منبرهای یک دقیقه ای/عباس (علیه السلام) اسلام خود را در تسلیم خلاصه کرده بود

کد خبر: 90978
وارث

تسليم شدن دربرابر حضرت حق و کلام خدا،‌ مهم‌ترين مشي در سيره زندگي حضرت عباس (علیه السلام) است و اگر اين تسليم به دور از بينش و بصيرت باشد، بی‌تردید اثري ندارد و ما مي‌بينیم که حضرت نمونه کامل بصيرت است.

عباس (علیه السلام) اسلام خود را در تسلیم خلاصه کرده بود؛ تسلیم در برابر خدا، و در برابر ولی امر مسلمانان. بنابراين مي‌بينيم که حضرت با صدق نيت، بصيرت قوي و اخلاص؛‌ نخست تسليم خواست و اراده خداي متعال است،‌ در گام بعدي از ولي و حجت خدا و امام معصوم (علیه السلام) با تمام وجود تبعيت مي‌کند و در نقطه آخر اينکه همواره با تعبد و بندگي در مسير رستگاري حرکت مي‌کند و اين نشانه باوري توحيدي است که در وجود عباس (علیه السلام) موج مي‌زند که ما در زيارتنامه حضرت نيز مي‌خوانيم:‌

«شهادت مى‏دهم که تو، در برابر جانشین رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) در مقام تسلیم بودى، امام حسین (علیه السلام) را تصدیق کردى، به حجت خدا وفادار ماندى و خیرخواه امام خود بودى. من شهادت مى‏دهم و خدا را نیز گواه مى‏گیرم که تو راه جنگاوران و شهداى بدر را پیمودى. شهادت مى‏دهم که تو در خیرخواهى تا آخرین حد تلاش کردى و آنچه در توان داشتى، به انجام رساندى.»

پی نوشت: گفت و گو با حجت الاسلام والمسلمين سيد کاظم ارفع/اردیبهشت 97

منبرهای یک دقیقه ای

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.