عاملی که کرامت انسان را افزایش می‌دهد

کد خبر: 105598
پژوهشگر تفسیر قرآن می‌گوید انسان در طول عمر گناهانی انجام داده و آثار این گناهان در روح و جان او وجود دارد و کرامت او را خدشه‌دار می‌کند.
وارث

حجت‌الاسلام سیدمحمد حسین عظیمی در برنامۀ «یاد خدا» دربارۀ ویژگی کرامت انسان گفت: خداوند در قرآن گرامی‌ترین انسان‌ها را نزد خود با تقواترین معرفی کرده، می‌فرماید «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ‏ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُم‏». اما چکار کنیم که کرامت الهی را بیشتر کنیم و انسان کریم تبدیل به انسان اکرم شود؟ تنها راهکاری که معرفی کرده، تقوا است. برای آنکه خدا یعنی همان خدایی که در وجود انسان سرمایه‌گذاری کرده است، این سرمایه‌گذاری را بیشتر کند، باید تقوا را بیشتر کنیم؛ مثلاً بانک در صورتی می‌تواند سرمایه‌های سرمایه‌گذاران را بیشتر جذب کند که سیستم امنیتی مستحکم‌تری داشته باشد. هرچه بیشتر بتواند از اموال مردم مراقبت کند و برایشان  حاشیه‌امن بیشتری ایجاد کند، مردم هم بیشتر سرمایه‌های خود را در آن بانک قرار می‌دهند.

وی افزود: «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ‏ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُم‏» معنایش این است که خدا قرار است سرمایه‌گذاری کند. کرامت هم از ما نیست بلکه خداوند آن را عطا کرد.  می‌فرماید «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَم‏» ما به بنی‌آدم کرامت بخشیدیم. حالا اگر شما با تقوا شدید، خداوند این کرامت را بیشتر می‌کند. «إِنْ تَجْتَنِبُوا کَبائِرَ ما تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئاتِکُمْ وَ نُدْخِلْکُمْ مُدْخَلاً کَریما؛ اگر از گناهان بزرگى که از آن‏[ها] نهى شده‌‏اید دورى گزینید، بدی‌هاى شما را از شما مى‌زداییم، و شما را در جایگاهى ارجمند درمى‌‏آوریم.» طبق این آیه مصداق تقوا چیست؟ «تَجْتَنِبُوا کَبائِرَ ما تُنْهَوْنَ یعنی گناهان بزرگى که از آن‏[ها] نهى شده‌‏اید.» در این صورت می‌فرماید مشکلات شما را حل می‌کنیم و خطاها و گناهان شما را می‌پوشانیم. نُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئاتِکُمْ.

این پژوهشگر قرآن ادامه داد: بالاخره انسان در طول عمر گناهانی انجام داده و آثار این گناهان در روح و جان او وجود دارد و کرامت او را خدشه‌دار کند. یعنی خودش را مقداری بی‌آبرو کرده و کمی اعتبار خود را در این دنیا از دست داده؛ در این صورت خداوند می‌فرماید اگر از گناهان دوری کنید، بدی‌ها را جبران یا به اصطلاح تعمیر می‌کنیم؛ یعنی شما را تبدیل به امین قابل اعتماد می‌کنیم نُدْخِلْکُمْ مُدْخَلاً کَریما؛  شما را در جایگاهى با کرامت درمى‌‏آوریم. این نوع کرامت، کرامت دومی است که خداوند در اختیار انسان قرار می‌دهد؛ در واقع خودتان کریم بودید، رعایت کردید و تقوا ورزیدید؛ برخی مشکلاتتان را خودمان حل می‌کنیم و بعد جایگاه بسیار با کرامت‌تری به شما بخشیدیم. این آیه توضیحی بر «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ‏ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُم‏» است؛ پس خداوند به واسطه تقوا، یک ویژگی خاصی به فرد می‌دهد و کرَمی بر کرَم او می‌افزاید.
منبع: تسنیم


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.