حیات عبادی امام عسکری(ع) در شرایط سخت زندان بی‌نظیر است

کد خبر: 115921
استاد حوزه علمیه گفت: حیات عبادی امام حسن عسکری (ع) نیز در نوع خود بی‌نظیر است به همین خاطر با تمام سختی‌هایی که در زندان وجود داشت اما عملکرد عبادی حضرت باعث شد که حتی زندان‌بانان حضرت نیز متحول شوند.
وارث

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی قمی، شامگاه ۱۱ مهرماه، در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه (س) عنوان کرد: دوران امامت امام حسن عسکری (ع)  با اینکه اوج محاصره دشمن بود اما در عین حال دوران امامت حضرت، اوج عظمت شیعه بود.

وی ادامه داد: امام حسن عسکری در منطقه نظامی زندگی می‌کردند و اکثراً حضرت در حبس بودند و عمر زیادی هم نداشتند و در ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند.

وی تأکید کرد: امروزه کتاب‌هایی است به نام مستدرک یا مسند که روایات ائمه جمع آوری شده است و بیشترین روایات مربوط به امام صادق (ع) با حدود ۳۸ هزار حدیث است و کمترین تعداد روایات مربوط به امام حسن عسکری (ع) است با حدود ۵۰۰ حدیث، که نشان دهنده محاصره سخت امام هست.

وی با بیان اینکه اصحاب خاص امام حسن عسکری (ع) در قالب یک پوشش‌هایی، نمایندگی حضرت را انجام می‌دادند و به صورت علنی نمی‌توانستند فعالیت نمایند، اظهار کرد: حضرت هفته‌ای دو بار باید در دارالخلافه خلیفه عباسی اعلام حضور می‌کردند و حکومت سخت گیری‌های زیادی نسبت به این مسئله داشتند.

سخنران حرم حضرت معصومه (س) اضافه کرد: گاهی یاران حضرت از راه‌های دور می‌آمدند برای اینکه خدمت حضرت برسند و امکان ملاقات در منزل و… نبود به همین خاطر یاران حضرت در مسیر اعلام حضور در دارالخلافه موفق به دیدار مخفیانه امام حسن عسکری (ع) می‌شدند.

وی با اشاره به اینکه دستگیری بسیاری از یاران و اصحاب حضرت نیز دلیل دیگری بر محاصره شدید و سختی دوران امامت حضرت است، تأکید کرد: حیات عبادی امام حسن عسکری (ع) نیز در نوع خود بی‌نظیر است به همین خاطر با تمام سختی‌هایی که در زندان وجود داشت اما عملکرد عبادی حضرت باعث شد که حتی زندان‌بانان حضرت نیز متحول شوند.

کارشناس مذهبی آستان مقدس حضرت معصومه (س) بیان کرد: شب‌های بلند پاییز و زمستان به خاطر طولانی بودن بر اساس روایت بهار مومنان است و مومن می‌تواند با برنامه ریزی درست عبادت کافی داشته باشد.

وی تأکید کرد: امام حسن عسکری (ع) در همین فضای سخت محاصره حدود ۲۰۰ شاگرد داشتند که اسامی آن‌ها در کتب رجالی ذکر شده است که نشان دهنده حیات علمی حضرت است.
منبع: ایسنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.