استاد حوزه علمیه: 

اثرات مطلوب تلاوت قرآن به همراه درک و فهم معانی آیات

کد خبر: 88201
استاد حوزه علمیه گفت: اگر هنگام تلاوت و قرائت آیات قرآن به معانی و مفاهیم آن توجه کنیم در جان و روح انسان اثر بسیار زیاد دارد.
وارث

 حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی شامگاه سه شنبه(13آذر) در همایش گرامیداشت کودکان شهید و مظلوم یمن که با حضور مسوولان لشکری و کشوری، استادان و دانشجویان و اقشار مختلف مردم مومن و انقلابی در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد، گفت: نخستین سفارش امیرمومنان امام علی(ع) این است که به ریسمان قرآن چنگ بزنید.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه در روایات آمده که قرآن و رسول خدا(ص) روز قیامت از مهجوریت قرآن شکایت خواهند کرد، عنوان کرد: امیرمومنان امام علی(ع) قرآن را به سه بخش تقسیم می‌کنند و می‌فرمایند از قرآن بخواهید که شما را موعظه کند.

حجت الاسلام والمسلمین قمی افزود: بخشی از آیات قرآن آیات الاحکام است، آیه زکات، جهاد، حج، حلال و حرام خدا از جمله آیات الاحکام هستند، امیرمومنان امام علی(ع) می‌فرمایند بر حلال و حرام قرآن پایدار و ملتزم باشید.

استاد حوزه علمیه با استناد به بخش دیگری از کلام امیرمومنان امام علی(ع) اظهار کرد: بخشی از آیات قرآن داستان‌های قرآنی است، داستان های حق قرآنی را باور داشته باشید، در قرآن کریم درباره سوره یوسف می‌فرماید که عبرت برای صاحبان خرد است.

وی با بیان اینکه انس انسان با قرآن باید در چند مرحله تحقق پیدا کند، ابراز کرد: در مرحله ابتدایی یادگیری تلاوت و قرائت قرآن است، نباید در جامعه اسلامی که از دوره ابتدایی به کودکان آن آموزش قرآن داده می‌شود نوجوانان و جوانان درباره روخوانی و تلاوت قرآن مشکل داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین قمی افزود: وقتی شخصی همچون مستر هنسفر جاسوس انگلیسی برای اهداف دنیایی قرآن را یاد می‌گیرد که به همه بگوید من مسلمان هستم؛ عیب است برای یک مسلمان با اعتقادات مذهبی قرآن بلد نباشند.

وی با اشاره به اینکه در ماه رمضان همه شبکه‌های صدا و سیما ختم و تلاوت قرآن را نشان می‌دهد، گفت: این عمل باید برای همه طول سال باشد صرف اختصاص قرائت قرآن برای ماه رمضان مناسب جامعه اسلامی نیست.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اگر هنگام تلاوت و قرائت آیات قرآن به معانی و مفاهیم آن توجه کنیم در جان و روح انسان اثر بسیار زیاد دارد، عنوان کرد: رسول خدا(ص) با همه گرفتاری‌هایی که داشتند هر فرصتی دست می‌داد به مردم قرآن آموزش می‌دادند.

حجت الاسلام والمسلمین قمی با بیان اینکه در قرآن کریم آمده است که اگر آیات قرآن را به کوه نازل می‌کردیم از خشیت فرومی‌پاشید بنابراین بدانید که قرآن بر فرد و جامعه اثرات مطلوب دارد. ابراز کرد: سعی کنیم جلسات مفید و مطلوب تفسیر قرآن را در مساجد و منازل راه‌اندازی کرده و مردم را برای استفاده از آن ترغیب کنیم.

وی با بیان اینکه فهم و درک قرآن بسیار اهمیت دارد، اظهار کرد: از عمر خود برای فهم و درک قرآن استفاده کنیم مبادا روزی بیدار ‌شویم که ممکن است برای ما سودی نداشته باشد، امیرمومنان امام علی(ع) می‌فرمایند نکند دیگران در تعالیم قرآن بر شما سبقت بگیرند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه اسلام هیچ محدودیتی برای کسب دانش و علم به ویژه درباره قرآن قرار نداده است، گفت: پیامبر(ص) زمانی مبعوث شدند که احدی نوشتن بلد نبود حضرت محدودیت‌ها را از علم دانش برداشتند اینگونه بود که مسلمانان پس از مدت کوتاهی پیشرفت‌های چشمگیری پیدا کردند.

حجت الاسلام والمسلمین قمی افزود: در مقابل تحریم‌های ظالمانه‌ای که آمریکایی‌ها بر ما تحمیل می‌کنند جوانان با تحصیل علم سبب پیشرفت کشور می‌شوند، به هر میزان در علم پیشرفت کنیم قدرتمند شده و در مقابل دشمن ایستادگی بهتری خواهیم داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از قرآن بخواهید که شما را نصحیت کند زیرا موعظه‌های بسیار خوبی دارد که بر زندگی شما اثرات بسیار مطلوبی خواهد داشت، همچنین کتاب بزرگان و علمای قرآنی در بین ما است جوانان از آنها استفاده کنند.

منبع:شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.