در خلوت و جلوت شرم داشته باشیم

کد خبر: 101675
شرم مخصوص حضور دیگران نیست. وقتی از حضور بندگان خدا خجالت می‌کشیم، چرا از خدا خجالت نکشیم. امیرمؤمنان(ع) فرمود: شرم کنید از کار زشت، در زمانی که تنها هستید و آن کسی که در آنجا شما را می‌بیند همان می‌خواهد در قیامت شهادت دهد و علیه شما حکم صادر کند.
وارث

محسن اسماعیلی،‌ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و نهج‌البلاغه‌‌پژوه، در درس‌گفتارهای علوی می‌گوید: ما جلوتی داریم و خلوتی. گاهی در حضور دیگران و گاه تنها هستیم. وقتی در حضور دیگران هستیم، کمتر می‌شود که دچار کار خطا شویم و دست به گناه بزنیم. خجالت می‌کشیم و شرم داریم از اینکه در مقابل دیگران گناه کنیم که بسیار باارزش است و خدا نکند از کسی این شرم گرفته شود.

امام صادق(ع) فرمود که پیامبر(ص) فرمود: از میان همه گفته‌های حکمت‌آمیز انبیا(ع) یک چیز بیشتر باقی نمانده است و آن اینکه اگر حیا ندارید، هر کاری دلتان می‌خواهد انجام دهید. پس بسیار مهم است که در مقابل چشم دیگران حیا داشته باشیم. اما مهم‌تر این است که در خلوت هم حیا داشته باشیم.

شرم مخصوص حضور دیگران نیست و وقتی از حضور بندگان خدا خجالت می‌کشیم، چرا از خدا خجالت نکشیم. علی(ع) فرمود: شرم کنید از کار زشت، در زمانی که تنها هستید و آن کسی که در آنجا شما را می‌بیند همان می‌خواهد در قیامت شهادت دهد و علیه شما حکم صادر کند.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.