استقبال پرشور لبنانی‌ها از حسین طاهری/ دلدادگی رزمندگان حزب‌الله با یک رجز

کد خبر: 116014
حسین طاهری مداح جوان و سرشناس کشورمان به دعوت شیعیان لبنان برای 2 روز راهی این کشور و شد در هیأت‌های الروضتین و روضةالشهداء به مناسبت شهادت حضرت زهرا مرثیه‌خوانی کرد که با استقبال بسیار روبرو شد.
وارث

شیعیان لبنان چندی است که در مناسبت‌های خاص مذهبی، سراغ مداحان ایرانی می‌آیند تا با سفر به این کشور به مرثیه‌خوانی بپردازند. هیأت‌های الروضتین و روضةالشهداء که از مجالس سرشناس این کشور و نزدیک به حزب‌الله هستند، در سال‌های اخیر، مداحان سرشناس ما همچون میثم مطیعی، مهدی رسولی، سیدرضا نریمانی، سیدامیر حسینی و محمدحسین پویانفر را دعوت کرده بودند. در روزهای گذشته لبنانی‌ها حسین طاهری مداح جوان و آینده‌دار کشورمان را دعوت کردند تا در ایام شهادت حضرت زهرا (س) به مرثیه‌خوانی بپردازد.

۲ شب مداحی برای شیعیان لبنان

حسین طاهری روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۴ و ۲۵ آذرماه راهی لبنان شد و ۲ شب در هر ۲ هیأت سرشناس این کشور یعنی الروضتین و روضةالشهداء مرثیه‌خوانی کرد. حمید رمی از نغمه‌سرایان و شاعران آئینی کشورمان که همراه طاهری در لبنان حضور دارد، در این خصوص می‌گوید: «پنجشنبه شب در هیأت الروضتین و جمعه شب در هیأت روضةالشهداء حسین طاهری مداحی کرد. حسینیه هیأت روضةالشهداء در محل تدفین شهدای حزب‌الله است. این هیأت کنار مزار شهید عماد مغنیه، شهید جهاد مغنیه، یکی از پسران سیدحسین نصرالله مجالس عزای خود را برپا می‌کند.»

مداحی کنار مزار شهید عماد مغنیه

برپایی مجلس عزاداری در کنار مزار شهدای حزب‌الله حال و هوای خاصی داشت و حسین طاهری برای مداحی در هیأت روضةالشهداء یک کار متفاوت هم از نظر آن‌ها انجام داد و میان جمعیت و کنار مزار عماد مغنیه آمد و شروع به مداحی کرد. این اتفاق، حال و هوای مراسم را بسیار تغییر داد. رمی می‌گوید: «بیشتر حاضران در این دو مجلس، خانواده‌های شهدا و رزمندگان حزب‌الله بودند. نکته جالب برای ما این بود که افراد یک نسبت حداقلی با شهدا داشتند و یکی از اقوام و نزدیکان آنان شهید شده بود.»

مسئولان و رزمندگان حزب‌الله در این هیأت‌ها سینه می‌زدند

در این مجالس عزاداری مسئولان و فرماندهان و رزمندگان حزب‌الله لبنان و همچنین پسران سیدحسن نصرالله و پسر عماد مغنیه حضور داشتند. رمی در این خصوص می‌گوید: «استقبال بسیار پرشوری از حضور حسین طاهری در این مراسم‌ها شد و این شور و استقبال تنها برای اول مراسم نبود بلکه در طول مراسم و تا پایان بسیار با او همراهی کردند و هر نوحه‌ای که می‌خواند شوری در جمعیت به پا می‌شد.

پ

لبنانی‌ها، آثار زبان فارسی طاهری را از حفظ می‌خواندند

بسیاری از مردم کشورمان که این مجلس را از فضای مجازی زنده نگاه می‌کردند، همراهی عرب‌زبانان با نوحه‌های حسین طاهری را شاهد بودند. حمید رمی که خود از نغمه‌سرایان آثار این مداح جوان کشورمان است، در این خصوص می‌گوید: «لبنانی‌ها آثار مداحان ما را می‌شنوند و به مداحی‌های ایرانی، علاقه بسیاری دارند. شاید مفهوم و مضمون عبارات فارسی را کامل متوجه نشوند، اما با ملودی مداحی‌های فارسی بسیار ارتباط برقرار می‌کنند. آثار حسین طاهری مانند «علم از دست علمدار نخواهد افتاد»، «ما اصحاب گوش به فرمان»، «اللهم عجل لولیک الفرج» و «حسین مولا» در لبنان بسیار شنیده شده بود و آن‌ها متن و سبک فارسی آن‌ها را حفظ بودند و با او می‌خواندند.»

حسین طاهری نوحه‌هایش را به زبان عربی خواند

حسین طاهری، اما یک پیش‌دستی هم کرده بود. او در ایران هم بارها در مداحی‌هایش ابیات عربی خوانده بود، اما در لبنان چند نوحه مشهور خود را به عربی خواند که این اتفاق، شور بسیاری میان لبنانی‌ها ایجاد کرد. او با کمک نوری العامری شاعر مشهور لبنانی که به ابوزینب میان مداحان ایرانی مشهور است و با مداحان سرشناس بسیاری از کشور ما ارتباط دارد و برای آنان نوحه عربی می‌سراید، ابیاتی از مداحی‌های «حسین مولا»، «ما اصحاب گوش به فرمان»، «علم از دست علمدار نیفتد هرگز»، «جوهر می‌شد اگر که دریا» و ... به عربی ترجمه کرد. حسین طاهری هم خوب این ابیات عربی را خواند. البته باید گفت که آن‌ها با همان اشعار فارسی هم ارتباط برقرار می‌کردند، زیرا سبک و ملودی آن را حفظ بودند

دلدادگی لبنانی‌ها به مقام معظم رهبری با نوحه‌های طاهری

علاقه شیعیان لبنان به مقام معظم رهبری بارها بارها اثبات شده است و در این حضور مداح ایرانی کشورمان هم بسیار مشهود بود. زمانی که حسین طاهری نوحه مشهور «علم از دست علمدار نیفتد هرگز» خود را آغاز به خواندن کرد، شور و حال بیشتری میان لبنانی‌ها که از مراد و رهبرشان سخن به میان می‌آمد، ایجاد شد. آن‌ها در طول خواندن این نوحه با همان صلابت بی‌نظیرشان حیدرگویان طاهری را همراهی می‌کردند. رمی می‌گوید: «ارادت بالای لبنانی‌های به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را هنگام خواندن این نوحه و همچنین نوحه «ما اصحاب گوش به فرمان» شاهد بودیم و آنان زمان خوانش این نوحه‌ها اشک می‌ریختند و دلدادگی به رهبر و امام خود داشتند. آن‌ها به مقام معظم رهبری نگاه ویژه‌ای دارند و کلام ایشان را فصل‌الخطاب می‌دانند و بیانات ایشان را به ارشادی و مولوی تفکیک نمی‌کنند. آن‌ها تعریف می‌کردند که اگر زمانی کاری انجام دهند که بعدها بفهمند خلاف نظر رهبری بوده است، بلافاصله استغفار می‌کنند.»

نوحه «حسین مولاء» از لبنانی‌ها دل بُرد

نوحه «حسین مولا» حسین طاهری در این ۲ شب بسیار پرطرفدار بود و او هم ۶ بیت از این نوحه را به زبان عربی می‌خواند که بسیار مورد استقبال قرار گرفته بود؛ طوری که در هر ۲ هیأت، حاضران درخواست می‌کردند تا پایان مجلس هم با خوانش مجدد آن باشد و خودشان خودجوش این نوحه را می‌خواندند.

فرصتی برای صدور انقلاب و اتحاد با مسلمانان

حضور مداحان سرشناس ایرانی در سال‌های اخیر در هیأت‌های داوود العاشور بصره عراق،  تِکیه‌خانه عمومی چِنداوُل کابل افغانستان، هیأت الروضتین لبنان، مرکز اسلامی مسکو روسیه قطعاً موجب صدور فرهنگ و ارزش‌های انقلاب اسلامی به دیگر کشورها خواهد شد. وحدت و اتحاد مسلمانان جهان حول محور اهل بیت (ع) نیز از دیگر آثار و برکات حضور این مداحان است. به گونه‌ای که شاهد حضور مداحان سرشناس این کشورها همچون حسین خیرالدین، حسین الاکرف، محمد غلوم، باسم الکربلایی و ... در هیأت‌های ایرانی هم هستیم.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.