آیت‌الله محمد هادی عبدخدایی:

اسراف در خرید مخالف با سیره اهل بیت(ع) است

کد خبر: 93020
خطیب حرم مطهر رضوی اظهار کرد: رعایت حال دیگران یکی از توصیه‌های مهم اهل بیت(ع) است که اتفاقا در حوزه اقتصادی مقاومتی خیلی کاربردی است، حرص ورزیدن برای خرید یک کالای کمیاب مخالف با سیره اهل بیت(ع) است.

آیت‌الله محمدهادی عبدخدایی،  در ویژه‌برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر رضوی که قبل از نماز مغرب در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: امام صادق(ع) در طول زندگانی خویش پیوسته سعی داشتند مانند مردم عادی زندگی کنند، ایشان چون فقرا نان مخلوط از گندم و جو استفاده می‌کردند و می‌فرمودند «خدا می‌داند که می‌توانم به بهترین صورت نان گندم خانواده‌ام را تهیه کنم، اما دوست دارم خداوند مرا در حال برنامه‌ریزی صحیح زندگی ببیند».
خطیب حرم مطهر رضوی افزود: رعایت حال دیگران یکی از توصیه‌های مهم اهل بیت(ع) است که اتفاقا در حوزه اقتصادی مقاومتی خیلی کاربردی است، حرص ورزیدن برای خرید یک کالای کمیاب مخالف با سیره اهل بیت(ع) است.
وی با اشاره به اینکه امام صادق(ع) افزون بر تربیت شاگرد، به کار نیز مشغول بودند، بیان کرد: امام صادق(ع) نه تنها ديگران را دعوت به كار و تلاش مي‌كردند، بلكه خود نيز با وجود مجالس درس و مناظرات و... در روزهای گرم تابستان، در مزرعه‌‌شان چون دیگر کشاورزان كار می‌كردند.
خطیب حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه ششمین امام شیعیان در امور تجاری بر رضايت خداوند تأكيد داشتند، گفت: وقتی كارپرداز امام صادق(ع) با سرمايه ایشان برای تجارت به مصر رفت و با سودی زیاد برگشت، امام از او پرسيدند «اين سود زیاد را چگونه به دست آورده‌ای؟» کارپرداز گفت چون مردم نيازمند كالای ما بودند، ما هم به قيمت گزاف فروختيم، امام فرمودند «سبحان‌الله».
آیت‌الله عبدخدایی ادامه داد: امام صادق(ع) به کارپرداز خویش فرمودند عليه مسلمانان هم‌پيمان شديد كه كالايتان را گران بفروشید، لذا امام اصل سرمايه را برداشتند و سودش را نپذيرفتند و به او فرمودند «ای مصادف، چكاچک شمشيرها از كسب روزی حلال آسان‌تر است».
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اسلام تنبلی را مورد نکوهش قرار داده است، گفت: روشن است کسى که به کار و تلاش نپردازد و به تأمین معاش و خرج زندگی خویش همت نگمارد، باید از دسترنج و درآمد دیگران بهره گیرد و مى‌دانیم که سربار جامعه شدن مورد مذمت شدید اسلام است.

منبع:ایکنا


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.