حجت الاسلام حسن آبادی: رسم زندگی امیرالمومنین(ع) را همراه نامشان به خانه هايمان بياوريم+گزارش تصویری

کد خبر: 68134
امام علي عليه السلام در مقام عبوديّت بودند، آيا ما هم بندگي مي کنيم؟ چهارده معصوم براي پنهان کردن و بخشيدن گناهان ما فرستاده نشده اند و اين طرز فکر اشتباه است. امير المومنين علیه السلام با اين عظمت از عبوديّت به اين مقام رسيده اند. همراه با اسم مولا رسم علي عليه السلام را به خانه هايمان بياوريم.
وارث: جشن میلاد امام علی علیه السلام به سخنرانی حجت الاسلام حسن آبادی و مداحی حاج عبدالله سوهانی، کربلایی حمیدرضا سوهانی و برادر مبارکی  در حسینیه سوهانک برگزار شد.
در ادامه خبر، متن سخنرانی حجت الاسلام حسن آبادی را می خوانید:

حجت الاسلام حسن آبادی: همراه با اسم امام علي عليه السلام  رسم زندگی ایشان را به خانه هايمان بياوريم.

تطهیر در ماه رجب وشعبان
پيامبر صلی الله علیه و آله وقتي هلال ماه رجب را رويت مي کردند مي فرمودند: اللهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَارِكْ لَنَا فِي رَمَضَانَ. خدايا بر ما رجب و شعبان را مبارک کن و ما را به ماه رمضان برسان. روح ما آماده درک فيوضات رمضان شود. در ماه رمضان ميزبان خدا است و ميهمان انسان است. در ماه رجب و شعبان تطهير لازم است. روزهاي 13 رجب ،اعتکاف، ميلاد امام حسين عليه السلام و حضرت ابوالفضل عليه السلام و امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف هم ابزارهايي براي تطهير هستند و اين روزها در اين ماه ها حکمتي دارند.

علی را تنها پیامبر اکرم(ص) و خداوند متعال شناخت
پيامبر اکرم صلی الله عليه و آله مي فرمايند: علي را کسي نشناخت جز من و خدا. در کتاب القطره علامه مستنبط امده است که نزد امام جعفر صادق رفته و پرسيدند: آيا دليلي داشته که پيامبر اکرم صل الله عليه و آله به امام علي عليه السلام اجازه دادند تا روي شانه ايشان رفته و بت هاي کعبه را بشکنند؟ امام فرمودند: بله. پيامبر اکرم صل الله عليه و آله مي خواست درجه مقام امام علي عليه السلام را به مردم نشان دهند. دليل ديگر اين بود که بعد از ايشان تنها امام علي عليه السلام جانشين ايشان خواهند بود. دلايل ديگر را بايد در کتاب القطره جستجو کرد و اگر من بگويم به من تهمت کفر و جنون خواهي زد.

بخشش گناه با ذکر فضیلت امام علی (ع)
براي تطهير لسان که عضوي که بيشترين گناه از آن است و به فرموده امام علي عليه السلام قليل جِرم، کثير الجُرم، پيامبر اکرم صل الله عليه و آله مي فرمايند: اگر کسي ذکر مدايح و فضيلت هاي امام علي عليه السلام را بگويد گناهاني که زبانش کرده به احترام ايشان مي بخشد و اگر مناقب و فضايل ايشان را بشنود گناهاني که با گوشش کرده مي بخشد و اگر کسي فضايل ايشان را بنويسد تا زماني که اثرش موجود است خدا برايش استغفار مي نويسد. مي فرمايد: ذکر علي عباده. ذکر اميرالمومنين عبادت است. بايد در مجالس روايت از ايشان خوانده شود چرا که پيامبر اکرم مي فرمايند: زَيِّنُوا مَجَالِسَکُمْ‏ بِذِکْرِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبّ1 مجالس خود را با ذکر امام علي عليه السلام زينت دهيد. 
سلمان مي گويد روزي در مسجد پيامبر را ديدم که در سجده مي فرمودند: الهي بحق علي، بعلي، بعلي، بعلي. سلمان مي گويد منتظر ماندم تا سر از سجده بردارند و علت اين ذکر را پرسيدم . پيامبر فرمودند: سلمان، نزد خدا با آبروتر از علي نيافتم تا به او قسم دهد. پيامبر ذکري به سلمان دادند تا در بقيع بخوانند. الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّكِينَ بِوِلاَيَةِ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَيْهِمُ السَّلاَمُ . سلمان مي گويد ذکر را خواندم. يکي از ملائک پايين آمد و گفت: سلمان آمده اي مقام علي را ببيني؟ سلمان گفت: پيامبر صلی الله علیه و آله به من اين دستور را دادند. بله مي خواهم بدانم.
ملک گفت: چه کسي مي تواند مقام علي را درک کند؟ دست او راگرفت و بر سر قبري برد ملک گفت: به اذن خدا برخيز و شرح حالت را به سلمان بگو. جنازه بيدار شد و گفت: سلمان، من از يهودي هاي مدينه بودم. اسلام آمد، مسلمان نشدم ، با پيامبر اکرم صل الله عليه و آله و علي عليه السلام نشستم ولي مسلمان نشدم اما در زندگي عاشق جمال علي ابن ابي طالب بودم. و هر روز نظاره گر چهره اش بودم. يک روز ديدم علي نيامد و نگرانش شدم. پرسيدم علي کجاست؟ گفتند مسجد است ولي هنوز نيامده است. به مسجد رفته و علي را ديدم و توشه آنروز را گرفتم.در زمان مرگ يهودي بودم. ملائک من را بردند و گفتند مگر اسلام و پيامبر نداشتي؟ مگر از علي نشنيدي؟ چرا مسلمان نشدي؟ من را در ميان آتش داغ انداختند آن آتش تا کنارم امد ولي چون عشق علي در دل داشتم مرا نسوزاند.
زماني که پيامبر صلی الله علیه و آله به معراج رفتند ديدند اما علي عليه السلام آنجا نشسته است. از خدا سوال کردند: خدايا علي زودتر از من به معراج رسيده است؟ خدا فرمود: ملائک به قدري مشتاق زيارت امير المومنين هستند من ملکي در شمايل ايشان آفريدم تا ملائک ببينند و دلتنگ علي نباشند. آيت الله کوهستاني مي فرمودند: خدا رو شکر که خدا يک علي داشت و آن را براي ما آفريد.

مسيحي و عشق به امام علي عليه السلام
جرج جرداق مسيحي و علي شناس هستند که در کتاب خودشان "الامام علي صوت العدالة الانسانيه" مي نويسد: اي کاش خداوند تمام نعماتي که به بشر داده مي گرفت و در عوض يک علي ديگر به بشر مي داد و همچنين مي گويد: علي جان دينم اجازه نمي دهد بگويم از عيسي بالاتر هستي و اگر بگويم عيسي از تو بالاتر است وجدانم قبول نمي کند.

اصلاح شعر توسط امیرالمومنین(ع)
حاجب بروجردي قصيده اي زيبا در مدح امير المومنين، علي علیه السلام سرودند که شاه بيت آن اين بود:
                      حاجب اگر محاسبه حشر با عليست   من ضامنم که هر چه بخواهي گناه کن! 
همان شب در عالم رويا مولا علي بن ابيطالب علیه السلام به خواب ايشان آمده و فرمودند: اي حاجب ! هم بيت اول تو و هم بيت دوم تو ايراد دارد . حاجب عرض مي کند: يا مولا شعر براي شما و در مدح شماست! حضرت علي علیه السلام مي فرمايد پس بيت شعرت را اين گونه بنويس:
                 حاجب يقين محاسبه حشر با عليست  شرم از رخ علي کن و کمتر گناه کن
ما شيعه هستيم اما ملاحظه مهم اين است که شفاعت ايشان يک طرف ولي وظيفه ما چيست؟ امام علي عليه السلام در مقام عبوديّت بودند، آيا ما هم بندگي مي کنيم؟ چهارده معصوم براي پنهان کردن و بخشيدن گناهان ما فرستاده نشده اند و اين طرز فکر اشتباه است. امير المومنين علیه السلام با اين عظمت از عبوديّت به اين مقام رسيده اند. همراه با اسم مولا رسم علي عليه السلام را به خانه هايمان بياوريم.

روایت نوف بکالی و حبه عرئی از کمک شبانه به فقرا
نوف بکالي و حبه عرئي خدمت اميرالمومنين علي عليه السلام رسيدند و صحبت هايشان طولاني شد. امام علي عليه السلام به حبه و نوف فرمودند: شب را اينجا بمانند و برايشان غذا آوردند و سر سفره نشستند. صحبت طولاني شد و ايشان فرمودند: شب را اينجا بمانيد. آنها نقل مي کنند شب را فقط کنار ايشان دراز کشيده بوديم و ديديم که ايشان يک مقدار خوابيدند و بعد کيسه هاي نان را روي دوش گذاشته و جلوي درب خانه مردم مي بردند، حتي براي دشمنانشان. ايشان با دشمنان هم ملاطفت داشتند. ايشان وقتي برگشتند وضو گرفته و نماز مي خواندند با التماس و گريه به عبادت مشغول شدند. ايشان بعد از اين همه گريه و دعا و کمک به فقرا مي فرمودند: خدايا نمي دانم از امشب علي را پسنديدي يا نه؟ 

 شفای بیمار با ذکر یا علی
يکي از دوستداران امير المومنين علي عليه السلام که ثروتمند بود به رحمت خدا رفت. ايشان هزینه تعدادی از سنگ هاي حرم ايشان را تقبّل کرده بودند. از يک شهر ناشناس به کارگري در حرم ايشان رفتم. در مقابل حرم ايشان کودکي را با لباس هاي کثيف ديدم که مي گفت مادرم بيمار بود و شما دعايي به من داديد و به او دادم و او خوب شد بازهم دعا براي مادرم مي خواهم. با اينکه من را اشتباه گرفته بود ولی اصرار داشت دوباره به او دعا دهم. گفتم من را اشتباه گرفته ای ولی رو کرد به سمت حرم و به مولا از من شکایت کرد. گفتم کاغذی بده تا برایت ذکر بنویسم. روی کاغذ نوشتم "یاعلی" و به او گفتم آن را به مادرت بده. بعد از ساعاتی به همراه مادرش به نزد من امد وگفت وقتی کاغذ را به مادرم دادم حالش خوب شد.
حجت الاسلام:
پی نوشت:
1.بشارة المصطفي لشيعة المرتضي، ج 2، ص 60