حجت‌الاسلام هاشمیان:

روضه بستر تبیین فلسفه و اهداف قیام عاشورای حسینی است

کد خبر: 94876
حجت‌الاسلام هاشمیان با بیان‌اینکه مانایی قیام کربلا مرهون روشنگری امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) است، گفت: ائمه(ع) به روضه اهمیت بسیار داده و در این بستر فلسفه و اهداف قیام عاشورا را تبیین می‌کردند.
وارث

حجت الاسلام والمسلمین «هاشمیان» شامگاه جمعه، ۲۲ شهریور ماه به مناسبت دهه دوم ایام محرم در مسجد جامع غدیرخم به سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: سه شخصیت امام حسین(ع)، حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) در کربلا نقش بسیار مهمی داشتند.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه تذکر درباره شهادت امام حسین(ع) و زمینه های آن تنها به روز عاشورا اختصاص ندارد، تصریح کرد: حضرت(ع) برای رسیدن مقام شهادت در روز عاشورا مسیری طولانی و سخت را طی کرده بودند.

وی افزود:‌ پیامبران، اهل‌بیت(ع) و رهبران دینی هرگز برای دنیا با هیچ فرد یا گروهی درگیر نشدند بلکه تنها هدف آنها  حفظ دین الهی بود، امام حسین(ع) در وصیتنامه خود می‌فرمایند: قیام من در راستای اصلاح دین امت رسول‌الله(ص)  بود و برای سرکشی، خوش‌گذارنی، فساد و ظلم نبود

حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمیان با بیان اینکه یاران امام حسین(ع)‌ افرادی بصیر و آگاه بودند، اظهار کرد: آنها امام زمان خود را خوب شناخته و تربیت یافته مکتب امام حسین(ع) بودند، شهادت امری بسیار بزرگ است که نصیب هر کسی نمی‌شود بلکه با مشقت و مجاهدت فراوان به دست‌ می‌آید.

این استاد حوزه و دانشگاه درباره اسارت حضرت زینب(س) به عنوان دومین واقعه مهم کربلا، گفت: رسالت حضرت زینب(س) در کربلا اسارت و آگاه‌سازی مردم نسبت به ظلم یزیدیان در کربلا بود. سخنرانی حضرت(س) در کوفه و شام همه دشمنان را رسوا کرد.

وی افزود: حضرت زینب(س) با اینکه داغ عظیمی دیده بودند با ایمان و عظمت روحی که داشتند در کنار تحمل مصایب و شرایط سخت اسارت دشمن را رسوا می‌کردند.

حجت الاسلام والمسلمین هاشمیان درباره سومین امر مهم کربلا، بیان کرد: حفظ و نگهداری دستاوردهای کربلا در دوران اوج قدرت و خفقانی و فشاری که بنی‌امیه ایجاد کرده بود، کاری بود که امام سجاد(ع) انجام دادند. شاید اگر روشنگری و یادآوری امام سجاد(ع) نبود امروز از قیام کربلا اثری باقی نمانده بود.

منبع:شبستان

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان درباره اهمیت مجالس روضه و گریه برای امام حسین(ع)، خاطرنشان کرد:‌ همه ائمه معصومین(ع) به این امر مهم بسیار بها می‌دادند و در قالب روضه هدف قیام عاشورا را برای مردم تبیین می‌کردند که مردم هدایت یابند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.