بنا نیست هیأت از فضای مردمی خارج شود

کد خبر: 116650
رییس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور با بیان اینکه ما به دنبال دخالت در امور هیأت‌ها نیستیم گفت: ما در سازمان هیأت به دنبال انضباط و انسجام هیأت‌ها هستیم.

حجت‌الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور با حضور در برنامه آرمان شبکه قرآن که با موضوع شبکه‌سازی هیأت‌ها برای جهاد تبیین پخش شد، با اشاره به سابقه تشکیل سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور اظهار کرد: سازمان هیأت یک سال و دو ماه است که تأسیس شده است. البته پیش از آن حدود دو سال هم به صورت آزمایشی فعال بود و در حال طراحی و برنامه‌ریزی بود. به طور رسمی یکسال و دو ماه است که تأسیس شده است.

بنا نیست هیأت از فضای مردمی خارج شود

وی در مورد اینکه آیا قرار است سازمان هیأت بر موضوع هیأت ورود کرده و پای دولت به هیأت هم باز شود، خاطرنشان کرد: موضوع هیأت موضوعی نیست که دولتی باشد، سازمان هیأت در تلاش است که موانع بر سر راه هیأت را بردارد. بنا نیست هیأت از فضای مردمی خارج شود.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور ادامه داد: هیأتی که امروز مشاهده می‌کنیم مربوط به ۱۴۰۰ سال پیش است که پایه‌اش بر اصالت است. قرار است هیأت با کمک مردم و اهل‌بیت (ع)، مسائل امروز جامعه به ویژه در حوزه فرهنگی را برطرف کند. در اصل در نظر داریم در هیأت موانع را برطرف و جامعه‌پردازی کنیم.

باباخانی تصریح کرد: برای نمونه بخش‌های مختلفی در این سازمان داریم که کارهای پژوهشی و مطالعاتی انجام می‌دهند همانند اندیشکده هیأت که متشکل از ۱۰۰ نفر متخصص است که در موضوعات تخصصی که نسبت با هیأت دارد کار می‌کنند. این موضوعات بیشتر در حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی، تربیتی، فرهنگی هستند که تلاش می‌کنند مسائل مختلفی که نسبت هیأت را در توسعه مفهوم واژگانی به پیش می‌رود، احصاء کنند.

اصیل‌ترین سرمایه ما در حوزه فرهنگ، هیأت است

وی افزود: سرمایه هیأت، اصیل‌ترین سرمایه‌ای است که در حوزه فرهنگ داریم زیرا اصالت‌ها و گستره مخاطب هیأت بسیار بالا است و معارف اهل‌بیت (ع) در کنار هنر مدیریتی و تشکیلاتی معجونی درست کرده که انسان ساز است. پس باید در حوزه مفاهیم و توسعه آن در هیأت کار کنیم.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی بیان کرد: مجموعه‌ای از انسان‌های فرهیخته در هیأت داریم که شاید برخی از آنها مدرک رسمی هم ندارند اما در دانشگاه بزرگ هیأت تحصیل و افق‌های بزرگی در حوزه شعر، نواها، خدمات اجتماعی و مدیریت فرهنگی گره‌گشایی کردند.

باباخانی یادآور شد: یکی از نکات مهم در سازمان هیأت توسعه زیرساختی فکری و محتوایی است، از این رو سازمان به دنبال مباحث اندیشه‌ای، شبکه‌سازی، توسعه شبکه‌ها، ارکان هیأت مثل نوحه و ستایشگران و خدمت به جریان هیأت است. در حال حاضر ما با ۹۳ هزار هیأت تعامل داریم که کمترین ارتباط یعنی در مجوز دهی و بیشترین ارتباط مرتبط با بسترسازی برای برخی هیأت‌ها است. وقتی بستر برقرار باشد، هیأت‌ها با هم در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی ارتباط می‌گیرند.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور اضافه کرد: در عرصه هیأت شبکه‌های مختلفی از جمله شورای هیأت، خانه مداحان‌، کانون مداحان، بسیج مداحان و جامعه ایمانی مشعر را داریم که منشأ اثر هستند و ما تلاش داریم بین این مجموعه‌ها انسجام ایجاد کنیم.

تا به امروز ۳۰۰ مسأله مرتبط با هیأت احصا شده است

وی ابراز کرد: ما از ظرفیت خود هیأتی‌ها برای برطرف شدن موانع استفاده می‌کنیم. در اندیشکده هیأت؛ هیأت‌های مهمی حضور دارند که امروز ۳۰۰ مسأله را احصا کردند که گاهاً برخی مسائل نزدیک به ۱۰ الی ۱۵ سال نیاز به تمرکز و کار دارد تا بتوان در هیأت، راه‌گشایی کرد.

به گفته رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور، ما در سازمان هیأت به دنبال انضباط و انسجام هیأت‌ها هستیم. شورای شبکه‌های هیأت در حال حاضر از هیأت‌های دانش‌آموزی تا دانشجویی در کنار هم قرار گرفته و به جای تداخل با هم بیشتر به دنبال ارتباط با هم هستند تا به راهبرد مشترک برسند.

هیأت باید انسان‌ساز باشد

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور تاکید کرد: هیأت تنها جایی برای برپایی مراسم مذهبی نیست، بلکه هیأت باید انسان ساز باشد نوجوان تربیت کند و وقتی که از دنیا خسته می‌شویم به هیأت برویم تا آرامش پیدا کنیم.

باباخانی خاطرنشان کرد: هیأت ظرفیت زندگی دارد و در مقابل ما دشمنانی داریم که با قرآن، مسجد و هیأت مقابله می‌کنند. همیشه این مقابله هم به صورت سخت نیست و گاهی یک مفهوم را از داخل تهی می‌کنند. در اینجا اگر هیأت مساله مردم را حل نکند و صرفاً برای برپایی مراسم باشد، آن هیأت به معنای احیای معارف اهل‌بیت (ع) نیست این در حالی که ما در هیأت باید به مقابله با دشمن خود بپردازیم.

وی یادآور شد: مهرواره هوای نو یکی از اقدامات سازمان بود که در آن تلاش می‌شود تشکل‌هایی که حل مسأله می‌کنند و مردم را دعوت به گره‌گشایی می‌کنند و افق‌های جدیدی را نشان می‌دهند، به مردم معرفی شوند. البته هوای نو نتوانسته با همه ارتباط برقرار کند اما تلاش خود را می‌کند تا هیأت‌هایی را که در حوزه‌های جوانان، هنری، رسانه‌ای، ورزش و … کار می‌کنند، به مردم معرفی کند.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور با بیان اینکه هیأت‌ها را کاملاً مردم اداره می‌کنند، تصریح کرد: هر هیأت با اعضای هیأت و مسائل محله آن هیأت، ارتباط برقرار می‌کند. به همین دلیل رهبر معظم انقلاب فرمودند «مرکز، کانون و پایگاه جهاد تبیین، هیأت است». اما چرا رهبر انقلاب بین این همه نهاد فرهنگی روی موضوع هیأت تاکید دارند و چرا هیأت آنقدر مهم است چرا حل مسائل بزرگ کشور مثل موضوع خانواده را از هیأت درخواست کردند؟ چون تمام تخصص‌ها در هیأت وجود دارد و بالقوه این ظرفیت وجود دارد. اگر موانع را بتوانیم برطرف کنیم ما توانایی حل مسائل جامعه را خواهیم داشت و با هیأت می‌توان کار بزرگی کرد.

راه‌اندازی هیأت خبرنگار برای جهاد تبیین در هیأت‌ها

باباخانی افزود: جهاد در دفاع مقدس بسیار سخت بود اما جهاد فرهنگی بسیار پیچیده است زیرا عناصر تبلیغی دشمن از ما خیلی قوی‌تر است. اما به وسیله مسجد، هیأت و همچنین با معارف اهل‌بیت (ع) می‌توانیم جریان تبیین را در پیش بگیریم.

وی ادامه داد: یکی از پروژه‌های ما برای ورود به جهاد تبیین، این است که هر هیأت یک خبرنگار داشته باشد و اتفاقات خوب آن محل را روایت کند. این اتفاق، ظرفیت هیأت را آزاد می‌کند. البته برای اینکه هر هیأت یک خبرنگار داشته باشد آموزش افرادی را که در هر هیأت آمادگی این کار دارند را در پیش گرفتیم. همچنین در تلاش هستیم خبرنگار هیأت را مسلح به موضوع جهاد تبیین کنیم.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور اضافه کرد: در حوزه محتوایی و رسانه‌ای و حتی در توزیع مطلب خبرنگار را آموزش می‌دهیم. هیأت‌ها نیز می‌توانند در این راستا به هم کمک کنند، چون ممکن است برخی هیأت‌ها در حوزه نمایشی و فیلم‌کوتاه و حتی تولید محتوا و توزیع رسانه‌ای فعال باشند که می‌توانند با هیأت‌های دیگر هم‌افرایی کنند.

نقش حاکمیت در هیأت‌ها

باباخانی در مورد نقش حاکمیت در هیأت‌ها نیز گفت: حتماً جریان هیأت به کمک‌های حاکمیت نیاز دارد مخصوصاً حوزه‌هایی که دشمن قوی وارد می‌شود.در حوزه‌های برپایی هیأت و روضه نیازی به حاکمیت نیست اما حمایت از کارهای مبتکرانه در هیأت‌ها مهم است که هنوز چرخه حمایت مالی خود را پیدا نکرده است. برای نمونه در حوزه تربیتی، هیأت‌های ما نشریه دارند اما گاهاً برخی از آنها دستگاه‌های سخت‌افزاری یا حتی امکانات نرم افزاری و رایانه ندارند و متأسفانه خیرین در این حوزه هنوز حضور ندارند. برای مثال وقتی در حوزه مشاوره، خدمات اجتماعی و فرهنگی ورود می‌کنیم و می‌خواهیم تیزر تولید کنیم کسی بانی خیر وجود ندارد و خیلی کم است.

وی در مورد مجمع خیرین هیأت نیز خاطرنشان کرد: این مجمع جدیداً به این حوزه ورود کرده است. قرار شد خیرین با یکدیگر هم‌افزایی کنند، حتی کمک به پیرغلامان هیأت‌ها در دستور کار است، زیرا برخی ستایشگران و مداحان در سنین بالا نیاز به کمک دارند. همچنین خیرین ما باید کمک کنند تا در جایی که دشمن از ما جلو است عقب نمانیم.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور تصریح کرد: یک هیأت ممکن است ۹۰ درصد خرج خود را بدهد اما ممکن است برای ده درصد باقیمانده کارش عقب بیافتد و در این شرایط سازمان هیأت تلاش کرده مجموعه‌ها را با هم درگیر کند تا مجموعه‌های هیأتی از کار عقب نمانند. وقتی یک هیأت ۳۰ تا ۵۰ هزار مخاطب دارد بانی‌ها تا یک جایی می‌توانند کمک کنند در حالی که این هیأت‌ها جریان‌ساز هستند، اما بازهم تاکید می‌کنم کارهای مهم فرهنگی و هنری برای ما بسیار مهم است و در اینجا نیاز به کمک مالی داریم.

باباخانی بیان کرد: ما احتیاج داریم برخی اندیشمندانی که در حوزه‌های مختلف تولید دارند اندیشه‌های آنها به هیأت پیوند بخورد، آموزش در هیأت به ویژه در حوزه‌های مدیریتی و تشکیلاتی، رسانه، تربیت نوجوانان و بانوان بسیار مهم است. برای مثال بانوان در هیأت‌ها نقش مهمی دارند و اصلاً اولین هیأت‌ها توسط بانوان شکل گرفته است، همانند حضرت زینب (س) که اولین هیأت را در عزای امام حسین (ع) تاسیس کرد، امروز روضه‌های خانگی توسط بانوان مدیریت می‌شود. البته در اکثریت هیأت‌ها قسمت بانوان یک هیأت خیلی خوب نیست درحالی که بانوان نسل آینده را تربیت می‌کنند و باید شرایط بهتری برای حضور آنها ایجاد شود.

وی در پایان در مورد شعار دهه فاطمیه امسال نیز گفت: مجموعه‌ای از فرهیختگان و تاثیرگذاران هیأت شعارهایی را پیشنهاد دادند اما هر هیأت شعار خود را دارد و یک شعار واحد در کنار سایر شعارها می‌تواند وحدت رویه ایجاد و گره‌گشایی کند، شعار امسال «مادرم مظلومه بود و یاور مظلومه‌ها» انتخاب شد که اشاره به غزه به ویژه زنان آن دارد، به خاطر پیوند اجتماعی زنان در غزه که غزه را تا به امروز به پیش بردند این شعار انتخاب شد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.