۵ راهکار برای یاری سیدالشهدا در بیان امام صادق (ع)

کد خبر: 117677
اگر فردی خواسته خود را کنار گذاشت و به خواسته امام عمل کرد، این یعنی پاسخ مثبت به امام دادن.
وارث

حجت الاسلام رفیعی در سخنانی به مناسبت ایام دهه محرم و ایام عزای بر سید و سالار شهیدان امام حسین علیه‌السلام گفت:  امام صادق علیه‌السلام طی زیارتنامه که برای امام حسین علیه‌السلام صادر کرد، می‌فرماید «إِنْ کَانَ لَمْ یُجِبْکَ بَدَنِی عِنْدَ اسْتِغَاثَتِکَ وَ لِسَانِی عِنْدَ اسْتِنْصَارِکَ فَقَدْ أَجَابَکَ قَلْبِی وَ سَمْعِی وَ بَصَرِی‏» یعنی اگر به بدنم در هنگام استغاثه تو و هنگام یارى طلبیدنت به زبانم تو را اجابت نکردم، اما قلب و گوش و چشم من دعوتت را اجابت کرد».

وی افزود: اولین نوع از یاری امام حسین در عصر حاضر یاری قلبی است «فَقَدْ أَجَابَکَ قَلْبِی». یعنی در قلبت امام حسین را دوست داشته باشی. «قَلْبِی لِقَلْبِکُمْ سِلْمٌ»؛ قلبم با قلب شما در سِلم و سلامت باشد. حارث بن عبدالله حمدانی به امیرالمؤمنین علیه‌السلام گفت من تو را خیلی دوست دارم. فرمود اگر راست بگویی در سه جا مرا می بینی: 1. موقع جان دادن 2. صراط 3. کوثر. اگر محبت امام حسین در دلتان است، خدا را شکر کنید. بنابراین اولین راه یاری کردن امام حسین، یاری قلبی است،‌ منتها درون این قلب نباید کینه و حسد و حرص باشد، لذا فرمودند بگو «اللَّهُمَّ طَهِّرْ قَلْبِی مِنَ النِّفَاقِ»؛ خدایا قلبم را از نفاق تطهیر کن.

رفیعی ادامه داد:‌ دومین گزاره‌ برای یاری امام حسین علیه‌السلام مبتنی بر زیارتنامه امام صادق یاری با چشم است. اما با نگاه چگونه یاری کنیم؟ جوانی که پای فیلم مبتذل ننشیند، صحنه حرام نبیند، در موبایل دنبال مسائل ضد اخلاقی نگردد، نگاه به نامحرم نکند و چشمش را از حرام ببندد، نوعی از یاری کردن امام حسین است؛ وگرنه مجلس امام حسین بیایم و بیرون بروم و چشم چرانی کنم، فایده ندارد. 

این کارشناس مذهبی ادامه داد: سوم اینکه در زیارتنامه می‌خوانیم با گوشم تو را یاری می‌کنم. گوشی که به غیبت و موسیقی مبتذل داده می‌شود، این گوش نمی‌تواند یاریگر امام باشد.چهارم اینکه می‌گوییم با رأی و نظرم شما را یاری می‌کنم.1 یعنی نظرم طوری است که نظر شما را تأمین کند و خواسته‌هایم هم مطابق خواست شماست. برخی اوقات امام از ما خواسته‌ای دارد که خواسته ما خلاف آن است؛ مثل آنکه امام حسین برخی را دعوت کرد و نمی‌خواستند بیایند. اگر فردی خواسته خود را کنار گذاشت و به خواسته امام عمل کرد، این یعنی پاسخ مثبت به امام دادن.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.