آیت‌الله رشاد: 

در ارتباط با مردم مراقب رعایت حقوق الهی باشیم

کد خبر: 88096
آیت‌الله رشاد گفت: اگرچه انسان باید حقوق مردم را رعایت کرده و تضیع نکند اما در این رابطه باید مراقب باشد که حق خدا را نادیده نگیرد.
وارث

آیت‌الله علی‌اکبر رشاد رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه چهارشنبه (7 آذر) پیش از آغاز درس خارج فقه که در حوزه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: امیرمومنان امام علی(ع) فرمودند: از کسانی نباش ملاحظه و مراعات مردم را دارد اما از خدا دربار حق نمی‌ترسد.

وی افزود: برخی ملاحظه حقوق مردم را می‌کنند در جایی که به خدا مربوط نیست، انسان باید چنان باشد که در قبال حق، حقوق الهی را مراعات کند و بیش از آنکه به غیر خدا توجه داشته باشد به خدا توجه کند.

آیت‌الله رشاد با بیان اینکه برخی در غیر آنچه به خداوند مربوط است از خلق خشیت دارند اما از خداوند نمی‌ترسند، عنوان کرد: اگرچه انسان باید حقوق مردم را رعایت کرده و تضیع نکند اما در این رابطه باید مراقب باشد که حق خدا را نادیده نگیرد.

تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) افزود: متاسفانه بیشتر مردم حق الهی را در نظر نمی‌گیرند و معمولا حدود الهی را به آسانی نقض می‌کنند اما نسبت به انسان‌ها بیشتر دقت می‌کنند، اما ای کاش خدا را هم به اندازه مردم می دیدیم و ملاحضه و رعایت می‌کردیم.

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: آنقدر که مراقب هستیم کسی از معاصی و گناه ما باخبر نشود به این توجه نمی‌کنیم که در محضر خداوند گناه می‌کنیم  و او همیشه شاهد و ناظر بر ما است.

وی با اشاره به این فرمایش امام راحل که «عالم محضر خداست در محضر او گناه نکنید» اظهار کرد: اگر کسی خطا یا گناه ما را ببیند خجالت می کشیم اما از خداوند خجالت نمی کشیم و با کمال وقاحت رعایت نکرده و مرتکب گناه می‌شویم.

آیت‌الله رشاد با استناد به سخنی از سید رضی خاطرنشان کرد: اگر غیر از این کلام امیرمومنان امام علی(ع) نبود همین نیز برای عبرت و موعظه گرفتن کافی بود و لازم نبود که ما چند جلد کتاب اخلاق، عقاید یا آداب و سنن بخوانیم یا همه اخبار و روایات را مرور کنیم.

منبع:شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.