"در محضر نور الله"؛ اولین کتاب معرفتی درباره زیارت اهل بیت (ع)

کد خبر: 115911
کتاب "در محضر نور الله" اولین کتابی در حوزه معرفت نسبت به زیارت اهل بیت علیهم‌السلام است.
وارث

کتاب معرفتی "در محضر نور الله" نوشته سید مصطفی مسعودی اولین کتاب در حوزه معرفت نسبت به زیارت اهل بیت علیهم‌السلام است و در سه فصل اصلی به معارف قرآنی و روایی نسبت به درجات فضائل ایشان و آداب بهره‌مندی از این مقامات برای یک زائر تبیین شده است. در این کتاب از این سخن به میان آمده است که وقتی می‌گوییم: «اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا نُورَ اللهِ فی ظُلُماتِ الاَرْضِ»؛ یعنی سلام بر تو ای نور خدا در ظلمت های زمین؛ این سلام با چنین ساختاری که در ترکیب کلماتش دارد، اگر از غیر معصوم صادر می‌شد، جایی برای اعتنا در دل خود نداشت؛ اما وقتی در می‌یابیم که مصدر نورانی این کلام منور، امام معصوم است، دیگر باید به آن اعتنا کنیم و در جستجوی آن باشیم که چرا مولا، این گونه سلام دادن به اهل بیت علیهم‌السلام را به ما می‌آموزد. اگر بخواهیم ناظر به منطق توالی کلمات، این جمله را بررسی کنیم تا غرض گوینده را بیابیم، باید بدانیم که اولا چرا «نور الله»؟ دوماً چرا «ظلمات»؟ سوما چرا «فی ظُلُماتِ الاَرْضِ»؟ و در آخر اینکه اصلاً چرا باید امام را نور خدای متعال در ظلمت‌های زمین دانست و به او با این نام، سلام فرستاد؟

فهم مراحل این سلام، نیاز به مقدمات بسیاری دارد که از جمله آن، احساس محضر، ادب محضر و آداب محضر در قبال ابعاد غیرمادی اهل بیت است. این سه مجهول در درجات معرفتی ما نسبت خاندان عترت، سه دلیل اصلی سلسله مباحث موجود در کتاب حاضر است که در عناوین متعدد، مورد بررسی و تبیین قرار می‌گیرد. ما برای اینکه جنبه نور الله بودن اهل بیت و سپس درون ظلمت‌های زمین آمدن این انوار را فهم کنیم؛ ابتدا باید معلومات صحیح کسب کنیم تا به واسطه آن، یک وسعت دید عظیم و ذو ابعاد به مقامات مختلف اهل بیت علیهم‌السلام داشته باشیم تا موقعیت‌های عوالمى و نورانی ایشان را در مراتب عالی تا اعلای معارفی، استدراک کنیم.

ایمان به مراتب بالاتر فضائل و مقامات اهل بیت از اولین گام‌های سلوک ـ. شیعی محسوب می‌شود؛ ایمانی که به دردبخور باشد و تبعات آن در افعال و مجموعه رفتارهای انسان بروز و ظهور یابد. ایمان یعنی معلومات معارفی صحیح که وارد قلب انسان می‌شود. وقتی این معلومات معارفی صحیح، تبدیل به ایمان شد، ابتدا برای فرد مؤمن، ایجاد امنیت می‌کند، اما تا وقتی که برای او صرفاً یک دانسته باشد؛ فرد چیزهایی را می‌داند، حتی به دیگران توضیح می‌دهد، مقاله می‌نویسد، کتاب می‌نویسد، تدریس می‌کند، اما همین که سرش را بگذارد و از دنیا برود، تازه می‌فهمد که صرف اینها، هیچ دردی از او دوا نمی‌کند. حال آنکه وقتی همین معلومات معارفی صحیح، وارد قلب انسان شد و در اعماق وجودش نشست و در نتیجه سبب عکس العمل‌ها و رفتارهای منطبق با نظام الهی در انسان شد، آن موقع می‌شود به آن گفت «ایمان»، یعنی همان چیزی که ثمره‌اش، اعمال صالح خواهد بود. ما باید به تک تک اهل بیت (ع) و ابعاد نوری ایشان، معرفت پیدا کنیم و ایشان را اینگونه بشناسیم. به تبع این دانش، باید ایمان بیاوریم؛ یعنی زندگی‌مان را در این راستا قرار دهیم، نوع نشست و برخاستمان، نوع حرکات و سکناتمان، نوع منظرها، تفکرات و حتی کلام‌مان باید با این اعتقادات، همخوانی داشته باشد؛ صد درصد هم باید همخوانی داشته باشد تا بتوان به آن گفت ایمان؛ لذا این نوشته، بنا بر بیان معارف عملی و کاربردی، نسبت به ابعاد گوناگونی از فضائل اهل بیت (ع) دارد، به این امید که در وجودمان اثرگذار افتد و زندگی‌مان را به سوی ایشان، متحول کند.

کتاب "در محضر نور الله" در مجموع در سه فصل به شرح ذیل نگارش یافته است:
فصل اول، در محضر خورشید
فصل دوم،‌ دیدگاه‌های معرفتی نسبت به اهل بیت (ع)
فصل سوم، دیدگاه‌های معرفتی نسبت به حرم اهل بیت (ع)

از جمله منظرها درباره حرم‌ها عبارت است از منظرهای بهشت، منظر بیوت الهی، منظر پدر و مادر مهربان، منظر رفاقت، منظر سائلی، منظر تشیع و منظر عرشیان و صاحبان عرش الهی و ... است.
چاپ دوم این کتاب از سوی انتشارات «لوح محفوظ» منتشر شده است.
منبع: تسنیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.