آیت‌الله رشاد: 

زهد به معنای نداشتن ثروت نیست

کد خبر: 87898
آیت‌الله رشاد گفت: زهد به معنای نداشتن ثروت نیست بلکه به این معنا است که انسان اسیر مال و ثروت نباشد و بر دارائی های خود مسلط شود، ثروتمندان زاهد مسلک معمولا کم تعداد هستند.
وارث
آیت‌الله علی‌اکبر رشاد در ابتدای جلسه درس اخلاق که در حوزه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند: از کسانی مباش که به لهو با اغنیاء مشتاق‌تر است تا ذکر با فقرا

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌‌های علمیه افزود: معمولا اغنیاء و ثروتمندان خوش‌گذران هستند و دورهمی‌های خود را با لهو و لعب سپری می‌کنند، فردی که به قشر ثروتمند دلبستگی دارد و یا به مجالس لهو و لعب علاقه دارد طبعا سعی می‌کند در مجالس اغنیاء اگر چه وقت به لهو و لعب می‌گذرد، شرکت کند.

آیت‌الله رشاد با بیان اینکه در نقطه مقابل فقرا کمتر در معرض خوش‌گذرانی به معنای وقت گذراندن به بطالت و امور لهوی هستند، عنوان کرد: فقرا در دورهمی‌های خود غالبا زمان را به لهو و لعب نمی‌گذرانند یا از مسائل و مشکلات خود سخن می‌گویند و یا اگر مومن باشند به ذکر خدا می‌پردازند، بعضی افراد هستند که علاقه‌ای به حضور در مجلس فقرا ندارند حتی اگر آن مجلس مزین به یاد خدا باشد و به بطالت نگذرد.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) اظهار کرد: البته داشتن ثروت لزوما هم سبب غفلت نمی‌شود آن هم برای کسی که اسیر امکانات و ثروت مادی نشده است، در بین اغنیاء هم افرادی وجود دارند که به دنبال لهو و لعب نیستند و از یاد خدا غافل نمی‌شوند، این افراد زاهد هستند اساسا زهد به معنای نداشتن ثروت نیست بلکه به این معنا است که انسان اسیر مال و ثروت نباشد و بر دارائیهای خود مسلط شود نه این که دارئیهایش بر او مسلط باشند و حکمرانی کنند، ثروتمندان زاهد مسلک معمولا کم تعداد هستند و بر فقرا معمولا نوعی زهد قهری در اثر شرایط فقیرانه زندگی حاکم می‌شود.

رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با استناد به روایت دیگری از امیرمومنان امام علی(ع) بیان کرد: حضرت می‌فرمایند از جمله افرادی مباش که مشتاق به هم‌نشینی با اغنیاء است حتی اگر در مجلس لهو و لعب باشد اما علاقه‌ای به هم‌نشینی با فقرا حتی اگر در مجلس ذکر باشد، ندارند.

وی در پایان تاکید کرد: از جمله کسانی مباش که وقت به بطالت گذراندن همراه ثروتمندان برایش دوست‌داشتنی‌تر از ذکر و یاد خدا کردن در کنار فقرا است.

 

منبع:شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.