پاسخ مهدی طائب دربارۀ حکم «حرمت عدم شرکت در انتخابات» از سوی امام خمینی

کد خبر: 117296
حجت الاسلام مهدی طائب طی سخنانی دربارۀ جمله تاریخی امام خمینی مبنی بر حرمت عدم شرکت در انتخابات استدلالی ارائه کرد.

حجت الاسلام مهدی طائب در نشست پرسش و پاسخ دربارۀ انتخابات که شب گذشته در فاطمیۀ بزرگ تهران برگزار شد، دربارۀ رابطه مهدویت با انقلاب گفت: مرحوم منتظری طی نامه‌ای به امام نوشت جواب این خون‌ها را چه می‌دهید. امام نوشتند از هنگامی که کار را شروع کردیم تا الان، برای لحظه‌ای هم پشیمان نیستیم، زیرا به تکلیفمان عمل کردیم. امام از آغاز حرکت، چشم بسته وارد نشدند بلکه تکلیفی همراه با چشم اندازی بر دوششان بود و دقیقاً همان چشم انداز را هدف قرار دادند و در مسیرش جلو رفتند. اینکه می‌فرماید ما لحظه‌ای پشیمان نیستیم، یعنی ما از اول می‌دانستیم اقتضائات رسیدن به آن نقطه، همین است؛ یعنی وقتی حرکت را شروع کنیم، ما را تحریم می‌کنند، به ما حمله می‌کنند، نسبت به ما دروغ پردازی می‌کنند. اینها طبیعت این حرکت است.

وی افزود: هدف گذاری امام چه بود؟ ایشان بارها فرمود که انقلاب ما مقدمه ساز دولت جهانی امام زمان عجل الله تعالی فرجه است. امام این کار را یک هنر و یا یک امر اضافه نمی‌دانستند بلکه می فرماید تکلیف است. به این جهت است که ایشان می فرماید اگر مسئولی بیاید و آن نقطه را نبیند، بیراهه رفته است؛ یعنی می فرماید هر اقدامی می کنید، ببینید این اقدام با آن نقطۀ چشم انداز چه رابطه ای دارد. خیلی ها این حرف را خوب فهمیدند.

طائب ادامه داد: امام فرمود اسرائیل باید از بین برود. شما تعابیر امام را ببینید، در هیچ جا امام راجع به هیچ ملتی نفرمود اینها نباید از بین بروند. در فرهنگ امام چنین مسائلی نبود، اما دربارۀ اسرائیل فرمودند باید از بین برود. پس، از آنجایی که چشم‌انداز اصلی، مقدمه سازی ظهور است، بنابراین هرچه سخن می‌گویند در همان راستا است. از دیگر سو به تعبیر رهبر معظم انقلاب «قضیه فلسطین کلید رمز آلود گشوده شدن درهای فرج به روی امت اسلام است.» امثال حاج حسن طهرانی مقدم در این مسیر گام برداشت و گفت روی قبرم بنویسید او کسی بود که می خواست با موشک‌هایش اسرائیل را نابود کند. بنابراین رابطۀ انقلاب ما با مهدویت جداشدنی نیست بلکه عین خودش است.

طائب گفت: شما از دو رهبری که یکی پس از دیگری آمده است، دو تعبیر نزدیک به هم می‌بینید: امام فرمود، این قرن، قرن غلبۀ مستضعفین بر مستکبرین است. رهبر انقلاب فرمود تا قله راهی نمانده است. در آیه قرآن هم می خوانیم «وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ»؛ یعنی «و ما اراده کردیم به آنان که در آن سرزمین به ناتوانی و زبونی گرفته شده بودند، نعمت های با ارزش دهیم، و آنان را پیشوایان مردم و وارثان [اموال، ثروت ها و سرزمین های فرعونیان] گردانیم.» امام صادق (علیه‌السلام) می فرماید ما همان مستضعفان هستیم. بنابراین امام خمینی در همین دایره سخن فرموده است.

وی افزود: حال حضرت امام فرمود شرکت نکردن در انتخابات و رأی ندادن، گناه کبیره است. در زمان جنگ، در یک تاریخی صدام قم را بمباران کرد. یک عده‌ای درس‌ها را تعطیل کردند. شیخ جواد تبریزی درسش را ادامه داد. من شاگردشان بودم. ایشان در حسینیۀ ارک قم بودند. ما آن زمان نبودیم. صدام که با موشک حمله کرد، تمام شیشه‌های درس خرد می‌شود و می‌ریزد. گرد و خاک تمام حسینیه را می‌گیرد و برق قطع می‌شود. منتها نواری که از شیخ جواد تبریزی با باطری ذخیره شده، موجود است. ایشان می‌فرماید خب؛ اینجا نخورد و درس را ادامه می‌دهیم. بنده خدمتشان بودم و گفتم چرا وقتی موشکباران کردند، شما درس را تعطیل نکردید؟ ایشان فرمود که صدام مخصوصاً قم را می‌زند تا درسها تعطیل شود تا علامتی بر این باشد که ایران در جنگ دچار شکست شد. پس الان درس دادن من جنگ است. اگر تعطیل کنم، فرار از جنگ است و فرار از جنگ، گناه کبیره است.

بر پایۀ این گزارش، سلسله نشست‌های پرسش وپاسخ پیرامون انتخابات از جمعه 4 اسفند آغاز و به مدت 7 روز از ساعت 21 تا 22 و با حضور کارشناسانی از جمله حجج اسلام مهدی طائب، رفیعی، علیرضا پناهیان، صفارهرندی، مقدم فر، حاج مرتضی طاهری، حاج حسین هوشیار و خانم نیلچی زاده در فاطمیۀ بزرگ تهران برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند  از طریق آدرس meghnatistv@ در پیام‌رسان روبیکا به صورت زنده بینندۀ این برنامه باشند. 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.