اعمال روز عید قربان

کد خبر: 59785
نماز، دعا، غسل، قربانی و گفتن تکبیرهای مذکور، توصیه‌شده‌ترین اعمال عید قربان است.
وارث
هر کسی بندگی خود به خدایش را به گونه‌ای اثبات می‌کند، برخی آنقدر ظرفیت عظیم بندگی دارند که می‌شوند حضرت ابراهیم(ع) اما برخی دیگر در روزهایی مانند پرسرورترین عید بندگی با انجام اعمال خاص روز عید قربان تلاش‌می‌کنند در زمره بندگان بهتر خداوند قرار گیرند.

برای روز عید قربان اعمال زیر ذکر شده است که عمل با خلوص به این اعمال می‌تواند به قرار گرفتن در مسیر صحیح بندگی کمک کند.

 

اعمال روز عید قربان:

 

۱ـ غسل کردن است که به گفته مرحوم «علامه مجلسى»، غسل در آن روز سنت مؤکد است تا آن جا که بعضى از علما آن را واجب دانسته اند.(۱)

 

۲ـ نماز عید قربان است و نحوه انجام آن، به همان کیفیتى است که در نماز عید فطر گفته شد، و نماز عید قربان در زمان غیبت امام(ع)مطابق مشهور فقهاى عظام، سنت مؤکد است.(۲) (خواه به صورت جماعت خوانده شود یا فرادى).

 

۳ـ مستحب است دعاهایى را که پیش از نماز عید و قبل از آن وارد شده است بخواند. به فرموده مرحوم علاّمه مجلسى، بهترین دعاها، دعاى چهل و هشتم «صحیفه کامله سجادیه» است که اولش این است: أللّهُمَّ هذا یَومٌ مُبارَک و اگر دعاى چهل و ششم را نیز بخواند بهتر است.(۳)

 

۴ـ خواندن دعاى ندبه در این روز و سایر اعیاد مستحب است.(۴)

 

۵ـ قربانى کردن در این روز براى همه مستحب مؤکد است و بسیار سفارش شده است، تا آنجا که برخى از علما آن را بر کسانى که توانایى دارند واجب دانسته‌اند و مستحب است بعد از نماز عید، کمى از گوشت آن بخورد.(۵) و نیز مستحب است هنگام قربانى این دعا را که از امام صادق(ع) نقل شده خوانده شود که فرمود: «وَجَّهْتُ وَجْهِىَ لِلَّذى فَطَرَ السَّمواتِ وَ الاَرْضَ، حَنیفاً مُسْلِماً وَ ما أنَا؛ من روى خود را به سوى کسى کردم که آسمان‌ها و زمین را آفریده؛من در ایمان خود خالصم؛ مِنَ الْمُشْرِکینَ، إنَّ صَلاتى وَ نُسُکى وَ مَحْیاىَ وَ مَماتى لِلّهِ رَبِّ؛ از مشرکان نیستم. نماز و قربانى و زندگى و مرگم براى خداوندى است که پروردگار؛ الْعالَمینَ، لا شَریکَ لَهُ، وَ بِذلِکَ أُمِرْتُ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمینَ. اَللّهُمَّ مِنْکَ؛ جهانیان است. شریکى براى او نیست. من به این برنامه مأمور شدم و از مسلمانانم. خدایا از تو و؛ وَلَکَ، بِسْمِ اللّهِ وَاللّهُ اَکْبَرُ. اَللّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنّى.(۶)براى توست. به نام خدا و خداوند بزرگتر است. خدایا از من قبول فرما.البتّه اگر به نیت چند نفر قربانىِ مستحب انجام شود، بگوید: اَللّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنّا).

 

بسیار مناسب است افراد توانگر، در این روز قربانى کنند و اکثر آن را به فقرا و نیازمندان انفاق کنند و به همسایگان و آشنایان نیز بدهند.

 

۶ـ تکبیرات مشهور زیر را بگوید: «اَللهُ اَکْبَرُ، اَللهُ اَکْبَرُ، لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ وَ اللهُ اَکْبَرُ، اَللهُ اَکْبَرُ، و للهِ الْحَمْدُ، اَللهُ اَکْبَرُ عَلى؛ خدا بزرگتر از توصیف است معبودى جز خدا نیست و خدا بزرگتر است و ستایش خاص خداست خدا بزرگتر است بر آنچه؛ ما هَدانا; اَللهُ اَکْبَرُ عَلى ما رَزَقَنا مِنْ بَهیمَةِ الاَنعامِ; وَ الْحَمْدُ لِلّهِ عَلى ما أبْلانا. ما را راهنمایى کرد خدا بزرگتر است بر آنچه روزیمان کرد از چهار پایان انعام (شتر و گاو و گوسفند) و ستایش خاص خداست براى آن که آزمود ما را. (۸)

 

حداقل این تکبیرها را بعد از نماز در این ایام، یکبار بگویید ولى اگر تکرار کنید، بهتر است، و حتى اگر بعد از نوافل نیز بگوید خوب است.(۹).

 

 

 

۱.زادالمعاد، صفحه ۳۱۹.

 

۲. همان مدرک.

 

۳. همان مدرک.

 

۴. همان مدرک، صفحه ۳۲۰.

 

۵. همان مدرک.

 

۶. زاد المعاد، صفحه ۳۲۱ .

 

۷. اقبال، صفحه ۴۵۱.

 

۸. کافى، جلد ۴، صفحه ۵۱۷، حدیث ۴.

 

۹. زادالمعاد، صفحه

/1102001307