40 سال گریه امام سجاد (ع) برای سید‌الشهدا به روایت حجت‌الاسلام حسین انصاریان

کد خبر: 115400
حجت‌الاسلام حسین انصاریان می‌گوید: زین‌العابدین (ع) چهل سال داد می‌کشیدند. اگر شیرخواره‌ای بغل زن‌های مدینه در کوچه می‌دیدند، کنار خاک می‌نشستند و ناله می‌زدند.
وارث

 امروز ۲۵ ماه محرم به روایتی مصادف با شهادت امام سجاد (ع) است. علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، مشهور به امام سجاد و زین العابدین (۳۸- ۹۵ق)، چهارمین امام شیعیان. مدت امامت وی ۳۴ سال بود. امام سجاد (ع) در واقعه کربلا حضور داشت؛ ولی به علت بیماری، در جنگ شرکت نکرد. لشکر عمر بن سعد پس از شهادت امام حسین (ع) او را همراه اسیران کربلا به کوفه و شام بردند. خطبه امام سجاد (ع) در شام باعث آگاهی مردم از جایگاه اهل بیت (ع) شد.

 

واقعه حره، نهضت توابین و قیام مختار در زمان امام سجاد (ع) روی داد. مجموعه ادعیه و مناجات امام سجاد (ع) در کتاب صحیفه سجادیه گرد آمده است. رسالة الحقوق، شامل ۵۰ حقّ از حقوق خدا و بندگان، مردم و حاکمان، والدین و فرزندان، همسایگان و ... از آثار اوست.

امام سجاد (ع) با سم به شهادت رسید

 

بنابر روایات شیعه، امام سجاد (ع) به دستور ولید بن عبد الملک با سمّ به شهادت رسید. مدفن وی در قبرستان بقیع کنار قبر امام حسن مجتبی (ع)، امام محمد باقر (ع) و امام جعفر صادق (ع) است.

 

به نوشته شیخ مفید، خاندان امام حسین (ع)، به دستور یزید، از شام به سوی مدینه حرکت کردند. امام سجاد (ع) که قریب ۴۰ سال پس از واقعه کربلا زنده بود، همواره تلاش می‌کرد یاد و خاطره شهدای کربلا را زنده نگه دارد. امام هرگاه آب می‌نوشید به یاد پدر بود و بر مصایب امام حسین (ع) گریه می‌کرد و اشک می‌ریخت.

 

فرزند رسول خدا تشنه، کشته شد!

 

در روایتی از امام صادق(ع) آمده است: «امام زین العابدین هنگامی که موقع افطار خدمتکار برایشان آب و غذا می‌برد، می‌فرمود: فرزند رسول خدا(ص) گرسنه کشته شد! فرزند رسول خدا تشنه، کشته شد! و پیوسته این سخن را تکرار می‌کرد و گریه می‌کرد به گونه‌ای که اشک‌های آن حضرت با آب و غذایش مخلوط می‌شد. پیوسته این گونه بود تا رحلت کرد.»

وقتی امام زین العابدین(ع) با کودکان شیرخواره روبرو می‌شد...

 

حجت‌الاسلام حسین انصاریان مفسر قرآن کریم و سخنران مذهبی در سخنرانی در خصوص ۴۰ سال گریه امام سجاد (ع) در غم شهادت امام حسین (ع) اظهار داشت: زین‌العابدین (ع) چهل سال داد می‌کشیدند. اگر شیرخواره‌ای بغل زن‌های مدینه در کوچه می‌دیدند، کنار خاک می‌نشستند و ناله می‌زدند.

 

وی افزود: ایشان برای خرید یک ‌ذره گوشت می‌رفتند، وقتی قصاب را می‌دیدند که می‌خواهد گوسفندی را رو به قبله سر ببرد، جلو می‌آمدند و می‌گفتند: به این گوسفند آب داده‌ای؟! 

منبع: فارس


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.