فرهنگ اهل بیت(ع) در جلسات سوگواری برای سیدالشهدا(ع) احیا می شود

کد خبر: 115285
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با اشاره به اینکه رحمت خداوند متعال شامل انسانهایی می شود که به دنبال زنده نگه داشتن فرهنگ اهل بیت (ع) است؛ گفت یک راه احیای فرهنگ اهل بیت (ع) همین جلسات سوگواری برای سید الشهدا (ع) است.
وارث

حجت الاسلام حسین انصاریان استاد اخلاق به مناسبت ماه محرم در حسینیه هدایت به سخنرانی پرداخته و گفت: دین نازل شده پروردگار بر پیغمبر اسلام (ص) است. وی با بیان اینکه برای شناخت دین فقط دو منبع وجود دارد، عنوان کرد: منبع اول قرآن کریم که حقانیتش را اینگونه به کل مردم عالم اعلام می‌کند که اگر در وحی بودن این کتاب تردید دارید یک سوره کوتاه همانند قرآن مجید بیاورند.

 

این استاد اخلاق افزود: سوره کوثر کوتاه‌ترین سوره در قرآن است که از نظر الفاظ کم و از نظر معنا یکی از بلندترین سورهای قرآن کریم است. یهودیت و مسیحیت دشمنی بسیاری با دین مبین اسلام داشتند و اگر می توانستند یک سوره به اندازه سوره کوثر بیاورند مهر باطل بر وحی قرآن می زدند.

 

حجت الاسلام انصاریان با استناد به سوره مبارکه اسراء، بیان کرد: یهود و مسیحیت اگر جامع و یکپارچه شوند و تمامی نیروهای عقلی و زمینی را با هم جمع کنند نمی‌توانند یک آیه از قرآن را بیاورند زیرا قرآن کریم زمینی و ساخت بشر نیست این کتاب صد درصد وحی است و اسلام الهی را باید از این منابع فرا گرفت.

 

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: منبع دوم شناخت دین اهل بیت (ع) هستند که در قرآن مجید تعابیر مختلفی از جمله اهل ذکر، اهل علم و غیره درباره آنها بیان شده است؛ زیرا تمامی کارهایشان برای رب هست هر کاری بخواهند وارد شوند فقط به وجود مقدس خداوند متعال تکیه می کنند. آثار منفی اتفاقات و حوادث دنیا در اهل‌بیت(ع) به اندازه یک ذره اثر نمی‌کند.

 

وی ابراز کرد: زمانی که حضرت زینب کبری (س) در روز عاشورا از ابا عبدالله الحسین (ع) می پرسد که بعد از شهادت شما و حوادثی که برایمان پیش می آید تکلیف چیست؟ ایشان می فرمایند؛ وظیفه کل شما توکل بر خداوند متعال است زیرا پیشتیبانی قوی‌تر از او نیست.

 

حجت الاسلام انصاریان با بیان اینکه بعد از پیغمبر اکرم (ص) توضیح و تفسیر دین اسلام و حقایق معارف را باید از اهل بیت (ع) فرا گرفت. اظهار کرد: رحمت خداوند متعال شامل انسانهایی می شود که به دنبال زنده نگه داشتن فرهنگ اهل‌بیت (ع) هستند. یک راه احیای فرهنگ اهل‌بیت (ع) همین جلسات سوگواری بر مصایب سید الشهدا (ع) است.

 

این استاد اخلاق با بیان اینکه مومن واقعی پیش پروردگار دارای درجات والایی هستند. ادامه داد: آنها گاهی با تمام نماز و دین دچار لغزش و گناه می شوند؛ اما پروردگار به آنها اطمینان می‌دهد که آمرزش آنها قطعی است.

 

وی با تاکید بر اینکه یکی از اجزای دین اسلام گریه است. ابراز کرد: در واقع دو گریه وجود دارد که یکی برای خداوند و دیگری گریه برای ابا عبدالله الحسین (ع) است. اولین فردی که برای سیدالشهدا (ع) گریه کرد حضرت جبرئیل(ع) بود و اولین روضه خوان ایشان خداوند متعال بودند. دومین گریه‌کننده حضرت آدم (ع) بودند.

 

 وی در پایان خاطرنشان کرد: گریه برای خداوند متعال و ابا عبدالله الحسین (ع) جزء دین اسلام است. والدین این گریه ها را در خانه باید به فرزندان خود انتقال دهند. خداوند متعال هر مومنی را خلق می کند عشق به سیدالشهدا (ع) را در قلبش قرار می دهد.
منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.