهریه‌های زیاد، تجملات، توقعات بی‌جای دخترها و پسرها، آداب و رسوم غلطی که با دست خودمان به وجودشان آوردیم و غیر از این که هزاران مشکل برای دختران و پسران آماده ازدواج درست کردیم، حالا گریبان‌گیر خودمان هم شده و آمار افزاینده طلاق نشان می‌دهد که هیچ کدامشان ضامن خوشبختی یا حتی تداوم زندگی‌ها هم نیست.

 

ضامن ازدواج ها دل‌هایی است که بعد از آگاهی، فکر، مشورت، تحقیق و توکل بر خدا بهم پیوند خورده‌اند. کسی که شریک زندگیش را در خیابان و پارک و سینما پیدا می‌کند، ازدواجش از روی داغی است و نه پختگی و هر داغی، سرد می‌شود. ولی هیچ پخته‌ای خام نمی‌شود.

 

ازدواج باید پخته باشد تا وقتی آقا از عمق جانش به خانمش گفت: عشق شما در دل منه، خانمش بگوید: دل به دل راه داره ...

 

۲۲ ـ رد پای نور در قاب خاطرات: سیری در سیره تربیتی استاد علی صفایی حائری رحمه الله علیه ـ دفتر دوم (ازدواج، مشکلات و راهکارها)

 

نویسنده: سیدعلیرضا هاشمی ارسنجانی

ناشر: شهید کاظمی

 

۲۳ ـ فرشته‌ها هم عاشق می‌شوند

 

نویسنده: نعیمه اسلاملو

ناشر: تلاوت آرامش

 

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتب می‌توانند از طریق کانال«کتاب هیأت» در ایتا، تلگرام و اینستاگرام به نشانی KetabeHeyat و یا تماس و واتساپ با ۰۹۱۹۸۸۰۰۲۵۵ (مجید عرب مختاری) اقدام کنند.

منبع: فارس


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.