در برنامه «فرمول یک» مطرح شد؛

حجت الاسلام کرمی: مردم در تنگناهای اقتصادی هم پای اعتقادات‌ خود هستند/محسن عراقی: جوانان بدون استاد مداح نشوند!

کد خبر: 87450
حجت‌الاسلام مصطفی کرمی گفت که مسائل اقتصادی هم نتوانسته این مردم را از عشق امام حسین(ع) دور کند. مردم در تنگناهای اقتصادی هم پای اعتقادات خود هستند.
وارث

. شیخ مصطفی کرمی و محسن عراقی واعظ و مداح هیئت‌های مذهبی کشور میهمان برنامه "فرمول یک" بودند و به سوالات علی ضیاء مجری و تهیه‌کننده این برنامه پاسخ دادند، البته محسن عراقی لحظاتی را هم به مرثیه در رثای حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) پرداخت.

خداوند جوائز ویژه‌ای برای امام حسین(ع) درنظر گرفته است

شیخ مصطفی کرمی در ابتدای این گفتگوی تلویزیونی درباره اینکه چرا اربعین فقط برای امام حسین(ع) گرفته می‌شود، تصریح کرد: امام حسین(ع) به خاطر ویژگی‌های متمایزی که در قاب حماسه بزرگ عاشورا تاریخ را متحیر خودش کرد و بی‌سابقه بود خداوند متعال یکسری جوائزی برای حضرت درنظر گرفتند که به خصائص الحسینیه معروف است. مصداق بارز آن خاک قبر امام حسین(ع) است که در آن شفاء قرار داده و این فقط اختصاصی حضرت سیدالشهداست.

دنیا متحیر شکوه و عظمت اربعین است

وی افزود: یکی از برکاتی که خداوند برای امام حسین(ع) قرار داده‌اند بازار ارادت به حسین(ع) را تا روز رستاخیز پررونق قرار داده است. این‌ها همان حساب‌های ویژه‌ای است که خداوند برای امام حسین(ع) باز کرده که با تعالی در ایثار و شهادت باعث شدند تا راه نبوی امتداد یابد. به گونه‌ای که در میان 80 غزوه پیامبر و درگیری‌های مهم و تنش‌های تأثیرگذار اسلام همه تاریخ شاهد است که یک نصفه روز عاشورا چقدر سر و صدا به پا کرده است. به همین خاطر اربعین چنان شکوه و عظمتی دارد که همه دنیا را متحیر خودش کرده است.

بهانه‌جویان و نفاق‌افکنان بدانند حرارت حسینی ماندگار است

این کارشناس مذهبی با اشاره به شبهه‌هایی که برای راهپیمایی اربعین درست می‌کنند، تأکید کرد: برخی درباره هزینه‌های سفر به کربلا و اصل راهپیمایی هر ساله نکته‌های توطئه‌آمیزی مطرح می‌کنند یک سالی آلودگی و بیماری را بهانه می‌کنند یک‌سالی هزینه و یک سالی هم نفاق میان دو کشور را به پیش می‌کشند تا با این شبهه‌افکنی‌ها باعث شوند تا از بار این شکوه و صلابت راهپیمایی بکاهند اما شما پررونق‌شدن هر ساله را به عینه می‌بینید حتی مسائل اقتصادی هم نتوانسته این مردم را از عشق امام حسین(ع) دور کند. مردم در تنگناهای اقتصادی هم پای اعتقاداتشان هستند. من بارها گفته‌ام به این نفاق‌افکنان هم پیغام داده‌ام به جای هجمه‌پراکنی شبیه‌سازی انجام دهید و همه منابع را به کار ببندید ببینید می‌توانید 10 میلیون جمعیت گردهم آورید ما از اسلام استعفا می‌دهیم!

مردم پای کار دین و دیانت‌شان بوده‌اند و هستند

کرمی خاطرنشان کرد: حقیقتاً عشق به امام حسین(ع) بی‌نظیر است و نمی‌توانند جلوی این حرکت عظیم را بگیرند؛ نفاق‌افکنان و کوردلان بدانند که این حرارت و نور حسینی در دل‌های شیعیان و آزادی‌خواهان جهان برای همیشه روشن است و ماندگار. حتی در مواقعی که نمی‌گذارند روضه امام حسین(ع) در کشورهای دیگر برقرار شود یا زمانی در دوران طاغوت دنبال خاموش کردن حرارت حسینی بودند اما مردم پای کار دین و دیانت‌شان بوده‌اند و هستند.

چرا اربعین راهپیمایی می‌کنند؟

این واعظ و سخنران هیئت‌های مذهبی کشور درباره اینکه چرا این حرکت عظیم میلیونی در اربعین اتفاق می‌افتد، گفت: بسیاری می‌گویند چرا این راهپیمایی در عاشورا اتفاق نمی‌افتد و در اربعین شاهد این حرکت میلیونی هستیم؟ پاسخ این است که اربعین حرکت در راستای تعالی مفاهیم عاشوراست و این شجره طیبه بیش از 20 میلیونی به قدری در نظام معنوی عالم تأثیرگذار بوده که تبدیل به یک مسئله فراگیر و با عظمت شده است. قطعاً بدانید به ظهور نزدیک شده‌ایم و این از علائم حقیقی ظهور است که همه در امتداد فریاد و لبیک حسینی قرار می‌گیرند. زیرا زمانی که حضرت ظهور کنند خودشان را به دنیا با امام حسین(ع) معرفی می‌کنند. یعنی برای شیعیان و دوستداران اهل‌بیت ما ضرورت دارد که ابتدا امام حسین(ع) را شناخته باشند تا بتوانند ظهور را درک کنند.

بسترها فراهم می‌شود برای آمدن صاحب دنیا

وی در رابطه با اینکه چند سالی است در ایران آغاز شده و چرا درگذشته نبوده، تصریح کرد: در گذشته هم بوده ولی در این سال‌ها بیشتر رسانه‌ای شده است. واقعیت امر برخی دنبال مصادره به مطلوب سیاسی برای خودشان بودند که لازم بود فراگیرتر و گسترده‌تر وارد این میدان شویم و نگذاریم از این اعتقادات استفاده سوء ببرند. نمی‌خواهیم برای ظهور تعیین وقت کنیم اما یکی از علائم ظهور همین است که آرام آرام به یک تراکمی از پایبندی به اعتقادات می‌رسیم تا بستری فراهم شود برای آمدن صاحب دنیا و ما به یک واقعیتی به نام ظهور نزدیک می‌شویم.

پدرم علاقه داشت ستایشگر اهل‌بیت شوم

در ادامه برنامه محسن عراقی مداح جوان از آرزوی پدرش گفت که خیلی دوست داشت پسرش ستایشگر اهل‌بیت شود. همیشه می‌گفت من از خدا چیز دیگری نمی‌خواهم که تو مداح اهل‌بیت شوی! خوشبختانه استاد دیدم و امام حسین(ع) هم عنایت کردند مداح شدم. اما مداحی که برای ادبیات و شعر هم استاد دیده‌ام و از الفبای یادگیری ادبیات با شعر سپید مأنوس شدم. من در این برنامه دغدغه‌ام را دوباره تکرار می‌کنم که خیلی دوست دارم دوباره روضه‌ها در خانه‌ها رواج پیدا کند و مثل گذشته دوباره شاهد رونق روضه‌های خانگی باشیم.

کرمی:دنبال مخاطب هستند حتی به قیمت وهن دین

حجت‌الاسلام کرمی درباره بدعت‌گذاری‌ها و انحرافات در فرهنگی دینی، تصریح کرد: گاهی اوقات موضوعاتی شنیده می‌شود که اصلاً پسندیده و درخور شأن نیست. الان متأسفانه برخی از آقایان حرف‌هایی می‌زنند که وهن دین است و مقدسات و نظام را زیر سوال می‌برد. دنبال این هستند که به روش‌های پوپولیستی جوسازی و مخاطبی را برای خودشان دست و پا کنند؛ این آفت است.

چرا فقط برای دیده شدن، دین را به سخره می‌گیرید؟

وی افزود: سخنران باید مخاطب‌شناس، جامعه شناس و روانشناس باشد. باید تناسبات حکم موضوع را رعایت کند. باید بفهمد کجا و برای چه حرف می‌زند. منتها اینکه امروز برخی حرف‌ها شنیده می‌شود که معلوم است آن کسی که این موضوعات پیش‌پاافتاده را مطرح کرده فرضی جز اشتهار، مطرح شدن و چهره شدن نداشته است؛ یعنی به هر قیمتی گفتارها و موضوعات سخیف،  فقط به بهای اینکه انسان بتواند یک مخاطبی برای خودش دست و پا کند به این قیمت سنگین دین را به سخره می‌گیرد.  این‌ها چیزهایی است که انسان را رنج می‌دهد.

رسالت مداحان تأمین احساسات و صیانت از آسیب‌ها و آفت‌هاست

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه برخی از مداحان باعث‌ شده‌اند نهضت سرخ حسین 1400 سال از پس کوران همه حوادث با همه محدودیت‌ها و همه گرفتاری‌ها به دست ما برسد، خاطرنشان کرد: یک رسالتی هم مداحان دارند و آن تأمین احساسات، عواطف و صیانت از آسیب‌ها و آفت‌هایی‌ است که متوجه تشکیلات و دستگاه حضرت سیدالشهداء می‌شود. همواره گفته‌ام که وقتی امام حسین(ع) خانواده خودش را به کربلا می‌برد برای اشباع کردن بعد عاطفی است. چون بعد عاطفی و احساسی با قوه انگیزه مردم درگیر است و باعث شده نهضت سرخ حسین 1400 سال از پس کوران همه حوادث با همه محدودیت‌ها و همه گرفتاری‌ها به دست ما برسد.

احساسات باید در چارچوب عقلانیت باشد

وی اضافه کرد: این کاری است که مداح می‌کند. اینکه حضرت امام(ره) فرمودند "این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است" یعنی همین تظاهر به عزا، تعزیه، دسته‌جات و همین تجلیات عشقی که نسبت به ساحت مقدس امام حسین(ع) است؛ این‌هاست که اسلام را بیمه کرده و نگه داشته! وظیفه مداح تأمین بعد احساسی و عاطفی عاشوراست. مداح باید عواطف و احساسات مردم را تأمین کند. منتها این مسئله را نیز باید درنظر بگیرد که این احساسات باید در چارچوب عقلانیت باشد- این شور باید توأم با شعور باشد و نباید خدایی ناکرده مسائلی را مطرح کنند که به وهن دین منتج و از طرفی دیگر از شأن و عظمت اهل‌بیت کاسته شود. شعر خوب، سبک خوب و لحن خوب همه این چیزهایی که به هر حال قابل ذکر نیست و شفاف و روشن است و اگر کسی رعایت نمی‌کند دانسته و از روی جهل نیست.

سیاهه لشکر مجلسی نشویم که مرضیه عندالله و عندالرسول نیست

حجت‌الاسلام کرمی درباره نقش رسانه و ایفای نقش مردم هم توصیه‌ای کرد: رسانه و عزاداران هم به عنوان انعکاس دهنده و مستمع وظیفه دارند که اولاً باید تلاش کنند و در این میدان خوب تشخیص بدهند چه مجلسی نافی است و چه مجلسی برای حال مستمع فایده دارد و در راستای اهداف عاشوراست. وقتی می‌خواهیم برویم خضوع پیدا کنیم در مجلس باید حواسمان باشد سیاهه لشکر مجلسی نشویم و به سواد مجلسی اضافه نکنیم که آن مجلس مرضیه عندالله و عندالرسول نیست. یا رسانه‌ ما از یک کارشناسی که مباحث شائبه‌برانگیز بدون منبعی را مطرح می‌کند دعوت نکند که واقعاً برخی از مسائل را هر موقع و هر نوع بیان و پرداختی نباید گفته شود و رسانه وظیفه روشنگری دینی و فراگیر شدن دین و دیانت مردم را برعهده دارد.

مستمع نباید به جایی برود که مطالب در تعارض دین مطرح می‌شود

وی در خاتمه افزود: مستمع باید مسئولیت‌پذیر و دغدغه داشته باشد؛ این طور نباشد که به صورت عادی در مجلسی فقط شرکت داشته باشد. در حالیکه اگر می‌بیند در مجلسی وهن مذهب می‌شود و مقدسات زیر سوال می‌رود، مسائلی مطرح می‌شود که با چارچوب و مبانی اخلاقی و نظام دینی ما در تعارض است حداقل تذکر بدهد، مجلس را ترک کند و یا در آن مجلس حضور پیدا نکند.

عراقی: بدون استاد مداح نشوید بهتر است

محسن عراقی در پاسخ به این سوال که چه پیشنهاداتی برای علاقه‌مندان مداحی که عمدتاً جوانان هستند دارید به خبرنگار فرهنگی تسنیم، گفت: تحقیق کنند و یک استاد را برگزینند و نزد او بروند. یازده سالم بود پدرم مرا خدمت حاج علی الهی بردند. جلوی اشتباهات مداحان و خطا رفتن مداحان را استاد می‌گیرد، استاد نداشتن یک آفت مداحی به شمار می‌رود. استاد یک جایی که نمود پیدا می‌کند آن لحظه اشتباه است و استاد گوشزد می‌کند. استاد باعث می‌شود مداح شعر و سبک نامطلوب استفاده نکند. من هنوز با استاد سازگار ارتباط دارم و استاد الهی به من آن موقع‌ها می‌گفتند شعر حافظ و سازگار حفظ کنم و من هم به جوانان می‌گویم مداحی عرصه خطیری است بدون استاد ورود نکنند.  

به آرایه تضمین توجه دارم اما نوحه امروز مهم است

وی در پاسخ سوال دیگری مبنی بر اینکه شما چگونه سبک‌های امروز را با سبک‌های خاطرانگیز و به یادماندنی دهه‌های گذشته پیوند می‌دهید، تأکید کرد: این یک طوری در ادبیات ما آرایه تضمین می‌شود. مسلماً مخاطب بهتر با آن ارتباط برقرار می‌کند. من نمی‌توانم نوحه‌های قدیمی را دوباره بخوانم، چون اکبر ناظم در 70 سال پیش نوحه روز خودش را می‌خواند و من باید نوحه و سبک روز خودم را بخوانم. اگر بخواهیم در ادبیات مثال بزنیم چقدر حافظ از سلمان ساوجی استفاده کرده و چقدر حافظ از خواجوی کرمانی بهره برده است. در نوحه هم چنین حالتی دارد ما سعی می‌کنیم از آرایه‌های تضمین بهره ببریم. 

منبع:تسنیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.