خبر هیئت

حجت الاسلام صراف: حقیقت مقلب القلوب در عالم سیدالشهداست 

کد خبر: 90553
غفلت ریشه همه دور شدن های انسان از حال و هوای بندگی است.
وارث

مراسم شب لیله الرغائب و سلسله مباحث شرح دعای کمیل در هیئت ریحانه النبی(س) با سخنرانی حجت الاسلام صراف برگزار شد.

 در ادامه پتن سخنرانی حجت الاسلام صراف را میخوانید: 

ادعیه خمسه بیمه کننده عبادات انسان در یکسال

کتاب اقبال مهم ترین اثر سیدبن طاووس است که روایتی در آن آمده که رسول گرامی اسلام فرموده اند: " از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید". در ثلث آخر شب ملائکه زمین و آسمان به کنار کعبه می روند و اسم اولین شب جمعه را لیله الرغایب می نامند. خداوند به انها می گوید چه چیزی از من می خواهید؟ تمام ملائکه می گویند: " خدایا تا آخر ماه رجب تمام روزه داران و عبادت کنندگان را ببخش". و خداهم می گوید: " بخشیدم". 
غفلت ریشه همه دور شدن های انسان از حال و هوای بندگی است.
پنج دعا بعنوان ادعیه خمسه در ماه رجب وجود دارد. و یکی از آنها همان دعای "یامن ارجوه" است. این پنج دعا باهم هستند و با خواندن آن عباداتمان را بیمه می کنیم. عبادات انسان مخصوصا مستحبات آفت می زنند. و عبادتی که آفت زده شود هیچ تاثیری در رشد انسان نخواهد داشت. آن چیزی که یکسال عبادت انسان را بیمه می کند همین پنج دعا هستند. درماه رجب بعد از نمازها این پنج دعا را بخوانید و بعد از ماه رجب تاثیر آن را خواهید دید. 

لیله الرغائب شب برگرداندن قلوب به سمت خداست

رغائب جمع رغبت و به معنای میل و گرایش به چیزی است. و اصلا به معنای آرزوها نیست. و در هیچ جایی نقل نشده است که شب آرزوها باشد. چرا رغائب گذاشته است؟ زیرا در چنین شبی کسانی که میل و گرایش به عبادت و بندگی دارند می آیند و آنهایی که میل به عبادت ندارند، مبدأ میلشان عوض می شود. 
باید فکرکنیم ببینیم امیال ما دنیوی ست یا معنوی. باید از عبادات لذت ببریم. لیله الرغائب ظرفی ست برای برگرداندن میل انسان به آن چیزهایی که به آنها میل ندارد. 
جریانی برای موسی بن جعفر علیه السلام اتفاق افتاد که هارون الرشید متوجه عبادات طولانی و زیاد امام شد و دستور داد که چهار زن مشاطه را به سلول امام ببرند. هارون فکر میکرد که امام با دیدن این چهار زن دست از نماز برمیدارد ولی بعد از چنددقیقه به سلول امام رفت و دید که آن چهارزن به سجده افتاده و گریه میکردند. آن چهار زن را احضار کرد. خودشان هم علت را نمیدانستند. از خود امام پرسیدند که چه کردید این چهارزن مشاطه متحول شده و سجده افتادند؟ امام فرمودند: متوجه شدم که قلب هایشان و امیالشان به طرف شیطان است بخاطر همین قلبشان را به طرف خدا کردم. 
اولیای الهی میتوانند مبدا میل انسان ها را عوض کنند.

شیخ محمد بید آبادی نقل می کند که یک سحری چند جوان آمدند و گفتند شیخ محمد می توانی برای ما کاری انجام دهید؟ گفتم بله. من را به خانه ای بردند و در یک اتاق تاریکی واردشدیم گفتند شیخ محمد بنشین. چراغ را روشن کردند و دیدم که فضای اتاق پراست از دختر و پسر. سرم را میان زانوانم گذاشتم که صحنه را نبینم. دختری نزدیک آمد و مصرعی از شعر حافظ را می خواند و می رقصید. می گفت شیخ محمد گر تو نمی پسندی تغییر ده قضا را... شیخ چوبدستی خود را در هوا چرخاند و گفت تغییر دادم. به محض گفتن این جمله دختر رقاصه بر سجده افتاد. علاوه بر او تمام دختر و پسر به سجده افتادند. شیخ از خانه خارج شد. از او پرسیدند که چه شد اینگونه دختر و پسرها به سجده افتادند؟ شیخ فرمود: " دیدم توجه قلبشان به شیطان است. میل و توجه قلبشان را به طرف خدا کردم".  

حقیقت مقلب القلوب در عالم سیدالشهداست 

یک کسی به خدمت امام صادق علیه السلام رسید. پرسید افضل اعمال در لیله الرغائب چیست؟ امام فرمودند: " زیارت حسین علیه السلام".  درک لیله الرغائب منوط به توجه به قبر سیدالشهداست.وهب که محبت امام به دلش افتاد دورکعت نماز تا آن زمان نخوانده بود. اما عاقبتش همان چیزی شد که همه می دانیم. خوش به حال کسی که مبدأ میلش توسط امام حسین علیه السلام عوض شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.