فلسفه عزاداری های فاطمیه/نقش حضرت زهرا(س) در حفظ نبوت و ولایت

کد خبر: 89809
حجت الاسلام تابش با اشاره به اهمیت عزاداری های فاطمیه، گفت: حضرت زهرا(س) هم حلقه واسط ما با نبوت و ولایت هستند و هم حلقه واسط نبوت و ولایت با یکدیگر و نیز حافظ این دو؛ اگر ایشان نبود، «اَشهدُ انَّ محمّداً رسولُ الله» از ماذنه ها پایین می آمد.
وارث

حجت الاسلام «مقداد تابش»  ، در تشریح اهمیت و ضرورت عزاداری برای حضرت زهرا(س) طی دو دهه موسوم به فاطمیه، اظهار کرد: اهمیت عزاداری برای حضرت زهرا(س) برابر با عزاداری برای همه ائمه اطهار(ع) است زیرا ایشان ام الائمه(ع) هستند و ام نیز در لغت عرب به معنای اصل و ریشه است یعنی ایشان اصل و ریشه تمام ائمه(ع) هستند.

 

این کارشناس تاریخ اسلام با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) ام ابیها نیز لقب دارد یعنی مادر پدر نیز محسوب می شود، گفت: رسول الله(ص) نیز به واسطه حضرت زهرا(س) در این عالم رزق می گیرد البته به این معنا نیست که مقام ایشان از پیامبر(ص) بالاتر است بلکه حضرت زهرا(س) واسطه برخی فیوضات الهی برای ایشان است.

 

تابش اضافه کرد: اقامه عزاداری برای حضرت زهرا(س) اقامه عزا برای تمام اهل بیت(ع)، نبوت و ولایت است البته اقامه عزا به معنا گریه کردن و بر سر و سینه زدن نیست در حالی که این اعمال نیز جزیی از اقامه عزاست اما در حقیقت اقامه عزا برای حضرت زهرا(س) به معنای احیای امر ایشان است و باید در تجمعات و عزاداری ها به این مسئله توجه شود.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: امام صادق(ع) می فرماید: در این جمع های عزاداری زمانی که به اندازه بال مگس بر مصیبت ما اشک می ریزید، خدا تمام گناهان شما را می بخشد یعنی این مجالس ظرفیت و زمینه ای را ایجاد می کند که کمترین امکان آن غفران ذنوب است تا بتوانیم به اهل بیت(ع) نزدیک شویم.

 

وی با بیان اینکه یکی از ثمرات اقامه عزا بر اهل بیت(ع) احیای امر آنان است، ابراز کرد: دیگر ثمره این مراسم ها احیای ذکر اهل بیت(ع) که مظهر نام جلال و جمال خداوند هستند، است چنان که در قرآن کریم نیز آمده باید اسماء الحسنی خداوند را یاد کنیم. در تفسیر این آیه آمده: اسماء الحسنی خداوند نام در وجود اهل بیت(ع) است که یکی از زیباترین آنها نام حضرت زهرا(س) است.

 

تابش اضافه کرد: در این مجالس هم ذکر امر و نام اهل بیت(ع) و هم ذکر دشمنان آنان می شود زیرا در کنار تولی اهل بیت(ع) باید تبری از دشمنان آنان نیز داشت که هر دو این ها در کنار هم می تواند انسان را به قرب اهل بیت(ع) برساند چنان که در زیارت عاشورا نیز می خوانیم: «فَاَسْئَلُ اللَّهَ الَّذی اَکْرَمَنی بِمَعْرِفَتِکُمْ وَمَعْرِفَةِ اَوْلِیاَّئِکُمْ وَ رَزَقَنِی الْبَراَّئَةَ مِنْ اَعْداَّئِکُمْ؛ و درخواست کنم از خدائی که مرا گرامی داشت بوسیله معرفت شما و معرفت دوستانتان و روزیم کند بیزاری جستن از دشمنانتان را» بنابراین در این مجالس ذکر بدی های دشمنان و آنانی که مانع حق و ظلم به حضرت زهرا(س) شدند در کنار آن تولی، موجب برائت می شود و انسان را از عیوبی که ما را در برابر اهل بیت(ع) قرار می دهد، پاک می کند.

 

این کارشناس تاریخ ابراز کرد: برائت از دشمنان اهل بیت(ع) یعنی از صفاتی که موجب می شود، فردی شمر، حرمله و ... شود، خود را پاک و بری کردند، امروز عالم پر از حرمله، ثنان و خولی است که باید از آنان دوری جست.

وی در تشریح اهمیت عزاداری برای حضرت زهرا(س) توسط شیعیان، گفت: در زیارت نامه حضرت زهرا(س) که از سوی امام باقر(ع) مطرح شده است، می خوانیم: «يَا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَكِ اللَّهُ الَّذِي خَلَقَكِ قَبْلَ أَنْ يَخْلُقَكِ، فَوَجَدَكِ لِمَا امْتَحَنَكِ صَابِرَةً، وَ زَعَمْنَا أَنَّا لَكِ أَوْلِيَاءُ وَ مُصَدِّقُونَ، وَ صَابِرُونَ لِكُلِّ مَا أَتَانَا بِهِ أَبُوكِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ، وَ أَتَى [أَتَانَا] بِهِ وَصِيُّهُ فَإِنَّا نَسْأَلُكِ إِنْ كُنَّا صَدَّقْنَاكِ إِلّا أَلْحَقْتِنَا بِتَصْدِيقِنَا لَهُمَا، لِنُبَشِّرَ أَنْفُسَنَا بِأَنَّا قَدْ طَهُرْنَا بِوِلايَتِكِ؛ اي آزموده! آزمودت خدايي كه تو را آفريد، پيش از آنكه تو را بيافريند، پس به آنچه آزمودت تو را شكيبا يافت، ما بر اين باوريم كه دوستان و تصديق كنندگان توييم، و به تمام آنچه پدرت (درود خدا بر او و خاندانش باد) و وصي اش براي ما آورده صبركننده ايم پس از تو درخواست مي كنيم اگر تصديق كننده تو بوده ايم ما را به تصديقمان به پدرت و جانشينش ملحق كني، تا خود را بشارت دهيم، كه به سبب ولايت تو پاك گشته ايم» یعنی ولایت و محبت نسبت به حضرت زهرا(س) و تصدیق ایشان زمینه ساز آن است که دست ما در دست پیامبر(ص) و امام علی(ع) قرار گیرد یعنی به بیان امام باقر(ع)، حضرت زهرا(س) حلقه واسط عالم و شیعیان به مقام نبوت و ولایت است و اگر ایشان نباشد، ما راهی برای ورود به ساحت پیامبر(ص) و امیرالمومنین امام علی(ع) نخواهیم داشت.

حجت الاسلام تابش با اشاره به ماجرای شهادت حضرت زهرا(س)، گفت: ایشان خود را فدا کردند زیرا دشمنان بنا داشتند امیرالمومنین امام علی(ع) را بکشند، در ماجرای احتجاجی که ایشان در مسجدالنبی(ص) داشتند، لحظه ای خواستند غاصبین ولایت را نفرین کنند، اما امیرالمومنین امام علی(ع) سلمان را فرستادند تا مانع شود و به ایشان بگوید پدرت رحمت للعالمین بود و آنجا حضرت زهرا(س) علت تمام این حرکات خود را قصد غاصبان بر کشتن امیرمومنان(ع) بیان کردند.

این کارشناس تاریخ گفت: حضرت زهرا(س) خود و فرزندش محسن را سپر بلای امام علی(ع) و حسنین (ع) کرد زیرا دشمنان بنا داشتند کل خانه وحی را یک جا بسوزانند و یا با شمشیرزنان خود امام و حسنین(ع) را به قتل برسانند که موفق نشدند و منتظر ماندند و در کربلا این کار را عملی کردند  که در این واقعه آنان تمام اولاد امام حسین(ع) را به شهادت رساندند زیرا می دانستند که نسل امامت به واسطه فرزندی از امام حسین(ع) به نام علی ادامه می یابد و تصور می کردند که علی اکبر(ع) امام می شود لذا ایشان را با آن وضع فجیع به شهادت رساندند در حالی که اراده خدا بر حیات و امامت حضرت سجاد(ع) بود.

 

حجت الاسلام تابش در پایان با اشاره به وجود لقب «امّ ابیها» برای حضرت زهرا(س)، خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) هم حلقه واسط ما با نبوت و ولایت هستند و هم حلقه واسط نبوت و ولایت با یکدیگر و هم حافظ این دو، اگر ایشان نبود «اَشهدُ انَّ محمّداً رسولُ الله» نیز از ماذنه ها پایین می آمد لذا ادامه رسالت با ولایت امام علی(ع) و اولاد ایشان به سبب ایثار و جانفشانی های فاطمی(س) است. چنان که در ماجرای جنگ احد حضرت زهرا(س) زخم های پیامبر(ص) را مداوا کرد و یا در جنگ خندق نان می پخت و برای رسول خدا(ص) می برد.

منبع: شبستان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.