خبر هیئت؛

حجت الاسلام صراف:  نماز بدون دعا بالا نمیرود

کد خبر: 91899
هرچقدر دعا بعد از نمازتان زیاد بیشتر نمازتان بیشتر بالا میرود.  نماز بدرن دعا بالا نمیرود.
وارث

مرام مناجات خوانی شب های ماه رمضان با سخنرانی حجت الاسلام صراف در هیئت ریحانه النبی(س) برگزار می شود. 

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام صراف را میخوانید: 

لذت عادت در انسان با دعا است

در مباحث قبل در مورد اهمیت انس با دعا و جایگاه دعا آنقدر مهم است که یک اسم عظیم بار معارفی که ازاهل بیت علیهم السلام به ما رسیده در چارچوب و عرضه ادعیهای که از اهل بیت رسیده به ما انتقال پیداکرده است. خدا ند در آیه 60 سوره غافر می فرماید: " وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ.  و پروردگارتان فرمود مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم در حقيقت كسانى كه از پرستش من كبر مى ‏ورزند به زودى خوار در دوزخ درمى ‏آيند". 
ازامام معصوم درمورد کبری که در آیه امده پرسیدند حضرت فرمودند: " دعا". 
چرا اهمیت به دعا زیاد است؟ طبق آیه قران، هدف از خلقت عبودیت انس و جن است. و عبادت هم همان فهم و درک ماست. و درک و فهم ما هم با انس با قران زیاد می شود. اگرکسی که می خواهد به مغز دعا برسد باید با دعا انس پیدا کند. 
لدت عبادت کردن فقط با انس با قران به وجود می اید. فرزند آیت الله بهجت رحمه الله می فرمود: پدرم در دوهفته اخر عمرشان تعقیبات نمازشان نزدیک به دوساعت طول می کشید. 
ما اگر از عابادت لذت نمی بریم بخاطر این است که مغز دعا را درک نکرده ایم. و فرق ما با اولیای الهی در همین است. انس با دعا در روند سلوک تاثیر دارد. 
در سحرهای ماه رمضان با دعای ابوحمزه ثمالی انس بگیرید. امام سجادر در سجده اخر نماز شبشان این دعا را کامل می خواندند. ان هم با گریه و زاری. 

 دعا در نماز موضوعیت دارد 

هرچقدر دعا بعد از نمازتان زیاد بیشتر نمازتان بیشتر بالا میرود.  نماز بدون دعا بالا نمیرود. ما در زمان خودمان انقدر عالم داریم که برایمان حجت باشند. سیدمحمد باقر شفتی دوسال قبل از به سن تکلیف رسیدنش در چله زمستان بیدار میشد و یخ را میشکست و وضو میگرفت و نماز شبش را می خواند. کیفیت نماز میرزا جواد آقای ملکی تبریزی به این صورت بوده که با اذان شروع می کرد و با طلوع افتاب سلام می دادند. تمام نمازشان را قنوت می گرفت و معتقد بودند که هرچه که قرار است به انسان داده شود در قنوت داده میشود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.