انتقاد حجت‌الاسلام کاشانی از کاهش مباحت دینی در تلویزیون

کد خبر: 100156
استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: دینداری و ارتقای فهم دینی امری موقتی و یک یا چند بار مصرف نیست. اگر می‌خواهیم دینداران در شرایط سخت پای ارزش‌ها و اصول بایستند، باید سیمای جمهوری اسلامی به دین نگاهی دیگر داشته باشد.
وارث

 حجت‌الاسلام حامد کاشانی استاد دانشگاه امام صادق علیه السلام و محقق تاریخ اسلام در صفحۀ تلگرام خود با انتقاد از رویکرد صداوسیما دربارۀ کمبود برنامه‌های دینی در ایام عید نوروز نوشت:

روزگار عجیبی است، زمانی است که بیماری همه‌گیر کرونا دنیا را بحران‌زده کرده و علم پزشکی هنوز راه‌حل و درمان قطعی برای مهار و نابودی آن نیافته است و جمع زیادی از مردم دچار تشویش و اضطراب شده‌اند.

از طرف دیگر نوروز امسال مصادف با اواخر ماه رجب و اوایل ماه شعبان است که ماه‌های آمادگی برای درک فیوضات ماه خدا است، این فرصت را اولیای خدا هرگز از دست نمی‌دادند.

از دیگر سو برنامه «سمت‌ خدا» که در ماه‌های اخیر در صدر پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون و شبکه 3 است و از جمله در نظرسنجی همین ماه اسفند باز هم رتبه اول شبکه 3 را کسب کرده، در برنامه‌های نوروزی امسال پخش نخواهد شد!

یعنی در شبانه‌روز و از 24 ساعت، کمتر از 5 درصد سهم مباحث دینی نیست، آن هم برنامه‌ای که در طول بیش از 10 سال هنوز مخاطبان فراوانی دارد (و تحلیل چرایی آن، مجال دیگری می‌طلبد، کوچک‌ترین آن ساعت‌ها مطالعه برای هر جلسه و مشورت‌های بسیار و احترام به شعور بیننده است).

اما این مخاطبان پای‌کار، فراوان و 10ساله، ارزش احترام نداشتند؟ حتی پنج درصد؟
هزینه این برنامه در قیاس با برنامه‌های کم‌توفیق‌تر دیگر چگونه است؟
کدام شبکه مشتری ثابت خود را حفظ نمی‌کند؟
کاش می‌دانستیم شادی و نشاط مردم فقط با طنازی و موسیقی نیست، حداقل برای جمع زیادی که برنامه‌های نشاط‌ آورِ سیما برایشان جذابیت ندارد، اما دل‌خوش به این یک ساعت بودند.

دینداری و ارتقای فهم دینی امری موقتی و یک یا چند بار مصرف نیست، روندی مستمر و زمان‌بر است. اگر می‌خواهیم دینداران در شرایط سخت پای ارزش‌ها و اصول بایستند و مثل امروز در ضدعفونی معابر و توزیع کمک به نیازمندان و گسترش مهرورزی و... پیش‌قدم باشند، باید سیمای جمهوری اسلامی به دین نگاهی نه چنین داشته باشد، دین غریب است.

منبع: تسنیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.