اثری که ماه مبارک رمضان بر عملکرد ما در ماه شوال می‌گذارد

کد خبر: 92616
 کارشناس علوم قرآنی گفت: در ماه شوال سعی می‌کنیم نمازهای خود را اول وقت و با خشوع و خضوع به جا بیاوریم که مجموع این اعمال دلالت بر این است که ماه رمضان بر روی بیشتر افراد تاثیر گذاشته است.  
وارث

حجت‌الاسلام والمسلمین داوود کیانی کارشناس علوم قرآنی درباره تاثیرات ماه مبارک رمضان در ماه شوال گفت: تاثیر روزه‌داری در ماه رمضان باعث می‌شود که در ماه شوال برخی خطاها از جمله غیبت را که قبلا مرتکب می‌شدیم انجام ندهیم و مراعات کنیم.

وی در همین راستا افزود: در ماه شوال سعی می‌کنیم نمازهای خود را اول وقت و با خشوع و خضوع به جا بیاوریم که مجموع این اعمال دلالت بر این است که ماه رمضان بر روی بیشتر افراد تاثیر گذاشته است. در واقع اثر ماه مبارک رمضان بر افراد باقیست و مانع حرکت افراد به سمت گناهانی است که پیش از این ممکن بود مرتکب شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین کیانی ادامه داد: خدمت به مردم مسئله‌ای اجتماعی است و افراد سعی می‌کنند که آن چه از دستشان بر می‌آید را در این باره انجام دهند. اگر در اعمالی که در ماه شوال انجام می‌شود ضعف وجود دارد به این معنی است که ماه مبارک رمضان بر فرد تاثیر نگذاشته است.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اسلام(ص) بیان کرد: فردی از حضرت محمد(ص) پرسید چه کنم که خدا مرا دوست داشته باشد؟ حضرت فرمودند تقوا داشته باشید. پرسید چه کنم محبوب مردم باشم؟ حضرت فرمود آن چه از دستت بر می‌آید به مردم خدمت کن و انتظاری نداشته باش. پرسید چه کنم عمر پربرکتی داشته باشم؟ حضرت فرمود به پدر و مادر خود احترام بگذار.

این کارشناس علوم قرآنی افزود: در ماه خدا ۳۰ روز روزه گرفتیم، مناجات کردیم، دعا خواندیم، حال در ماه شوال باید اثرات آن عبادت‌ها باقی بماند، چشم، گوش، دهان و دستمان که در ماه مبارک رمضان روزه بود در ماه شوال اثرات و نتیجه خود را بگذارد. سعی کنیم گناه نکنیم و در خدمت به جامعه از هیچ تلاشی کوتاهی نکنیم. این اعمال اثرات ماه مبارک رمضان است که در اعمال ماه شوال باید هویدا باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کیانی خاطرنشان کرد: اگر اثرات ماه مبارک رمضان در اعمال ماه شوال هویدا نباشد معلوم است که روزه‌ها بر وجودمان تاثیر نگذاشته است اما اگر بازدارندگی از گناه در وجودمان است مشخص می‌شود روزه هایمان تاثیر داشته و قبول شده است.

منبع: میزان


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.