فراخوان حمایت از حجاب در مراسم نماز جمعه نیجریه

کد خبر: 93257
سازمان حقوق مسلمانان نیجریه به منظور حمایت از دختران و زنان مسلمان، برگزاری مراسم همبستگی با حجاب در مراسم نماز جمعه را خواستار شد.
وارث

سازمان حقوق مسلمانان نیجریه(موریک) طی بیانیه‌ای که از سوی «اسحاق اکینتولا»، رئیس این سازمان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، برگزاری مراسم حمایت از حجاب در مساجد را پس از اقامه نماز جمعه به منظور همبستگی با دختران و زنانی که به دلیل محدودیت‌ها مجبور هستند از حجاب خود صرف نظر کنند، خواستار شد.

در این بیانیه با اشاره به یکپارچه‌بودن تمامی مسلمانان نیجریه برای دفاع از حق دختران و زنان مسلمان در حفظ حجاب حضور همه جانبه نمازگزاران در این مراسم برای اعلام انزجار از محدودیت‌های موجود درباره حجاب به ویژه در مراکز علمی و آموزشی درخواست شد.

همچنین در ادامه بیانیه از همه مسلمانان نیجریه درخواست شده که در این حرکت حضور یافته و حتی المقدور لباس سفید به نشانه صلح‌طلبی مسلمانان برتن کنند.

گفتنی است؛ طی ماه‌های گذشته اقدامات گسترده بسیاری از مراکز علمی و آموزشی نیجریه برای ممانعت از حجاب دختران به چالشی جدی تبدیل شده تا آنجا که در شهر «ایبادان» در جنوب غرب این کشور والدین دانش‌آموزان و دانشجویان برای احقاق حق فرزندان خود در حفظ حجاب متوسل به دادگاه شده و از مسئولان این مراکز شکایت کرده‌اند.

با وجود این‌که بیشتر جمعیت نیجریه مسلمان است؛ اما به دلیل لائیک‌بودن حکومت برخی مراکز محدودیت‌هایی را برای دختران و زنان محجبه در اماکن آموزشی ایجاد می‌کنند و از آنجایی که آموزش این کشور بر عهده بخش خصوصی است این نوع اعمال سلیقه‌ها نیز چندان مورد اعتراض دولت قرار نمی‌گیرد.

لازم به ذکر است که این معضل بیشتر در ایالت‌های جنوبی و جنوب غربی نیجریه که اکثریت مسیحی در آنها سکونت دارند، به چشم می‌خورد و در پایتخت و استان‌های شمالی و مسلمان‌نشین تاکنون موردی مشاهده نشده است.

منبع: ابنا
 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.