یک استاد حوزه علمیه: 

مبارزه با رانت‌خوارهای اقتصادی و سیاسی وجهه همت حکومت علوی بوده است

کد خبر: 94248
حجت‌الاسلام امین با بیان‌اینکه مبارزه با رانت‌خوارهای اقتصادی و سیاسی وجهه همت حکومت علوی بوده است، گفت: در حکومت عدل امیرمومنان(ع) حتی اگر یک حاکم یا کارگزار حکومت هم تخلف کرده باشد، تنبیه می‌شود.
وارث

حجت الاسلام «امین» شامگاه شنبه ۲۶ مرداد در مراسم جشن به مناسبت ولادت امام هادی(ع) که در مسجدجامع غدیرخم برگزار شد، اظهار کرد: همه پیامبران و ائمه معصومین(ع) تمام تلاش خود را برای رسیدن به دو هدف متمرکز می‌کردند.

 

این استاد حوزه علمیه افزود: یکی از این اهداف اقامه دین در جامعه بود که آن را محدود به زمان و مکان نمی‌کردند، چنان که وقتی امیرمومنان امام علی(ع) به حکومت رسیدند، فرمودند قصد من از خلافت حاکم کردن دین و اجرای حدود الهی در جامعه است و هرگز دنبال ریاست و حکومت نیستم.

 

حجت الاسلام امین با اشاره به هدف دیگر تلاش پیامبران و ائمه معصومین(ع)، ابراز کرد: سوق دادن مردم به سوی عدالت فردی و اجتماعی از دیگر اهداف آنها بود تا عدالت ملکه وجودی افراد شود و آن را در همه ابعاد زندگی رعایت کنند.

 

وی با اشاره به عدالت امیرمومنان امام علی(ع) در دوران حکومت چهار سال و اندی خود، بیان کرد: حضرت امیر(ع) در این زمینه بسیار حساس و دقیق بودند، مبارزه با رانت‌خوارهای اقتصادی و سیاسی جزئی از عملکردهای ایشان بود به گونه‌ای که کسی نتواند از بیت‌المال سوءاستفاده داشته باشد.

 

حجت الاسلام امین درباره عدالت در حکومت امیرمومنان امام علی(ع)، ابراز کرد:‌ در این حکومت عدالت محور همه با هم برابر بودند آنان که مطابق قانون عمل می‌کردند، تشویق و کسانی که برخلاف آن عمل داشتند تنبیه و مجازات می‌شدند، در این حکومت آنان که قدرت داشتند به دلیل حضور در موضع قدرت حق دزدی یا سوء استفاده از بیت‌المال مردم را نداشتند.

 

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امیرمومنان امام علی(ع) مجری قانون الهی در جامعه بودند، گفت: در نظامی که امیرمومنان امام علی(ع) تعریف کرده بودند هیچ کس بر دیگری برتری نداشت شهروندان به درجه یک یا دو تقسیم نمی‌شدند.

 

حجت الاسلام امین تاکید کرد: جامعه اسلامی خواهان اجرای قانون الهی است، در حکومت عدل علوی حتی اگر یک حاکم یا کارگزار حکومت هم تخلف کرده باشد تنبیه می‌شود زیرا مردم باید نسبت به عدل الهی امیدوار باشند تا حکومت اسلامی تقویت شود.

 

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: امروز همین که شخصی به مقام و موقعیتی در حکومت می‌رسد برخی اطراف او جمع می‌شوند که آنان هم بهره خود را ببرند در حالی که در حکومت عدل علوی فرزندان و اقوام نزدیک مسئولان و حاکمان ناحق یا بدون شایستگی امتیاز یا مقامی را به دست نمی‌آورند.

 

وی تاکید کرد: امروز امتیازخواهی‌های نزدیکان برخی مسئولان را به حساب حکومت اسلامی نگذارید، حکومت عدل علوی مخالف این مساله است بلکه عملکرد فلان مسئول ضعیف و غیرالهی است که به نزدیکان خود امتیاز می‌دهد.

منبع:شبستان

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.