قرائت زیارت اربعین مهمترین عمل در اربعین «امام حسین (ع)»

کد خبر: 115780
یک کارشناس علوم قرآنی گفت: شب و روز اربعین نیز با خواندن زیارت اربعین و مداومت بر خواندن آن که منحصر به زمان و مکان نیز نمی‌شود از جمله اعمال مهم به حساب می‌آید درعین حال تدبر و تامل در اهداف و رویداد‌های واقعه کربلا و نهضت «سیدالشهداء (ع)» از جمله اعمال اربعین حسینی است.
وارث

حجت الاسلام و المسلمین مهدی فرضی در گفت‌وگویی پیرامون اربعین حسینی گفت: اربعین زمانی بود که اسرای کربلا پس از پشت سر گذاشتن وقایع متعدد عاشورا تا زمان بازگشت به کربلا و حضور بر مزار شهدای کربلا و «سیدالشهداء (ع)» مسافت زیادی را طی کردند و انقلاب معنوی را پایه گذاری کردند، کاروان اسرای کربلا با رسیدن به روز اربعین و حضور بر مزار شهدا؛ اتمام ماموریت خود را اعلام کردند.

وی در همین راستا ادامه داد: قیام «سیدالشهداء (ع)» را باید از دو بعد مورد بررسی قرار داد، بعد اول شهادت و سپس باید اسارت کاروان کربلا و ایجاد خیزش اسلامی و معنوی توسط ایشان را مورد بررسی قرار داد البته این انقلاب به معنای خون خواهی از قاتلین شهدای کربلا و یا «سیدالشهداء (ع)» نبود بلکه ابعاد وسیعی را در بر داشت که نتیجه اش، خیزش معنوی جامعه بشری به سوی دین اسلام به عنوان یک رویکرد ارزنده بود و «امام حسین (ع)» نیز برای زنده نگاه داشتن دین اسلام شهید شدند، زیرا خون ایشان تثبیت کننده این حقیقت محسوب می‌شد، بدین ترتیب چراغ راه هدایت بشری برای همیشه روشن گردید تا مسیر هدایت برای بشریت فراهم شود.

***اهداف «امام حسین (ع)»

فرضی به اهمیت اَربعین اشاره و ابراز کرد: «امام حسین (ع)» تنها یک شخصیت دینی و مذهبی به شمار نمی‌رود ایشان یک شخصیت کاریزماتیک و ویژه برای همه جهانیان است. اهدافی هم که از سوی «سیدالشهداء (ع)» به جامعه جهانی ارائه شد اهدافی بلند و ارزنده برای جامعه بشری بود ایستادگی در برابر ظلم و استکبار درس‌های بزرگی را به جامعه بشری مخابره کرد «امام حسین (ع)» نوه «پیامبراکرم (ص)» بودند ایشان راضی به رضای خداوند متعال بوده و در همین راستا وظیفه‌ای که کاروان کربلا بعد از شهادت «سیدالشهداء (ع)» برعهده داشت را عملیاتی کردند بدین ترتیب ارائه پیام کربلا از روز عاشورا تا روز اربعین ادامه یافت و به بهترین شکل به اجرا گذاشته شد.

این کارشناس علوم قرآنی بیان کرد: اَربعین زمانی برای تثبیت تمام تلاش‌ها و دشواری‌های شکل گرفته در قیام عاشورا است. در اربعین بود که جامعه به بسیاری از حقایق رخ داده بر کاروان کربلا در روز عاشورا آگاه شد و این امر به واسطه سخنرانی‌های اثرگذار «امام سجاد (ع)» و حضرت «زینب کبری (س)» شکل گرفت.

***اربعین تا ظهور

فرضی پیرامون پیام اربعین بیان کرد: اَربعین نشانی از اتحاد جامعه بشری است، زیرا «سیدالشهداء (ع)» منحصر به جامعه اسلامی و یا شیعه نیستند ما معتقدیم که اربعین پایه گذار و شکل دهنده ظهور محسوب می‌شود و راه را برای بیان شکل گیری حاکمیت عدالت منجی عالم بشریت «امام زمان (عج)» هموار می‌کند. اَربعین تدبیر و در پیش گرفتن انسانیت را در زندگی به یاد مومنان و متفکران می‌آورد از این رو است که بسیار از بزرگان بهترین عبادت‌ها را در روز اربعین تدبر و تفکر در قیام کربلا و اهداف بلند «سیدالشهداء (ع)» می‌دانند.

وی اهداف اربعین را مورد بررسی قرار داد و ابراز کرد: اَربعین آماده سازی جامعه بشری برای حکومت عادلانه است نکته جالب در این است که بسیاری از افراد بدون توجه به تعلقات فکری و دینی ارادت ویژه‌ای به «سیدالشهداء (ع)» دارند و این مهم در پیاده روی اربعین به وضوح نمایان است حضور افرادی که شناخت درستی از «پیامبراکرم (ص)» و یا «ائمه معصومین (ع)» ندارند اما با خلوص نیت به زیارت «امام حسین (ع)» می‌روند این نشان از نگاه شناختی و تاثیرگذار قیام کربلا و «سیدالشهداء(ع)» دارد که در اربعین خود نمایی می‌کند لذا می‌توان تاکید کرد که پیاده روی اَربعین یک پویش بشری و نه به استکبار و ظلم بوده و نماد بزرگ گردهمایی‌های بشری است.

***اعمال شب و روز اربعین
این کارشناس علوم قرآنی به اعمال شب و روز اَربعین «امام حسین (ع)» اشاره و ابراز کرد: در شب اَربعین مومنان می‌توانند با به جا آوردن غسل شب اربعین به فضیلت دست یابند و با قرائت قرآن کریم و هدیه آن به «سیدالشهداء (ع)» ثواب فراوانی را از آن خود کنند، در شب و روز اربعین نیز با خواندن زیارت  اربعین و مداومت بر خواندن آن که منحصر به زمان و مکان نیز نمی‌شود از جمله اعمال مهم به حساب می‌آید درعین حال تدبر و تامل در اهداف و رویداد‌های واقعه کربلا و نهضت «سیدالشهداء (ع)» از جمله اعمال این روز است.

وی تاکید کرد: اکنون که شرایط برای حضور جهت زیارت «سید الشهدا (ع)» فراهم نیست و توجه به امر مقام معظم رهبری مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از مهمترین اعمال است لذا می‌توان از راه دور به زیارت «سید الشهدا (ع)» پرداخت و ارادت خود را با عزاداری در منازل و یا رفتن به پشت بام و رو کردن به سوی کربلا نشان دهیم.

***فضیلت های نهفته در زیارت اربعین
فرضی به اهمیت خواندن زیارت اربعین پرداخت و تاکید کرد: زیارت اربعین معرفی خاصی از «سیدالشهداء (ع)» دارد به عبارت دیگر اگر می‌خواهید ابعاد شخصیتی «امام حسین (ع)» را از زاویه‌ای متفاوت مطالعه کنید به خواندن زیارت اربعین و معنای آن توجه کنید نکته دیگر در این زیارتنامه این است که بخشی از زیارت نامه اربعین حاوی مطالب خاص است.

وی دلداگی جامعه بشری به «امام حسین (ع)» را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: «امام حسین (ع)» جذابیت و جاذبه جهانی دارد و دلدادگان از سراسر دنیا برای حضور در اَربعین حاضر می‌شوند، حضور ۲۰ میلیونی جمعیت در اربعین نشان دهنده عظمت وجودی «سید الشهدا (ع)» است.

این کارشناس علوم قرآنی شناخت وظیفه اجتماعی افراد در مقابل اَربعین را نکته‌ای مهم دانست و ابراز کرد: اَربعین زمانی برای شناخت و تفکر به خود است، زیرا فردی که خود را بشناسد می‌تواند وظایف و عملکرد خود را بررسی و اصلاح کند همچنین در مسیر درست گام بردارد لذا اربعین زمانی برای خود شناسی و کسب معرفت نسبت به خداوند متعال و «ائمه معصومین (ع)» است از سوی دیگر اربعین زمانی برای شناخت سبک درست زندگی و از سوی دیگر هدایت ما در مسیر سعادت و همراهی برای حضور دیگران در این راه راست که از وظایف ما در قبال اربعین و «سید الشهدا (ع)» محسوب می‌شود این هدایت‌ها از خانواده تا محله و اقوام و در نهایت جامعه بشری توسعه می‌یابد.

فرضی پیرامون اهمیت دو عمل توکل و توسل در اَربعین «امام حسین (ع)» خاطرنشان کرد: اربعین توکل و توسل را به مومنان یاد آوری می‌کند و در عین حال تعقل و عقلانیت را در صدر اعمال ما قرار می‌دهد همچنین توجه و احترام به حقوق اجتماعی را ضمیه سبک زندگی ما می‌کند همان درسی که «امام حسین (ع)» به خوبی آن را در آخرین روز‌های حیاتشان به جامعه بشری نشان دادند. اینکه در شب عاشورا «سیدالشهداء (ع)» بیعت را از گردن کسانی که قرض بر عهده داشتند بر می‌دارد یک نوع درس برای زندگی اجتماعی ما بوده و باید توجه داشته باشیم که حق دیگران بسیار مهم است.
منبع: میزان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.