خبر هیئت؛

حجت الاسلام موسوی مطلق:  منظور از احسان به والدین چیست؟ 

کد خبر: 90159
از امام صادق سوال شد که طبق آیه قرآن که می فرماید: " به پدر و مادر خود احسان کنید"، منظور از احسان چیست؟
وارث

در شب ولادت پر برکت حضرت فاطمه زهرا (س) مراسم جشنی با سخنرانی حجت الاسلام موسوی مطلق و مداحی حاج سید مجید بنی فاطمه  برگزار شد.

در ادامه متن سخنرانی حجت الاسلام موسوی مطلق را می خوانید: 

یکی از کارهای خوبی که بعداز انقلاب صورت گرفت نام گذاری بعضی از مناسبت ها بود که ارزش های فراموش شده را احیا کرد. گرچه اگر به دیده حق بین نگاه کنیم، هرروز روز مادر است. اما این یک روز فرصت خوبی ست برای ابراز علاقه و ارادت به مادران. به احترام همین روز چند حدیث در مقام مادران بیان می کنیم. 

 ای کاش مادرش زنده بود 

امام سجاد علیه السلام فرمودند: " روزی مردی به خدمت نبی مکرم اسلام رسید. گفت یارسول الله! من اهل معصیت هستم و معصیت و گناهی نیست که انجام نداده باشم. آیا راهی هست که خدا به من هم نگاهی کند؟ و لطفش شامل حال من شود؟ حضرت پرسیدند: آیا والدینت در قید حیات هستن؟ عرض کرد فقط پدرم در قید حیات است. حضرت فرمودند: برو با پدرت خوش رفتار باش. راوی نقل می کند که درحین رفتن آن مرد، حضرت چندبار تکرار کردند ای کاش مادرش زنده بود!!  

 عمل به امر امام 

زکریابن ابراهیم یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام و یکی از محدثین مسیحی بود که مسلمان شد و به حج رفت و حج را به جا آورد. سپس در حج به محضر حضرت مشرف شد. و عرض کرد که من مسلمان شدم و حج را نیز به جا آوردم. حضرت پرسیدند: " چه شد که تو مسلمان شدی؟ گفت یک آیه ای از شما شنیدم. پرسیدند: کدام آیه؟ عرض کرد: آیه مَا کُنتَ تَدْرِی مَا الْکِتَابُ وَ لَا الْایمَانُ وَ لَاکِن جَعَلْنَاهُ نُورًا نهَّْدِی بِهِ مَن نَّشَاءُ 1.

حضرت فرمودند: خدا تو را به اسلام هدایت کرد و نور ایمان را در قلبت روشن کرد. سپس حضرت برای من دعا کردند. و دوباره هدایت بیشتری را برای من طلب کردند. بعد به امام عرض کردم که اقاجان! من پدر و مادرم و بستگانم همه مسیحی هستند. من چگونه با آنها رفتار کنم؟ با آنها رابطه داشته باشم یا نه؟ حضرت فرمودند: اگر گوشت خوک نمی خورند می توانی با آنها معاشرت کنی. اما مراقب مادرت باش. اگر از دنیا رفت خودت او را کفن و دفن کن. و برای او احسان کن". زکریابن ابراهیم نقل می کند که من بعد از سفر حج برگشتم. و به خدمت مادرم رفتم. و اکرام و احترام زیادی به مادرم کردم. روزی مادرم به من گفت: چه شده که تو بعد از مسلمان شدن به من احترام بسیاری می کنی؟ عرض کردم من بعد از حج به خدمت امام صادق رسیدم که ششمین پیشوای مسلمانان است و ایشان به من این امر را فرمودند. مادرم گفت: آیا گفته امام از آموزه هایی ست که در دین اسلام است؟ گفتم بله. سپس مادرم گفت پس من راهم راهنمایی کن تا مسلمان شوم. شهادتین را جاری کرد و زمان نماز ظهر و عصر رسید. نماز را به او یاد دادم و سپس از من خواست بقیه آموزه های دینی را به او یاد دهم. من هم کم کم اعتقادات مسلمین را به او یاد دادم. نماز مغرب و عشا را نیز خواند و در نیمه های شب احساس کردم علائم مرگ مادرم را فراگرفته است. همان شب مسلمان و پاک از دنیا رفت. و به سفارش امام هم خودم مادرم را کفن و دفن کردم". 

 شقی کسی است که نسبت به والدینش مهربان نباشد 

حضرت عیسی علیه السلام می فرماید: " خدایا مرا نسبت به مادرم نیکوکار قرار بده و جبار و شقی قرار نده. و معنی این سخن این است که هرکسی به پدر ومادرش کمک نکند شقی ست. کسی که اهل نماز و روزه باشد و خدمت به خلق کند اما نسبت به پدر و مادرش مهربان نباشد و کمکشان نکند شقی است. خداوند اکرام و احسان را بعد از پرستش خود قرار داده است. 

 منظور از احسان به والدین چیست؟ 

از امام صادق سوال شد که طبق آیه قرآن که می فرماید: " به پدر و مادر خود احسان کنید"، منظور از احسان چیست؟ امام فرمودند: 1- با آنها به نیکی رفتار کنید 2- آنها را مجبور نکنید که نیازهای خود را از شما درخواست کنند ولو اینکه شما هم غنی باشید. یعنی قبل از اینکه آنها از شما طلب کنند شما باید نیازهای آنها را برطرف کنید. 3- اگر به سن پیری رسیدند کمترین ستم را در حق آنها روا مدارید. حق ندارید به آنها اف بگویید و به آنها ترش رویی کنید. زیرا در رحمت به روی شما بسته میشود. هیچ گاه بالای دست والدینتان ننشینید. در راه رفتن قدم هایتان جلوتر از قدم های آنها نباشد. خدا می فرماید: اگر می خواهی بنده شاکر من باشی ابتدا باید شکر والدینت را بجا آوری. 

 حد قدردانی از مادر 

کسی از رسول خدا سوال کرد که حد قدردانی از مادر چقدر است؟ حضرت فرمودند: هیهات! که اگر بتوانید زحمات مادرتان را جبران کنید. اگر به اندازه ریگ های بیابان عربستان و به اندازه قطرات باران به مادر خدمت کنی، و مانند یک غلام و بنده درخدمت مادرت باشی، فقط به اندازه موقعی ست که تو در رحم مادرت بودی. 
 ابوذر از رسول خدا شنیده است که حضرت چند نگاه را به عنوان عبادت برشمردند. فرمودند: 1- نگاه به علی بن ابیطالب  2- نگاه به قرآن 3- نگاه به چهره عالم 4- نگاه به والدین از سر رحمت و رأفت 

پدر و مادر چه در قید حیات باشند چه در قید حیات نباشند، باید با آنها با عطوفت رفتار کرد. حتی اگر در کنار قبر پدر و مادر هم بروید گره از مشکلات شما باز می کنند.

زیرا امر به زیارت مزار والدین شده است. اگر سوره یاسین خوانده شود خداوند به اندازه هر حرف این سوره برای شما آمرزش می نویسد. 

این نکته نیز قابل توجه است که تمامی این احادیث در حق همسر هم آمده است. همانطور که دعای پدرومادر در حق فرد اثر گذار است دعای همسر هم این چنین است. 
----------------------------- 
1- سوره شوری، آیه 52


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.