انصاریان: درک علوم و لطایف قرآنی با مراجعه به ۱۴ معصوم(ع) محقق می‌شود+صوت

کد خبر: 94687
حجت‌الاسلام انصاریان گفت: امام سجاد(ع) می‌فرماید: «ما همان مثانی هستیم که خداوند به پیامبر ما محمد(ص) عطا کرده است» هیچ راهی برای تماشای علوم، حقایق، اشارات و لطایف قرآن وجود ندارد مگر اینکه به این ظرف‌ها مراجعه شود.
وارث

مراسم عزاداری روز ششم محرم حسینیه هدایت، صبح امروز جمعه ۱۵ شهریورماه با سخنرانی حجت‌الاسلام شیخ حسین انصاریان و مدیحه سرایی سیدمهدی میرداماد برگزار شد.

حجت‌الاسلام حسین انصاریان کارشناس دینی در این مراسم به موضوع حسین(ع)، وجه الله پرداخت و اظهار داشت: هستی، آفرینش و هرچه در اوست تجلی اراده، رحمت، عدل، لطف و کرم پروردگار است البته فهم کیفیت تجلی بسیار مشکل است.

وی با بیان اینکه در قرآن خداوند کلمه تجلی را به خود نسبت داده است گفت: در این زمینه خدا می‌فرماید: «فَلَمَّا تَجَلَّىرَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَکًّا وَخَرَّ مُوسَى صَعِقًا فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ سُبْحَانَکَ تُبْتُ إِلَیْکَ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُؤْمِنِینَ؛ پس آن‌گاه که تجلی خدایش بر کوه تابش کرد کوه را مندکّ و متلاشی ساخت و موسی بی‌هوش افتاد. سپس که به هوش آمد عرض کرد: خدایا تو منزه و برتری (از رؤیت و حس جسمانی، از چنین اندیشه) به درگاه تو توبه کردم و من (از قوم خود) اول کسی هستم که (به تو و تنزّه ذات پاک تو از هر آلایش جسمانی) ایمان دارم.»

انصاریان ادامه داد: هنوز حتی ذره‌ای به تعبیر یونانیان اتم آفریده نشده بود که دو تجلی تام و کامل پدید آمد. یک تجلی علمی و دیگری نوری بود، تجلی علمی قرآن کریم بود که در نزول دارای مراتبی است. تجلی دوم نوری بود که این نور طبق روایات بسیار مهم، پیچیده و سخت یک حقیقت بود که دارای ۱۴ شأن بود.

این کارشناس دینی با بیان اینکه تجلی خداوند باید در یک محل و آینه قابل دیدن شود، گفت: تجلی بی‌محل و بی‌صفحه نبود. در آیه ۸۷ سوره حجر بعد از اینکه جلوه لفظی پیدا کرد، پروردگار فرمود: «وَلَقَدْ آتَیْنَاکَ سَبْعًا مِنَ الْمَثَانِی وَالْقُرْآنَ الْعَظِیمَ؛ و به راستی که هفت آیه از مثانی و قرآن بزرگ را به تو عطا کردیم.»

وی افزود: در این آیه خداوند می‌فرماید ۷ تا مثانی یعنی ۷ تا دوتا به پیامبر(ص) به همراه قرآن عظیم عطا کرده است و این‌ ۱۴ تا ظرف قرآن هستند. یعنی جلوه علمی خدا برای ورود به آفرینش و دسترسی دائمی مردم تا قیامت نیازمند ظرفی بود .

انصاریان تصریح کرد: امام سجاد(ع) می‌فرماید: «نحنُ المَثَانِی الَّذِی أعطَاهُ اللهُ نَبِیَّنا مُحَمَّداً (ص)؛ ما همان مثانی هستیم که خداوند به پیامبر ما محمد(ص) عطا کرده است» هیچ راهی برای تماشای علوم، حقایق، اشارات و لطایف قرآن وجود ندارد مگر اینکه به این ظرف‌ها مراجعه شود.

این سخنران دینی گفت: این معصومین(ع) قرآن عینی هستند. از بدو آفرینش یعنی لحظه تجلی قرآن و پدیدار شدن نور اهل بیت(ع) خداوند قرآن را درون آنان قرار داد.

صوت این سخنرانی را اینجا بشنوید:


دانلود

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.