تعبیر جالب آیت الله خاتمی از اهمیت زیارت 

کد خبر: 93106
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: زیارت امامزادگان مصداق اجر رسالت نیز هست و نفس آمدن به امامزادگان ولو نزدیک ضریح هم نرویم، احترام و اجر رسالت را دارد.
وارث

 آیت الله سید احمد خاتمی، در مراسم ملی تکریم و بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه که در امامزاده حسن(ع) واقع در منطقه ۱۷تهران برگزار شد، گفت: دهه کرامت از ابتکارات ارزشمند جمهوری اسلامی ایران است که با ولایت حضرت معصومه سلام الله علیها شروع و همزمان با ولادت حضرت امام رضا علیه اسلام به پایان می رسد و این موارد در جهت آشنایی مردم با اهل بیت(ع) بسیار موثر است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اکثر امامزادگان ما عنوان مهاجر فی سبیل الله را دارند و اهل ایران نبودند و از مدینه هجرت کردند و به خاطر خفقانی که در زندگیشان در آن زمان از جانب حکومت وقت بود مجبور شدند به این سرزمین مهاجرت کنند و همچنین در روایت ذکر شده کسی که مهاجرت می‌کند رفیق و همنشین حضرت ابراهیم علیه السلام است و هجرت در صدر اسلام واجب بود و بعدا این وجوب هجرت برداشته شد.

آیت الله خاتمی افزود: امام رضا علیه السلام در زمان حضور خود در مرو دو نامه نوشتند و در یکی این نامه ها به خاندان نبوت نوشتند که بیایید به ایران که وضع و اوضاع اینجا مساعد است و نامه ویژه به حضرت معصومه سلام الله نیز نوشتند و نکته خیلی مهم این که این خانم از شش سالگی تحت سرپرستگی امام رضا علیه السلام بودند و این خانم از شش سالگی روی پدر بزرگوارشان را ندیدند.

امام جمعه موقت تهران اظهار کرد: عنوان دیگر امامزادگان عنوان فقیه و حکیم است. در روایت وارد شده، عده ای برای دیدن و رفع سوال خود قصد زیارت امام کاظم علیه السلام کرده بودند و از قضا حضرت به مسافرت خارج از شهر رفته بودند و نتوانستند حضرت را ببینند ولی حضرت حضرت معصومه سلام الله علیها جواب سوالات این افراد را مکتوب دادند و در راه وقتی این افراد با امام کاظم ملاقات کردند و سوالات خود و جواب خانم رو نشان حضرت دادند و در پاسخ امام کاظم علیه السلام با دیدن جواب ها سه مرتبه فرمودند «فداها ابوها»

وی تاکید کرد: مقام حضرت معصومه سلام علیها را اگر کسی می خواهد بشناسد همین روایت ها و جواب و سوالات مراجعه کنندگان به منزل امام کاظم علیه السلام را می توان مشاهده کرد که چطور خانم پاسخ گو بودنند و مورد دیگر از مقامات این خانم اهتمام و توسلات علما  به این خانم بزرگوار است که از دیگر مقامات حضرت معصومه سلام الله علیها است و امام خمنینی مقید بودند بعد از درس برای زیارت به حرم ایشان تشزیف می بردند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: عبد العظیم حسنی با چهار واسطه به امام حسن مجتبی علیه السلام می رسند  که در دوران پنج امام بوده و از دو امام روایت دارد و فقیه برجسته است و دین خودش را عرضه کرد به امام هادی و امام هادی علیه السلام به عبدالعظیم الحسنی فرمود خدا تو را در این راه ثابت قدم نگه دارد.

وی در ادامه با ذکر عناوین دیگر امامزادگان بیان داشت: بعضی از امامزادگان علاوه بر فقیه و عالم و مجاهد، عنوان شهید را دارند شهید سید علائدین حسین که ده سال داشت و با شمشیر کشته شده است و مردم شیراز یک اعتقاد خاص به این امامزاده دارند.

آیت الله خاتمی گفت: احمد بن موسی هم شهید است و  حضرت معصومه سلام الله علیها نیز در همین کاروان هم حضور داشتند و مزدوران خلیفه وقت چند تن از خاندان اهل البیت را در این کاروان شهید کردند و حضرت معصومه سلام الله علیها را نیز در این هنگام مسموم و شهید کردند و همچنین شخص عبدالعظیم الحسنی را هم شهید کردند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: عنوان دیگر بعضی از امامزادگان عنوان ولی بودن است و این احترام و اکرام مردم یک دلیل و برهانی دارد و چرا که ممکن نیست این کرامات از امامزادگان باشد و بگوییم خبری در اینجا نیست بلکه خبر هایی در این امامزادگان است. بسیاری از این امامزادگان اولیای خدا بودند و به همین علت خداوند دلها را متوجه این قبور متبرک کرده است.

آیت الله خاتمی بیان داشت: در کامل الزیارات ذکر شده که یک رقیه ای در بین اسراء بوده است، در وجود این دختر هیچ شبهه ای نیست ولی اسم و عنوان که رقیه و یا فاطمه باشد اختلاف است که این هم مهم نیست و از  توسلات به حضرت رقیه زیاد ذکر شده است و این حاجات و کرامات را به چشم دیده ام و از این معلول پی می بریم که دلیلی بر مقامات این دختر بزرگوار است.

وی به نقل مطلبی از مرحوم آیت الله مشکینی پرداخت و گفت: مرحوم آیت الله مشکینی می فرمود هر کدام از این امامزادگان یک کوپنی دارند و هر وقت صلاح باشد این امامزادگان آن کوپن را خرج می کنند و خدا این عنایت را مدام به این امامزادگان افاضه کرده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ضمن تشکر از سازمان اوقاف و امور خیریه در باره ثبت این روز ملی، بیان داشت:  از سازمان اوقاف و امور خیریه که این  روز ملی را به این نام ثبت ملی کرده است، تشکر میکنم و واقعا که کار نو و ابتکاری بود و با ایجاد برنامه های متنوع در این امامزادگان فعالیت های بسیاری انجام میدهند و مردم به آسانی استفاده معنوی خودشان را می برند.

آیت الله خاتمی در پایان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره جایگاه بقاع متبرکه، گفت: مقام معظم رهبری تاکید دارند که امامزادگان و بقاع متبرکه باید قطب فرهنگی کشور باشند و این ظرفیت را به الحمدلله این مکان های متبرک دارند و باید از این فرصت در جهت مقابله تهاجم فرهنگی استفاده کرد.

امام جمعه موقت تهران افزود: زیارت این امامزادگان مصداق اجر رسالت نیز است و نفس آمدن به این امامزادگان ولو نزدیک ضریح هم نرویم این احترام و اجر رسالت را دارد.

منبع:حوزه


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.