سرودخوانی مداحان استعداد نوجوانان خوش‌صدا را هدر می‌دهد

کد خبر: 116343
مسؤول گروه سرود نسیم رحمت اظهار داشت: سرود در سال‌های اخیر اقبال خوبی داشته است و به یک نقطه طلایی رسیده است.

جابر قربان‌نسب مسئول گروه سرود نسیم رحمت در نشست خبری تأسیس هیأت سرود استان تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سرود در سال‌های اخیر اقبال خوبی داشته است و به یک نقطه طلایی رسیده است و نهادهای مختلف مانند سپاه، شهرداری، وزارت ارشاد، کانون مساجد و سازمان تبلیغات به موضوع سرود ورود کردند.

اعلام موجودیت هیأت سرود استان تهران

وی افزود: دیدیم که گروه‌های سرود به دلیل تکثر و پراکندگی، جمعی را ندارد که این‌ها را دورهم جمع کند. هیچ کدام از این نهادها به گروه‌ها انسجام ندادند و فقط تولید کردند. با رایزنی‌ها با گروه سرود تصمیم شد که مجمع و صنفی داشته باشیم تا زیر آن جمع شویم.

قربان نسب با بیان اینکه روی اسم اختلاف نظر داشتیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که گروه‌های سرود می‌توانند در قالب هیأت دورهم جمع شوند تصریح کرد: در هیأت همه با هر اختلاف‌نظر و سلایق کنار هم می‌نشینند. این فرم بهترین بود که همه دور هم جمع شویم.

گروه‌های سرود ۴ شهرستان تهران پای کار هستند

یکی از خادمان هیأت سرود استان تهران با اشاره به اینکه در ابتدا کار را به صورت استانی و در تهران آغاز خواهیم کرد، افزود: گروه‌های سرودی از شهرستان‌های ورامین، پیشوا، اسلامشهر، تهران پای کار هستند و به مرور گسترده می‌شود. نام این جمع ما هیأت سرود استان تهران است.

وی ادامه داد: ما قرار است هیأت باشیم. هیأت نهاد مردمی و دینی برای معرفت‌افزایی درخصوص اهل‌بیت(ع) است. بناست نوجوانان سرودی در این هیأت شرکت کنند. سخنران، قاری و مداح داریم و هر مناسبت از گروه‌های سرود استفاده می‌کنیم.

هدف ما انتقال تجربه و ارائه الگوست

قربان نسب با اشاره به اینکه سرود از قبل انقلاب، بعد از دفاع مقدس، زمان دفاع از حرم و ... بوده است و الان به ما رسیده است گفت: ما بنا داریم در این هیأت ارتباطی بین نسل قدیم سرود و نسل جدید برقرار کنیم. نسل جدید قدیمی‌های این عرصه را نمی‌شناسند بنا داریم پیشکسوتان سرود دعوت کنیم. از شاعران و ترانه سرایان و کارگردانان موفق عرصه سرود دعوت می‌کنیم تا انتقال تجربه داشته باشند و الگوی مناسبی به گروه‌ها ارائه شود.

یکی از خادمان هیأت سرود استان تهران تصریح کرد: امروز زنان اعلام موجودیت ماست و در ماه محرم پذیرای گروه‌های سرود دختران و پسران خواهیم بود.

نباید در تولید سرود مداحی افراط کرد

وی گفت: هر موقع افرادی دورهم جمع شدند، پر قدرت تر شدند. هرکس بخواهد انفرادی کار کند نتیجه نخواهد داشت و زمانی که کنار هم بنشینیم اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

قربان نسب گفت: سرود مداحی قالب جدیدی است که جواب می‌دهد اما متاسفانه در آن دچار افراط و تفریط هستیم. در یک برهه‌ای تمام تولیدات در سبد سرود مداحی رفت و کار سرود را ضعیف کردیم.

گروه‌های سرود تولیدات خود را معطل پذیرش مداحان می‌کنند

یکی از خادمان هیأت سرود استان تهران گفت: گروه‌های سرود وقتی دیدند همه نهادهای فرهنگی رفتند سراغ سرود مداحی، کار و تولیدات خود را معطل کردند تا فلان مداح بپذیرد و با آن‌ها بخواند. در سرود مداحی باید اعتدال را حفظ کرد ولی اگر افراط شود این سرمایه را می‌سوزانیم.

وی با اشاره به اینکه اگر در هر مناسبت سرود مداحی تولید شود، سرمایه سوزی کردیم گفت: وقتی در گروه سرود نوجوان خواننده بسیار خوش صدا داری در کنار اون پرورش دهیم استعدادها نوجوانان فنی داریم که یک سرو کردن بالاتر هستند و کوک‌می خوانند اما چون او معروف است او بلد می شود

با استفاده از مداحان استعداد نوجوان سرودی را خشک نکنیم

قربان نسب با اشاره به اینکه نوجوانانی داریم که مسلط به گوشه مداحی هستند و نباید با ورود مداحان به عرصه سرود استعدادهای آنان را خشک کرد افزود: با سرود مداحی مشکلی نداریم البته به شرط اینکه به سرود ضربه نزند و استعدادهای نوجوانان را پرورش دهد.

مسوول گروه سرود نسیم رحمت در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص آن که ورود سرودی ها به هیأت داری موجب ورود آلات موسیقی به مجالس نمی‌شود گفت: من مداح هستم و سالهاست هیأت دارم. هرگاه گروه سرود به هیأت بردیم به احترام حسینیه و مسجد تنها آثار اکاپلا را خواندیم. ما نمی‌خواهیم در هیأت آلات موسیقی بیاوریم. احترام را حفظ می‌کنیم و تنها سرود اکاپلا استفاده می‌کنیم و آلات موسیقی نداریم.

وی افزود: در مسجد و حسینیه و امامزاده هرگاه رفتیم، نوازندگی و موسیقی نداریم. در این هیأت هم همینطور است و سرود اکاپلا داریم زیرا محل ما مسجد است اما اگر به فضای بیرون رفتیم با موسیقی هم می‌خوانیم.

آثار سرود مداحی مانع پیشرفت نوجوانان خوش‌صدا می‌شود

علی شریفی، مسؤول گروه سرود ساکنان آسمان شهرستان پیشوا که در جشنواره سرود فجر رتبه اول را کسب کرد در این نشست اظهار داشت: فعالیت سرود مداحی جلوی پیشرفت نوجوانان را می‌گیرد. بسیاری از نوجوانان خوش‌صدا پشت تولیدات سرود مداحی ماندند.

وی ادامه داد: بنا داریم برنامه‌های مختلف این هیأت سرود ادامه داشته باشد و طی جلسات و صحبت‌هایی که شده بناست، هیأت به صورت مناسبتی برنامه داشته باشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.